Home اخبار جنگ بزرگ آسيب هاي اجتماعي و ضرورت حكمراني خوب
جنگ بزرگ آسيب هاي اجتماعي و ضرورت حكمراني خوب
0

جنگ بزرگ آسيب هاي اجتماعي و ضرورت حكمراني خوب

0
0
معاون سازمان امور اجتماعي كشور:
آسيب‌هاي اجتماعي به شكل خاموش كشور را فرا گرفته است

گروه اجتماعي| آمارهاي رسمي از آسيب‌هاي اجتماعي موجي از نگراني در محافل متوليان كنترل شرايط اجتماعي كشور ايجاد كرده است . كمتر از دو ماه قبل، رييس سازمان امور اجتماعي كشور در نشست خبري خود با خبرنگاران از وضعيت آسيب‌هاي اجتماعي؛ حداقل همان ٥ آسيبي كه طي گزارش‌هاي تقديمي سه سال گذشته به مقام معظم رهبري، بر كاهش و كنترل آنها تاكيد شده بود اعداد نگران‌كننده‌اي اعلام كرد و حالا در پايان مرداد معاون اين سازمان در جمع مشاوران وزرا، مديران كل امور بانوان و مديران كل امور اجتماعي استانداري‌هاي سراسر كشور، باز هم ارقام نگران‌كننده ارايه داده كه البته نبايد ارايه اين ارقام را به معناي تشويش اذهان عمومي يا سياه‌نمايي تعبير كرد بلكه هشدار درباره واقعيت موجود و دور شدن از پنهانكاري كه قطعا آسيب‌هاي بيشتري به دنبال دارد، هدف اصلي ارايه چندباره اين آمار است با اين نگاه كه هرچه سريع‌تر اقدامات اصولي و كارشناسانه براي كنترل آسيب‌هاي اجتماعي و تدوين و دسترسي به راهكارهاي پيشگيرانه در اولويت اقدامات دولت قرار گيرد . رضا محبوبي؛ روز گذشته با هشدار نسبت به شيوع خاموش آسيب‌هاي اجتماعي در كشور، رشد زيرپوستي آسيب‌هاي اجتماعي را به يك جنگ بزرگ شبيه دانست و در نشست تخصصي معاونت امور زنان و خانواده رياست‌جمهوري افزود: «اكنون ١٥ ميليون پرونده قضايي، سه ميليون و ٢٠٠ هزار زن سرپرست خانوار، سالانه سه هزار معلول قطع نخاع و هزاران قطع عضو و آسيب ديگر در كشور داريم كه وقتي اين تابلو را مرور مي‌كنيم نشان مي‌دهد كه اوضاع وخيم و واجد توجه ويژه است. در واقع طي دو تا سه سال اخير آسيب‌هاي اجتماعي در وضعيتي قرار گرفته كه همه اين گزارش‌ها را شنيده‌ايم و اين موضوع در پي گزارش شوراي اجتماعي كشور بود.البته ١,٥ تا دو سال طول كشيد تا گزارش جامع آسيب‌هاي اجتماعي جمع‌آوري شد. اما با تصوير نسبتا جامع از وضعيت اجتماعي به ويژه آسيب‌هاي اجتماعي در اين گزارش‌ها، اكنون بايد گفت كه وضعيت آسيب‌هاي اجتماعي نگران‌كننده است.»

به گزارش ايرنا محبوبي افزود: «البته آسيب‌هاي اجتماعي به سمت زنانه شدن پيش مي‌رود. جمعيت زنان درگير مواد مخدر و اعتياد در چند سال گذشته بيش از سه برابر شده است و متاسفانه بيش از ٥٠ درصد موارد شناسايي شده مبتلايان به ايدز از طريق رابطه جنسي است و از جمعيت ٧٠ هزار نفري افراد مبتلا به ايدز ٤٧درصد زن هستند. با اين ركورد زني كه در پيش گرفته‌ايم بايد به زودي منتظر سونامي آسيب‌هاي اجتماعي باشيم.»

محبوبي در ادامه گفت: «تعداد زنان سرپرست خانوار، در يك سناريوي بدبينانه و در سرشماري سال ٩٥ حدود دو ميليون و ١٥٠ نفر پيش‌بيني مي‌شد اما اين رقم به سه ميليون و ٢٠٠ هزار نفر رسيده كه در علت‌يابي كليت مساله آسيب‌هاي اجتماعي در تغييرات نوع اين آسيب‌ها، مي‌توان از فقر، بيكاري، ناموزوني توسعه، بي‌عدالتي و توزيع نامناسب منابع به عنوان برخي دلايل موثر نام برد. چنانكه از ١۵ ميليون پرونده قضايي، ٨٠٠ هزار پرونده مربوط به سرقت است. آيا اگر مردم شغل داشته باشند، اين مشكلات حل مي‌شود؟ اينكه برخي معتقدند طلاق‌ها و اعتياد به خاطر فقر و بيكاري است درست است؟البته ما جامعه‌شناسان را به اين موضوعات ارجاع نمي‌دهيم و دچار يك اشتباه استراتژيك شده‌ايم. ضعف برنامه‌ريزي موجب توسعه نابرابر شده است و شكاف طبقاتي بين اقشار مختلف موجب آسيب‌هاي اجتماعي مي‌شود.»

محبوبي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به وضعيت اعتياد در كشور اشاره كرد . در نخستين گزارشي هم كه شوراي اجتماعي كشور سال ٩٤ به مقام معظم رهبري تقديم كرد، اعتياد به عنوان پرشاخه‌ترين آسيب اجتماعي كشور در اين گزارش، در فهرست ٥ آسيب نخست قرار گرفته بود كه محبوبي هم اشاره داشت: «در شيوع‌شناسي اعتياد، ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ٩۴ و ٩۵ شيوع اعتياد در جمعيت بالاي ١۵ سال را ٥.٢ درصددانست.ما چه توضيحي براي زنانه‌تر شدن آسيب‌هاي اجتماعي داريم؟ آيا دليل ضعف مهارت‌ها يا آموزش است؟»

وي در عين حال كه راه‌حل آسيب‌هاي اجتماعي را حكمراني خوب دانست اشاره‌اي به وضعيت رو به بهبود حضور زنان در سطح جامعه داشت اما از سياست‌هاي صدا و سيما به دليل تنزل جايگاه و شان زنان با مدل‌هاي عجيبي كه در پخش تصاوير مسابقات ورزشي در پيش گرفته، انتقاد كرد و گفت: «آمارها حاكي است كه شاهد بهبود وضعيت زنان هستيم و حضور زنان در آموزش عالي و حضور در اجتماع افزايش يافته است.اما سياست‌هاي ما در رسانه ملي و نحوه مواجهه با زنان جامعه جاي سوال دارد. به چه حقي تا سال‌هاي سال تا فينال جام‌جهاني ٢٠١٨ زنان را با آباژور و گلدان نشان مي‌داديم؟ به چه حقي و چرا ٢٠ تا ٣٠ سال سرمايه اجتماعي زنان را از بين برده‌ايم و به زنان توهين كرده‌ايم؟»

منبع:روزنامه اعتماد 30 مرداد 97

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *