Home انتخاب سردبیر دبیرکل سازمان معلمان ایران رقابت و مشارکت معنادار و حضور کاندیدای اصلی را شرط حضور در انتخابات اعلام کرد
دبیرکل سازمان معلمان ایران رقابت و مشارکت معنادار و حضور کاندیدای اصلی را شرط حضور در انتخابات اعلام کرد

دبیرکل سازمان معلمان ایران رقابت و مشارکت معنادار و حضور کاندیدای اصلی را شرط حضور در انتخابات اعلام کرد

0
0

-اگر بازیگر اصلی تیم ما را رد صلاحیت کند در آن صورت حضور در انتخابات بی‌معنی خواهد بود

-به دلیل نارضایتی عمیق و گسترده مردم در زمینه‌های اجتماعی ،اقتصادی، سیاسی و فرهنگی فضای کشور هنوز انتخاباتی نیست

-بخشی از حاکمیت حاضر نیست خواست مردم را محقق کند و در مقابل تغییرات مورد درخواست مردم با ابزارهای قانونی و شبه قانونی مقاومت می‌کند

-نابسامانی‌ها در مجموع مردم را به ستوه آورده و بخش قابل توجهی از مردم را دچار تردید کرده که آیا اصولاً حضور در صحنه‌های رای و انتخاب واقعی است یا تصنعی و نمایشی

-اگر شورای نگهبان با رد صلاحیت های گسترده برای انتخابات ۱۴۰۰ همان مشی گذشته را تکرار کند مشارکت بی تردید کاهش می یابد.

دبیرکل سازمان معلمان ایران چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری و در شرایطی که نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان تشکیل و جبهه اصلاح طلبان ایران در وزارت کشور در حال ثبت قانونی است و به زودی نخستین نشست این نهاد با سید محمد خاتمی تشکیل خواهد شد گفت و گویی انجام داده است و به ابعاد مختلف انتخابات از منظر تشکل متبوع خود پرداخته است.

متن کامل گفت و گوی طاهره نقی ئی دبیرکل سازمان معلمان ایران با خبرنگار سخن معلم به این شرح است:

دبیرکل سازمان معلمان اظهار داشت: نابسامانی‌های اقتصادی اجتماعی مثل تورم، کاهش مداوم ارزش پول ملی ، بیکاری خصوصا بیکاری تحصیل کردگان، فساد ، فقر و تبعیض و آسیب‌های اجتماعی زیاد شده و مردم حضور در انتخابات را کم و بیش بی اثر می‌دانند.

طاهره نقی ئی دبیرکل سازمان معلمان در گفت‌ وگو با خبرنگار سازمان معلمان ایران(سخن معلم) در واکنش به نزدیک شدن به انتخابات و  اینکه طبق معمول نامزد‌های انتخاباتی بیشتر در این ایام سراغ فرهنگیان می‌روند تا مسیر بهتری جهت انتخابات طی کنند، در پاسخ به این پرسش که نظر شما در خصوص فضای کنونی و کلی جامعه چیست؟ بیان کرد: انتخابات ریاست جمهوری و نیز شوراهای شهر و روستا در خرداد ۱۴۰۰ پیش روی ماست ولی به دلیل نارضایتی عمیق و گسترده مردم در زمینه‌های اجتماعی ،اقتصادی، سیاسی و فرهنگی فضای کشور هنوز انتخاباتی نیست.
وی در ادامه پاسخ به این پرسش افزود: بخشی از حاکمیت حاضر نیست خواست مردم را محقق کند و در مقابل تغییرات مورد درخواست مردم با ابزارهای قانونی و شبه قانونی مقاومت می‌کند و به نوعی به مردم می‌خواهد بفهماند که با انتخاب‌هایشان نمی‌توانند تغییری ایجاد کنند.
نقی‌ئی هم چنین افزود: نابسامانی‌های اقتصادی اجتماعی مثل تورم، کاهش مداوم ارزش پول ملی ، بیکاری خصوصا بیکاری تحصیل کردگان، فساد ، فقر و تبعیض و آسیب‌های اجتماعی زیاد شده و مردم حضور در انتخابات را کم و بیش بی اثر می‌دانند. تصورخیلی ها این است که بخشی از منابع کشور که باید صرف رفاه مردم در داخل کشور شود بدون رضایت آنها در خارج از مرزها هزینه می‌گردد .
دبیرکل سازمان معلمان ایران که تشکل متبوعش عضو شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب نیز هست گفت: در مناسبات اجتماعی، حکومت در سبک زندگی مردم و عقاید آنها مداخله می‌کند و در روابط خارج نیز از مناسبات غیر مسالمت آمیز پیروی می‌نماید این نابسامانی‌ها در مجموع مردم را به ستوه آورده و بخش قابل توجهی از مردم را دچار تردید کرده که آیا اصولاً حضور در صحنه‌های رای و انتخاب واقعی است یا تصنعی و نمایشی، به نظر می‌رسد بخش‌های قابل توجهی از فرهنگیان هم به دلیل عدم توجه حاکمیت به مسائل و مشکلات معیشتی و منزلتی‌شان احساس یاس و نا امیدی دارند.

این عضو نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان در پاسخ به این سوال که آیا سازمان معلمان ایران به مشارکت مردم امیدوار است و نگاه خوش بینانه‌ای دارد؟ گفت: بر اساس شواهد موجود مشارکت در انتخابات بالا نخواهد بود البته هنوز چند ماه به انتخابات مانده است آنچه فعلاً دیده می‌شود متاسفانه بیشتر یاس و ناامیدی است.

دبیرکل سازمان معلمان ایران در واکنش به جایگاه انتخابات در کنشگری سیاسی و صنفی سازمان معلمان نیز اینگونه توضیح داد: انتخابات از اهرم‌های مهم مشارکت مردم در تعیین سرنوشت سیاسی و اجتماعی است لذا سازمان معلمان به عنوان حزبی اصلاح طلب و متمایل به مردم معتقد است که از ابزار انتخابات باید به درستی استفاده کرد و مسئولیت‌های اداره کشور را به منتخبین شایسته سپرد که در انتخاباتی قانونی و آزاد باید برگزیده شوند .
وی در ادامه افزود: این مهم وقتی قابل تحقق است که حاکمیت با پذیرش نامزدهای سلیقه‌های سیاسی مختلف فضای لازم را برای مشارکت آزادانه و جدی مردم درانتخابات فراهم کند که متاسفانه شورای نگهبان در انتخابات مجلس سال پیش با رد صلاحیت‌های گسترده فضایی ایجاد کرد که در آن رقابت واقعی وجود نداشت به همین دلیل خیلی از مردم به دلیل آنکه بین کاندیداها سلیقه خود را نمی‌دیدند در انتخابات مشارکت نکردند و سال گذشته انتخاباتی با کمترین میزان مشارکت مردم شکل گرفت که آثار و تبعات منفی آن هر روز به صورتی دیده می‌شود. اینک نیز اگر شورای نگهبان با رد صلاحیت های گسترده برای انتخابات ۱۴۰۰ همان مشی را تکرار کند با توجه به مخاطراتی که از خارج کشور را تهدید می‌کند و میزان نارضایتی داخلی که هزینه سنگینی به کشور تحمیل می نماید مشارکت بی تردید کاهش می یابد.
دبیرکل سازمان معلمان در واکنش به تاثیر نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان در مفید و موثر واقع شدن تفکر اصلاح طلبی بیان کرد:جریان اصلاح طلب همان طور که از اسمش پیداست جبهه‌ای است با گرایش‌های متنوع. طبیعی است که اگر بخواهد این جبهه به صورت متحد عمل کند نیاز به نهاد هماهنگ کننده دارد که این نهاد با همفکری ۳۱ حزب اصلاح طلب طراحی شد.
او افزود: نهاد اجماع ساز در واقع جبهه‌ای مرکب از احزاب اصلاح طلب است که تا انتخابات ۱۴۰۰ مسئولیت تصمیم گیری در جریان اصلاحات را با حمایت جناب آقای سید محمد خاتمی عهده‌دار خواهد شد. این نهاد تحت عنوان ” جبهه اصلاح طلبان ایران” در وزارت کشور ثبت شده است و به زودی طی دیداری که با جناب آقای خاتمی خواهند داشت فعالیت رسمی خود را آغاز خواهند کرد.

دبیرکل سازمان معلمان در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است شرایطی پیش بیاید که شما در انتخابات شرکت نکنید و یا حتی از اعضا و هواداران خود بخواهید که در انتخابات شرکت نکنند؟ گفت: بستگی به تحولات آینده دارد تمام تلاش ما این است که در انتخابات آتی در قالب “جبهه اصلاح‌طلبان ایران” منوط به اینکه انتخابات سالم، عادلانه‌، رقابتی باشد و “جبهه اصلاح طلبان ایران” کاندیدای جدی برای رقابت داشته باشد مشارکت فعال کنیم. مگراینکه داوران مسابقه یک طرفه و به نفع یک تیم عمل کنند و بازیگر اصلی تیم ما را رد صلاحیت کنند در آن صورت حضور در انتخابات بی‌معنی خواهد بود.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *