Home یادداشت توافق هسته ای و جشن ملی درعيد فطر
توافق هسته ای و جشن ملی درعيد فطر
0

توافق هسته ای و جشن ملی درعيد فطر

0
0

فرهنگيان و معلمان آگاه همچون ديگر فرهيختگان کشور، اجازه بهره برداري جناحي از جشن ملي توافقات هسته اي را نمي دهند .

برخي با سياست با دست پس زدن و با پا پيش کشيدن سعي در مصادره افتخار توافق هسته اي را دارند !
علي لاريجاني در روزنامه آفتاب يزد مورخ شنبه 13 تير ماه 1394 در مقاله چرا بدون اطلاع به تيم هسته اي تهمت مي زنيد ؟ نمونه اي از با دست پس زدن توافقات هسته اي را افشا مي کند .
” رییس مجلس شورای اسلامی از بیان مطالب خلاف واقع و بدون اطلاع و آگاهی پیرامون مذاکرات هسته ای به شدت انتقاد کرده و آن را خلاف سخنان رهبر فرزانه انقلاب دانست. علی لاریجانی با اشاره به روند مذاکرات هسته ای و تلاش ها برای حل این مسئله در کشورمان، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی افراد احساس وظیفه شرعی به آنها دست داده و در جلساتی سخنانی می گویند که بسیاری از این سخنان غلط است. وی در ادامه افزود: برادری در یک استان رفته و مطرح کرده که تمامی واحدهای هسته ای در کشورمان تعطیل شده است و یا برادری در جای دیگری گفته که دار و ندار هسته ای ما را به آمریکایي ها داده اند و شخص دیگری نیز مردم را تحریک می کند که رهبری تنهاست و مردم باید به میدان بیایند، پرسش اینجاست که چرا بدون اطلاع و آگاهی از مسائل خلاف سخن می گویید و به هیئت مذاکره کننده هسته ای تهمت می زنید.

به گزارش انتخاب نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان این که شما اگر خودتان مشکل دارید، لازم نیست پشت سر رهبری مخفی شوید، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب صراحتا فرموده اند که حرف من در همه جا یکی است و هیئت مذاکره کننده هسته ای افراد متدین، متعهد، شجاع و غیور هستند، پس مشخص است که حرف هاي شما با سخنان رهبری یکی نیست. وی با اشاره به سخنان برخی افراد برای تخریب دولت یازدهم، فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم حفظ وحدت در کشور را مورد توجه قرار داد و گفت: سخنان برخی افراد به هیچ عنوان نقد نیست و آنها نمی توانند با بیان این مطالب احساس دلسوزی و مسئولیت داشته باشند، لاریجانی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر ضرورت یاری رساندن به دولت در شرایط کنونی کشور، خاطرنشان کرد: کسانی که ادعای طرفداری از ولایت دارند و سخنان آنها با فرمایشات روشن و مشخص رهبری متفاوت است، اشکالی در کارشان است و آنها باید بدانند که انتقادات باید آگاهانه باشد و تهمت زدن فقط تفرقه و کینه ها را بیشتر می کند. ( 1 )

روزنامه شرق روز شنبه مورخ 13 تير ماه 1394 در سرمقاله خو با عنوان ” يکي بخر دو تا ببر” با پا پيش کشيدن در توافق هسته اي چنین مطرح می کند :
” سيدجواد، بقال نبش خيابان ما، مهم ترين چهره سياسي محله بود. نبض سياست مملکت دستش بود، و مي توانست بفهمد بخت کدام نامزد رياست جمهوري از بقيه بلندتر است. همين که عکس کانديدايي پشت شيشه مغازه اش جا خوش مي کرد، کار تمام بود. سيدجواد سرد و گرم چشيده بود و از توفان هاي بزرگ تر از اين هم گذشته بود. يک انقلاب را پشت سر گذاشته بود و گذشته از اينکه متحمل هيچ خسارت و هزينه اي نشده بود، حتي دکانش را که يک زيرپله بود، به بقالي کنار خيابان توسعه داده بود. او خيلي خوب بلد بود از منافعش صيانت کند، اگرچه محبوب نبود، اما منفور هم نبود….”
” سيدجواد فکر و ذکرش يک چيز بيشتر نبود و آن هم حفظ منافع و گسترش آن بود. حتي اگر زماني بازار جواب مي داد، اجناسش را يکي بخر دو تا ببر عرضه مي کرد. همين کارش در سياست هم جواب مي دهد. با سياست «يکي بخر دوتا ببر»، بايد از تدوين هر برنامه اي يا ابراز هر خواسته و مطالبه اي پرهيز کرد. ”
کاسبکاران به گونه اي رفتار مي کنند که همه توفيقات متعلق به آنهاست !
” اول بايد ديد کفه ترازو به نفع کدام سو خم مي شود و برد با کيست. بعد سر فرصت مي توان اين طور وانمود کرد که نفع جمع و حتي حرکت تاريخ طوري اقتضا مي کند که ما هم با برنده احتمالي همسو و هم داستان شويم. طوري صحنه سازي مي کند که گويي مذاکرات هسته اي، هيچ ربطي به تحريم ها ندارد. و… اين توفيق را به خود منتسب مي کنند. ”
” از اين رو، به جاي آنکه مردم مولد سياستي در مقام حمايت يا نقد دولت باشند، صرفا مصرف کنندگان تعبيرات و شبه تحليل هايي خواهند بود که منفعت عده کمي را جايگزين صلاح و مصلحت جمعي مي کنند. ديري نمي گذرد که … پيروزي هسته اي را پيامد عملکرد خود قلمداد مي کنند .” ( 2 )
صادق زيبا کلام در مقاله ي « پيشنهادي به مردم براي عيد فطر » در روزنامه آفتاب يزد مورخ شنبه 13 تير ماه 94 مي گوید :
” در مورد مذاكرات هسته اي كه اين روزها در وين در جريان است به نظر مي رسد تقريبا تمام موضوعات مورد اختلاف، از سر راه برداشته شده و نسبت به آنها توافق صورت گرفته است البته اين نكته را نبايد در ذهن دور نگه داشت كه به هيچ وجه اين تصميمات و توافقات ساده و آسان به دست نيامده بلكه حاصل صدها ساعت مذاكره بوده است .في المثل در شرايطي كه به نظر من تقريبا موضوعات به سرانجام رسيده ولي روزپنج شنبه ، پنج ساعت آقاي ظريف با آقاي جان كري به تنهايي مذاكره مي نمايند. اين موضوع نشان دهنده سختي روندي بوده كه مذاكره كننده هاي كشور طي كرده اند. ”
” شايد اين پرسش مطرح شود اگر درمذاكرات موضوعي باقي نمانده پس چرا طرفين توافق را اعلام نمي كنند كه بايد گفت يك مشكل باقيمانده و آن مشكل ابهامي است كه غربي هان نسبت به پرونده ا ي در گذشته دارند. ”
” گويا گزارشاتي از قبل در مورد فعاليت هسته اي كشورمان وجود دارد كه در اين گزارش ها ادعا شده ايران به دنبال ساخت سلاح هسته اي است .اين در حاليست كه مي شد اين ابهامات و سوالات غربي ها را در دولت قبل مرتفع ساخت اما متاسفانه مذاكرات شش ساله آقاي جليلي با 1+5 تنها اتلاف وقت بود. به عبارت ساده در آن دوران كوچكترين گامي در جهت حل اين اختلافات برداشته نشد . ”
” البته همان طور كه اشاره نمودم اين موضوع به سال ها قبل بر مي گردد و در حال حاضر آژانس، آمريكايي ها و اروپايي ها يقين دارند كه در هيچ كجاي ايران فعاليت هاي هسته اي صورت نمي گيرد و تمام فعاليت هاي ما در چند مركز مشخص خلاصه مي شود. ”
” اما به هر حال اين پرونده همچنان گشوده است و بايد بسته شود.البته بسيار بعيد به نظر مي رسد كه اين پرونده بتواند خللي در راه رسيدن به توافق ايجاد كند. اين پرونده در آينده حل و فصل خواهد شد.” (3 )
“مع الوصف مي توانيم از حالا آماده توافق شويم. به نظر مي رسد توافق هسته ا ي نزديك است و در شب هاي معنوي و با بركت قدر مي توانيم به اين مهم برسيم. براين اساس به مردم ايران پيشنهاد مي دهم خود را از هم اكنون براي جشن هسته اي در عيد فطر آماده كنند. ان شاءالله .” (3 )

نتيجه گيري :
ملت شريف ايران با شوق و اشتياق به اسقبال توافق انجام شده مي روند و آن را يک پيروزي ملي مي داند و اجازه نمي دهند هيچ گروه و جناحي اين پيروزي ملي را به نفع خود مصادره کند.
ملت شريف ايران با شوق و اشتياق به اسقبال توافق انجام شده مي روند و اجازه نمي دهند تا کاسبکاران تحريم حلاوت اين پيروزي را به کام ملت تلخ نمايند .
ملت شريف ايران با حضور در تشکل هاي مدني و شناسنامه دار و تقويت اين نهاد هاي مدني ، با استقبال از رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسي تلاش مي کند تا پس از توافق پيروزمندانه ، شرايط بيش از پيش به نفع توليد کنندگان و صنعتگران و پيشرفت اقتصادي باشد و دست زالو صفتاني چون بابک زنجاني براي هميشه از سر ملت ايران محو گردد تا شرايط براي تحقق مطالبات صنفي فرهنگيان بيش از پيش فراهم گردد .
ملت شريف ايران با شوق و اشتياق و آگاهي کامل با تکيه به خرد جمعي به اسقبال انتخابات اسفند پيش رو مي شتابد تا فرصت ها به تهديد تبديل نشوند و جمهوري اسلامي ايران با شتاب بيشتر به سوي اهداف سند چشم انداز حرکت کند تا شرايط براي تحقق مطالبات صنفي فرهنگيان بيش از پيش فراهم گردد .
ان شاء الله .
منابع :
( 1 ) روزنامه آفتاب يزد شماره 4368 مورخ شنبه 13 تير ماه 1394 علي لاريجاني مقاله چرا بدون اطلاع به تيم هسته اي تهمت مي زنيد ؟
( 2 ) روزنامه شرق شماره 2340 روز شنبه مورخ 13 تير ماه 1394 سرمقاله سر دبير يکي بخر دو تا ببر .
( 3 ) صادق زيبا کلام در مقاله ي پيشنهادي به مردم براي عيد فطر، روزنامه آفتاب يزد شماره 4368 مورخ شنبه 13 تير ماه

سعید شهسوار زاده / عضو شورای نویسندگان سخن معلم

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *