Home اخبار در تمام مقاطع بايد روي تربيت جنسي كار كنيم
در تمام مقاطع بايد روي تربيت جنسي كار كنيم
0

در تمام مقاطع بايد روي تربيت جنسي كار كنيم

0
0

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي از موافقت با كليات طرح تربيت جنسي دانش‌آموزان خبر داد

در تمام مقاطع بايد روي تربيت جنسي كار كنيم

گروه اجتماعي

آخر تيرماه بود كه مهدي نويد ادهم، دبير كل شوراي عالي آموزش و پرورش از ارايه طرح «تربيت جنسي دانش‌آموزان» به شوراي عالي انقلاب فرهنگي خبر داد. روز گذشته يكي از اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي اعلام كرد كه كليت اين طرح مورد قبول شورا است و بايد در تمامي مقاطع آموزشي بر روي اين مساله كار كرد.

«تا جايي كه به ياد دارم اين طرح در شوراي عالي انقلاب فرهنگي مطرح شد؛ عموم اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي تاييد كردند كه كشور در اين زمينه دچار خلأ است. در واقع كشور چه از لحاظ آموزشي و چه به لحاظ مكتوب خلأهايي در زمينه تربيت جنسي دارد كه حتما بايد روي آن كار شود.» حميدرضا طيبي، رييس جهاد دانشگاهي و عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي به ايلنا گفت كه طرح تربيت جنسي در مدارس كشور در دست بررسي است تا كمبودهاي ناشي از نپرداختن به اين موضوع در سيستم آموزشي كشور حل شود.

به گفته او پرداختن به اين موضوع بايد در تمامي مقاطع و رده‌هاي سني مورد توجه قرار بگيرد: «در همه مقاطع از پيش‌دبستاني گرفته تا دبستان و دبيرستان بايد روي مساله تربيت جنسي كار كنند. از اين رو قرار شد كارگروهي از وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌هاي مرتبط تشكيل شود تا به‌طور كاملا جدي روي اين موضوع كار كنند. فكر نمي‌كنم نتيجه كار اين كارگروه به شورا آمده باشد، ولي كليت بحث را همه قبول دارند. در واقع همه تاييد كردند كه بايد در اين خصوص در سطح كشور كارهاي خوبي انجام و همچنين آموزش لازم به فرزندان در مقاطع مختلف داده شود.»

زماني كه مهدي نويد ادهم از ارايه طرح تربيت جنسي دانش‌آموزان خبر داد تلاش كرد تا با كشيدن مرز ميان اين طرح و سند 2030 نشان دهد كه پرداختن به آموزش‌هاي مراقبتي و پيشگيرانه در مدارس بر اساس چارچوب‌هاي قانوني كشور انجام مي‌شود: ‌«طي چند سال اخير در برخي از مهدكودك‌ها اقداماتي متاثر از سند ۲۰۳۰ انجام شده كه متاسفانه آن را به پاي آموزش و پرورش نوشتند، اين اقدمات به هيچ وجه مورد تاييد ما نيست، آموزش و پرورش اين نوع آموزش‌ها را انجام نداده و بر اساس ضوابط و دستورات آموزش و پرورش نيزنبوده است.كاري كه ما مي‌خواهيم انجام دهيم در چارچوب همان طرحي است كه در آينده نزديك در شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب خواهد رسيد.» او به ايلنا توضيح داده بود كه آگاهي رساندن به دانش‌آموزان در اين زمينه بايد متناسب با فرهنگ كشور، رعايت موازين اخلاقي و تربيت اسلامي باشد: «اين كار را با ملاحظات انجام خواهيم داد.مشروط بر اينكه آنچه در دستور كار شوراي عالي انقلاب فرهنگي است، هرچه سريع‌تر به تصويب برسد و در ذيل و چارچوب آن مصوبه، ما اقدامات خودمان را انجام خواهيم داد.» نويد ادهم البته تاكيد كرد كه مسووليت اصلي تربيت به عهده پدر و مادر است. آنها هستند كه بايد بستر لازم را براي آگاهي‌سازي آماده كنند و آموزش‌هايي را ارايه دهند تا بچه‌ها حافظ خود و بدن‌شان باشند و اجازه ندهند، هركسي به آنها نزديك شود.

اما مرحله بعد قطعا بر عهده سيستم آموزش و پرورش كشور خواهد بود. به گفته او اين طرح از جمله دستوركارهاي اولويت‌دار بررسي در شوراي عالي انقلاب فرهنگي است و به محض تاييد طرح از سوي اين شورا، آموزش و پرورش كار برنامه‌ريزي و اجراي آن را آغازخواهد كرد.

بحث دنباله دار

بحث پرداختن به آموزش‌هاي مراقبت از خود و آگاهي جنسي در مدارس مدت‌ها است كه مطرح شده است. مديران آموزش و پرورش در سطوح مختلف گاه از آن صحبت كرده‌اند و البته هر بار با رسانه‌اي شدن خبري در مورد تعرض يا آسيب‌هاي حاصل از آزار‌هاي جنسي در مدارس به اين بحث دامن مي‌زند.

سال 93 پس از طرح سومين شكايت عليه ناظمي كه به آزار و اذيت دانش‌آموزان در تهران متهم شد، حميدرضا كفاش، معاون اسبق پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش و پرورش در مورد لزوم آماده كردن و آگاهي رساندن به دانش‌آموزان به ايسنا گفت: «اين آموزش‌ها بايد به حدي باشد كه هم حجب و حياي بچه‌ها حفظ شود و هم اينكه ياد بگيرند در مقابل خواسته نامشروع مقاومت و ايستادگي كنند و «نه» بگويند و اگر فشاري بر آنها تحميل شد بتوانند آن را به ديگري بيان كنند. اين مسائل به‌طور دقيق در برنامه‌هاي‌مان مورد توجه است.»

حالا 5 سال از آن زمان گذشته است و اين‌بار آموزش و پرورش و شوراي عالي انقلاب فرهنگي بنا بر گفته‌هاي مسوولان اين دو نهاد در زمينه كمبود آموزش در حوزه مراقبت جنسي كودكان به توافق رسيده‌اند.

منبع: روزنامه اعتماد 24 مرداد 98

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *