Home اخبار حمايت از افغان‌هايي كه كارنامه تحصيلي دارند
حمايت از افغان‌هايي كه كارنامه تحصيلي دارند
0

حمايت از افغان‌هايي كه كارنامه تحصيلي دارند

0
0

مديركل اتباع خارجي وزارت كشور در مورد ثبت‌نام دانش‌آموزان افغانستاني:

گروه  اجتماعي

«بچه‌هاي افغان پشت درهاي مدرسه مانده‌اند»؛ عنوان گزارشي است كه روزنامه اعتماد چهارشنبه 19 شهريور 99 با استناد به گزارش‌هاي سازمان‌هاي مردم نهاد منتشر كرد و در آن از مشكل تازه براي ثبت‌نام كودكان افغان در مدارس خبر داد. اين در حالي است كه روز 25 شهريور 99 وب‌سايت خبري وزارت كشور به نقل از مهدي محمودي مدير كل امور اتباع و مهاجرين خارجي خبري منتشر كرده است كه در آن تاكيد كرده است: تمامي دانش‌آموزاني كه در سنوات گذشته به دستور مقام معظم رهبري در مدارس ثبت نام شدند، امسال نيز مي‌توانند در مدارس حضور يابند. با اين حال روزنامه اعتماد در روز 29 شهريور 99 نيز در گفت‌وگويي كه با معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش انجام داد اين موضوع را پيگيري كرد. در اين مصاحبه رضوان حكيم‌زاده در گفت‌وگو با« اعتماد» تاكيد كرد: دانش‌آموزان افغان را ثبت‌نام مي‌كنيم. اشكال پيش آمده در ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع افغان مربوط به دفاتر كفالت بود كه برگه‌هاي مورد نياز آموزش و پرورش براي ثبت‌نام را به بچه‌ها نداده بود كه در اين زمينه معاون آموزش ابتدايي آموزش و پرورش تاكيد كرده بود: اين اشكال به هنگام ثبت‌نام پيش آمده بود كه ما با توجه به فرمان مقام معظم رهبري و با اعتقادي كه خودمان داريم كه آموزش حق كودك است، به صورت جدي پيگيري كرديم. ما هم البته ملاحظات امنيتي اين ماجرا را درك مي‌كنيم اما معتقديم كه براي كنترل فرآيندي مثل مهاجرت غيرقانوني، كودكان نبايد تنبيه شوند و راهكار اين قضيه را در محروم كردن كودكان از آموزش نمي‌بينيم. پيگيري‌هايي انجام شد از جمله مجددا از دفتر مقام معظم رهبري پيگيري كرديم كه نمي‌دانم آخرين دستورالعملي كه ارسال شده است را ديده‌ايد يا نه كه در آن مشكل برطرف شده و در حال حاضر مشكلي در ثبت‌نام اين دسته از دانش‌آموزان نداريم. اگر هم موردي باشد پيگيري مي‌كنيم تا مشكل‌شان حل شود. دستورالعمل را مركز بين‌الملل ما براي تمام مناطق فرستاد. حدود يك ماه پيش يا 20 روز قبل بايد ارسال شده باشد.
با اين توضيح بايد ديد مدير كل امور اتباع و مهاجران خارجي وزارت كشور چه گفته بود؟ به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت كشور؛ دكتر مهدي محمودي مديركل امور اتباع و مهاجرين خارجي اعلام كرد: ثبت نام از دانش‌آموزان پناهنده مهاجر و اتباع خارجي داراي مدرك معتبر انجام شده و اين افراد در مدارس آموزش و پرورش سطح كشور ثبت‌نام كرده‌اند.
او در توضيحات خود در اين باره افزود: علاوه بر آن وزارت كشور تمامي تلاش خود را جهت ثبت‌نام از دانش‌آموزاني كه در سنوات گذشته بر اساس دستور مقام معظم رهبري در مدارس ثبت‌نام شدند، معمول داشته و نسبت به تمديد برگ حمايت تحصيلي تمامي افرادي كه داراي كارنامه تحصيلي بوده‌اند، اقدام كرده است، همچنين درخصوص ثبت‌نام قطعي فرزندان كلاس اولي‌هاي خانواده‌هاي دانش‌آموزان مذكور نيز، هماهنگي‌هاي لازم انجام شده است. محمودي در بخش ديگري تصريح كرد: براي اينكه هيچ يك از اين افراد از تحصيل محروم نشوند، تاكنون دو نوبت طرح دانش‌آموزي نيز تمديد شده است كه همچنان مراجعه برخي  افراد باقيمانده ادامه دارد.
اين مقام مسوول در وزارت كشور درهمين راستا خاطرنشان كرد: اين افراد مي‌توانند تا پايان وقت اداري روز پنجشنبه ۲۷ شهريورماه به  دفاتر خدمات اتباع خارجي در استان‌ها مراجعه و ثبت‌نام كنند.
محمودي خاطرنشان كرد: البته تا زماني‌كه آموزش و پرورش آمادگي داشته باشد ودر صورت ضرورت، اين فرآيند براي اتباع داراي مدارك معتبر ادامه خواهد يافت و جاي هيچ‌گونه نگراني براي خانواده‌ها و دانش‌آموزان وجود  ندارد.
مدير كل اتباع و امور مهاجرين خارجي وزارت كشور همچنين اشاره كرد: در سال جاري به جهت ضرورت جلوگيري از شيوع بيماري كرونا و به منظور رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي و محدوديت‌هايي كه در تردد خصوصا در رابطه با ترددهاي بين كشوري به وجود آمده است، مقرر شد تا ازهرگونه ارايه خدمات به متردين مرزي و افراد غيرمجاز جلوگيري شود؛ به همين دليل در راستاي جلوگيري از جابه‌جايي اين افراد، هيچ ثبت‌نامي از افراد جديد غير مجاز در كشور، انجام نمي‌شود.
پيش‌تر و در گزارش به موضوعي كه توسط يكي از مديران بهزيستي اشاره شده بود پرداخته شد. محمود علي‌گو، سرپرست كل دفتر امور آسيب‌ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي كشور هم از قضا اين موضوع را تاييد كرد و در مورد دختر بچه افغاني گفت كه كارهايش را پيگيري مي‌كرده: «چهار بچه از يك خانواده پيش ما هستند، من به اين دختر مي‌گويم مي‌خواهي چه كار كني؟ مي‌گويد آقا بگذاريد فقط درس بخوانم. هيچ امكان مجوزي براي درس خواندن اين بچه وجود ندارد. چرا؟ چون جزو ورودي‌هاي جديد هستند كه خانم امام گفتند. تازه ايشان يك انجمن هستند كه احتمالا دست‌شان به جايي نمي‌رسد، بنده بهزيستي هستم و دستم به جايي نمي‌رسد! فرمان را رهبري داده است، وزير آموزش و پرورش ابلاغ كرده، مگر مي‌شود اجرا نشود؟ من الان يقه كي را بگيرم؟»

منبع: روزنامه اعتماد 1 مهر 99

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *