Home گفتگو در راستای انتخابات کنشگر محور و در پاسخ به فراخوان سازمان معلمان ایران ثبت نام کردم
در راستای انتخابات کنشگر محور و در پاسخ به فراخوان سازمان معلمان ایران ثبت نام کردم
0

در راستای انتخابات کنشگر محور و در پاسخ به فراخوان سازمان معلمان ایران ثبت نام کردم

0
0

گفت و گو با  گودرز بهرامی عضو شورای مرکزی و مسئول کمیته اجتماعی- سیاسی سازمان معلمان 

در پی فراخوان کمیته انتخابات سازمان معلمان ایران برای حضور و ثبت نام حداکثری و در راستای رویکرد انتخابات کنشگر محور بجای کنشگری انتخابات محور در تهران و استان ها تعدادی از اعضای سازمان معلمان ایران برای انتخابات اسفند ماه مجلس اقدام به ثبت نام کردند یکی از این افراد گودرز بهرامی عضو شورای مرکزی و مسئول کمیته اجتماعی- سیاسی سازمان معلمان  است که برای انتخابات مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه تهران اقدام به ثبت نام کرده است .در مورد دلایل و انگیزه های وی گفت و گویی با او انجام دادیم.

جناب آقا بهرامی با عرض سلام و سپاس از پاسخگویی به فراخوان سازمان معلمان بفرمائید علت حضور شما در این کنشگری و اقدام شما برای ثبت نام چه بوده است؟

وقتی که کمیته انتخابات سازمان معلمان ایران تصمیم به صدور فراخوان حضور حداکثری گرفت بنده در جهت همگامی با سیاست های این حزب و در راستای تکلیف حزبی تصمیم گرفتم که دراین عرصه حضور داشته باشم و از طرفی توجه به حل مشکلات فرهنگی و اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در قالب فعالیت احزاب و بخصوص مشکلات فرهنگی و اجتماعی از دیگر دلایل بنده می باشد چرا که  معتقدم مجلس شورای اسلامی نسبت به مسائل فرهنگی و مشکلات حاصل از آن در تصویب قوانین و نظارت های کافی در این زمینه به خوبی عمل نکرده است و توجه به مسائل فرهنگی و متولیان آن مغفول مانده است به طوری که آسیب های فرهنگی و اجتماعی از قوانین حمایتی و سیاسی مجلس شورای اسلامی در حد مطلوب برخودار نبوده اند.

به نظر شما با توجه به تجربه مجالس گذشته و حضور تعداد زیادی از فرهنگیان در قالب نماینده و با عنایت به اینکه اکثر منتقدان بر این باورند که جایگاه مجلس به شدت تضعیف شده است آیا می شود در این زمینه امیدی به مجلس و نمایندگان آن داشت؟

براین باورم که هژمونی فرهنگی باید در همه امور در راس قرار گیرد و سیاست فرهنگی در جامعه جاری و ساری گردد بدین معنا که سیاست تنها منحصر به دولت و مجلس نیست بلکه باید آن را پدیده ای تلقی کرد که در همه روابط و جلوه ها و نهاد های اجتماعی رخ دهد یعنی باید قبول کرد که هژمونی در درجه اول در جامعه ای مدنی ایجاد می شودلذا حساسیت های فرهنگی را باید در راس تصمیم گیری های سیاسی قرارداد تا گام های اساسی به سوی پیشرفت و توسعه همه جانبه برداشته شود و در این خصوص نقش بی بدیل مجلس و پارلمان مشهود است ومقوله فرهنگ باید مورد توجه ویژه نمایندگان مجلس قرار گرفته و به اهل آن سپرده شود تا مجلس در جایگاه واقعی قرار گیرد.
بعنوان مثال آیا نمایندگان می توانند چاره ای برای اقتصاد و مشکلات معیشتی بیندیشند در حالی که در مواردی مثل افزایش قیمت بنزین مجلس کاملا در حاشیه و منزوی بود؟

به درست است متاسفانه صدای خرد شدن استخوان های افراد جامعه در زیر چرخ های گرانی و تورم شنیده می شود و جای قوانین حمایتی و نظازتی مجلس در این زمینه نیز خالی است و بی تفاوتی مجلس نسبت به این مسئله باعث نارضایتی های عمومی شده است برای حل این معضلات باید مجلس به عنوان قوه مقننه و بر اساس اصول قانون اساسی وارد عمل شود وبا تصویب طرح های حمایتی و نظارت های خود گام های موثری بردارد و نباید در حاشیه باشد.

اصلا بطور مشخص تر در زمینه مشکلات اقتصادی فرهنگیان آیا مجالس قبل کارنامه قابل دفاعی دارند که به مجلس بعدی هم بشود امیدوار بود؟

متاسفانه در بعد اقتصادی و معیشتی، فرهنگیان به عنوان قشر عظیمی از جامعه، دل خوشی از نمایندگان ندارند و فرهنگیان اعتقاد دارند برای نمایندگان مجلس، آموزش وپروش در اولویت نیست و نمایندگان معلمان را ابزاری برای کسب رای می دانند و لذا معلمان از عملکرد نمایندگان ادوار گذشته و نسبت به مسائل معیشتی از جمله تصویب نشدن رتبه بندی گله مند هستند و انتظار می رود با ورود فرهنگیانی که در تشکل های معلمی تجربه اندوخته اند بشود گام هایی برداشت.

وقتی که در مسایل اقتصادی که بسیار محسوس و ملموس است نمی شود کاری کرد در سایر مسایل از جمله موضوعات سیاسی پس چگونه می توان به مجلس امید بست؟

باید به مجلس امید داشت چرا که بجای دیگری چندان امیدی وجود ندارد مجلس خانه ملت است و احزاب نمایندگان ملت و پل ارتباطی آنان با دولت هستند پس باید مجلس را به جایگاه افراد حزبی شناسنامه دار تبدیل کرد و از اینکه بنده یک فرهنگی و عضو احزاب و تشکل های فرهنگی شناسنامه دار هستم افتخارم این است که به عنوان یک معلم حزبی که رشته تخصصی ام نیز جامعه شناسی سیاسی است در این عرصه حضور موثری داشته باشم و امیدوارم بتوانم در زمینه سیاسی هم موثر باشم.

چگونه یک مجلس می تواند به وظایف قانونگذاری و نظارتی خود به معنای واقعی جامعه عمل بپوشاند؟

مجلس باید آن قدر اقتدار داشته باشد که همیشه در راس امور باشد ودر همه عرصه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی طبق اصل ۷۶ قانون اساسی حق تحقیق و تفحص را برای خود محفوظ نگه دارد و نظارت های کافی را در همه امور در جهت خواست و منافع مردم اعمال نماید، لذا می بایست نسبت به سیاست های داخلی و خارجی فارغ از منافع جناحی، هر آنچه که به نفع مردم و منافع ملی است را با شجاعت و صداقت مورد توجه و نظارت قرار دهد.

با توجه به اینکه تشکل و حزب شما اصلاح طلب است آیا امیدی به موفقیت این جریان در انتخابات پیش روی وجود دارد؟

باید روح تازه ای در کالبد کلاسیک و فرسوده اصلاحات دمیده شود و اصلاح طلبی را از چنبره و چنگ عده ای که هدف آن ها جز کسب قدرت و منفعت نیست، رهانید و به نو اصلاح طلبان مجال حضور فعال داد.

با سپاس از شما موفق باشید

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *