Home یادداشت جلسه استیضاح یا جلسه اتهام پراکنی اعتماد سوز
جلسه استیضاح یا جلسه اتهام پراکنی اعتماد سوز
0

جلسه استیضاح یا جلسه اتهام پراکنی اعتماد سوز

0
0

استیضاح یاافشاگری!

گودرز بهرامی

مسوول کمیته اجتماعی و سیاسی سازمان معلمان ایران

روزچهارشنبه ۱۷ مرداد 97 جلسه استیضاح وزیر کار بود ازشروع جلسه استیضاح چنین برمی آمدکه ازهمان اول این استیضاح باشبهاتی مواجه بود و روال طبیعی آن زیرسئوال رفت در آغازجلسه علنی جمعی ازنمایندگان با اظهار این نظرکه طرح استیضاح درجلسه کمیسیون مربوطه بررسی نشده نسبت به عدم رعایت تشریفات قانونی استیضاح اعتراض کردند و موضوع منتفی شدن استیضاح مطرح شد و در این خصوص علی ربیعی نیزخطاب به نمایندگان گفت: من را اجازه ندادید وارد کمیسیون شوم که اگر وارد کمیسیون می‌شدم می‌توانستم کمیسیون را راضی کنم و یا هنگامی که درشروع جلسه از موافقین استیضاح خواسته شدپشت تریبون بروند و درموافقت با استیضاح به نطق بپردازند، هیچ کدام حاضر نشدند به طوری که رئیس مجلس مجبور شد نیم ساعت تنفس دهد.

به هرحال جلسه استیضاح پس ازحرف و حدیث های فراوان شروع شد،اماهر کس که جلسه استیضاح را دنبال کند و مطالب گفته شده ازطرف وزیرکار و نمایندگان را بخواند، قلبش به درد خواهد آمد و متاثرخواهد شدکه در پشت این استیضاح چه افکاری خارج از اصل و علت استیضاح نهفته بود که به جای پرداختن به موارد استیضاح، همانند یک دادگاه همدیگر را متهم می کردند و به افشاگری یکدیگرمتوسل می شدند. افشاگری نمایندگان مجلس علیه وزیرکار و سخنان علی ربیعی درافشای متقابل آن ها، بی سابقه بود به طوری که محمد قسیم عثمانی از نمایندگان مجلس آن را   ” استیضاح نظام و نه استیضاح ربیعی ” خواند.

علی ربیعی با اتهامات متعددفسادمیلیونی روبرو شد و متقابلاً برای دفاع ازخود گفت اگرسبیل برخی نمایندگان را چرب کرده بود (که به مواردی از آن ها نیز اشاره کرد)شاید به این روز نمی­ افتاد و شاید اگر به افشاگری دست نمی زد استیضاح رای نمی آورد. متاسفانه افشاگری و یکدیگر را متهم کردن به فساد ، کم کم دارد به بخشی از روزمرگی جامعه ایران تبدیل می شود از این که استیضاح حق مسلم نمایندگان مجلس است هیچ تردیدی نیست و اصل استیضاح خوب است چراکه باعث پاسخگویی وزرا نسبت به عملکردشان می شود اما نباید با سمت و سوی سیاسی و منافع شخصی و فشار و درمنگنه قراردادن دولت انجام شود که متاسفانه با توجه به صحبت های جلسه استیضاح وزیرکارمی توان دریافت که این استیضاح با رنگ و بوی سیاسی و منافع شخصی همراه بود و از مسیراصلی خارج شد به طوری که هرکدام ازطرفین با تهمت به طرف مقابل سعی می کرد خود راحق و دیگری را ناحق جلوه دهد.

به گوشه هایی از این افشاگری ها توجه کنید.

حسن نوروزی نماینده رباط کریم درجریان بررسی ا ستیضاح وزیرکار درجلسه صبح روزچهارشنبه ۱۷ مرداد مجلس درموافقت با استیضاح وزیرکارخطاب به وی گفت:  پسرحضرتعالی باپسرآقای تقی‌زاده معاون شما در دبی شرکت دارند،آیا این درست است؟ و رابط‌ شان هم آقای عبدالناصرموسوی الجزایری است،اگراین موضوع درست نیست حرف شما ر اقبول می‌کنیم.

وزیرکار و رفاه اجتماعی در واکنش به ادعای حسن نوروزی مبنی براین که پسرش با یکی ازمعاونین وزارت کار در دوبی شرکت اقتصادی تاسیس کرده است،گفت: اگرچنین چیزی صحت داشته باشد یک روز هم دراین وزارتخانه نمی‌مانم. فساد و شفافیت دو دشمن دارد؛یک عدم شفافیت و دوم سیاسی کردن مبارزه بافساد. من ازمجلس می خواهم که اجازه ندهیم مبارزه با فساد سیاسی شود من از یک روحانی انتظار داشتم اول تحقیق می‌کرد وبعد این ادعا را مطرح می‌کرد.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: آقای پزشکیان شما که از نهج‌البلاغه و تقوا می‌گویید آیا خودتان تقوا را رعایت کردید؟ آیا شما که می‌گویید من مطمئن هستم، مطمئن هستید که در وزارت تعاون تخلف رخ نمی‌دهد؟ آیا شما این موضوع را بررسی کرده‌اید؟ وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه در خصوص فعالیت‌های اقتصادی فرزندان وزیر کار بررسی‌‌ و موضوع را پیگیری کنند. اگر پرونده‌های عریض و طویلی را در این باره ارائه نکردند آقای پزشکیان شما آن روز اظهار نظر کنید. اینگونه که نمی‌شود تصمیم گرفت وی اظهار کرد: آقای پزشکیان خانم زهرا پزشکیان که به عنوان مسئول فاینانس شرکت پتروشیمی جم مشغول به کار است چه ارتباطی با شما دارد شما جواب بدهید. ارتباط دارد یا ندارد؟

 

 

 

وزیرکاردرپاسخ به پورابراهیمی اظهارداشت: امیدوارم جلسه استیضاح پارادایمی بشود برای مجلس. آقای لاریجانی من از شما توقع دارم درچارچوب استیضاح حرکت کنیدکدام یک ازمطالبی که گفته شد درچارچوب استیضاح بود استیضاح ۱۰ بند دارد که هیچ کدام ازصحبت‌های گفته شده به بندهای آن مربوط نبود. چقدر به من تهمت زدند اما من یاد گرفتم وارد بعضی مسائل نشوم.

وی خطاب به محمدرضاپور ابراهیمی گفت: آقای پورابراهیمی آقای کهنوجی را می‌شناسید رزومه ایشان دست من چه کارمی‌کند اگر ایشان مدیرعامل مس می‌شد مشکلات شما با من حل می‌شد؟

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی درخصوص صحبت پورابراهیمی درمورد دختر پزشکیان گفت: دختر ایشان قبل از وزارت و مسئولیت من مشغول بودند شما دخترمسلمان شاگرد اول فوق لیسانس را که قبل ازمسئولیت‌های من مشغول به کاربوده زیرسوال می‌برید؟!

باتوجه به مطالب ذکرشده و نظر به رئوس و علت های ۱۰ گانه استیضاح وزیرکار،از مجلس که باید عصاره فضائل ملت باشد انتظار بیشتری می رود که فارغ ازجناح بندی های سیاسی و افشاگری در بحث استیضاح به موارد استیضاح و پاسخگویی به آن ها، نگاه عمیق داشته باشد. لذا درخصوص این استیضاح این سئوالات درذهن مردم و خوانندگان متبادرخواهد گشت که آیا استیضاح وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی برای پاسخگویی به مشکلات و موارد استیضاح بود یاتصفیه حساب های جناحی،باندی،شخصی ویا فشاربه دولت؟ آیااین استیضاح ازجنس استیضاح بودیا افشاگری؟

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *