Home انتخاب سردبیر تكه‌هاي گمشده پازل «آمدنيوز»
تكه‌هاي گمشده پازل «آمدنيوز»

تكه‌هاي گمشده پازل «آمدنيوز»

0
0

تاكنون دست‌كم 2 نفر در پرونده «روح‌الله زم» بازداشت شده‌اند

تكه‌هاي گمشده پازل «آمدنيوز»

جانشين فرماندهي قرارگاه ثارالله تهران از ارتباط «رستمي» و «حيدري» با روح‌الله زم به «اعتماد» خبر داد

فائزه عباسي

يك هفته پيش بود كه خبر دستگيري «روح‌الله زم» به يكي از داغ‌ترين اخبار تبديل شد؛ كسي كه برند «آمدنيوز» با او شناخته مي‌شود. «زم» كه توانسته بود، به‌واسطه اخباري كه در اين كانال تلگرامي‌ منتشر مي‌كرد براي خود معروفيتي دست و پا كند، حالا به دست ماموران اطلاعات سپاه افتاده؛ اما نكته جالب ماجراي بازداشت او اينجاست كه او چندسال گذشته را در فرانسه زندگي مي‌كرد، آن هم نه به صورت يك شهروند يا پناهنده عادي؛ بلكه تحت تدابير حفاظتي پيچيده كه ظاهرا ازسوي دولت فرانسه در نظر گرفته شده بود؛ تا آنجا كه حتي عبور و مرورش با ماشين‌هاي ضدگلوله فرانسوي‌ها صورت مي‌گرفت. با وجود همه اين تدابير امنيتي اما روز دوشنبه 22 مهرماه 98 خبر بازداشت او از سوي سازمان اطلاعات سپاه، بي‌شباهت با يك بمب خبري نبود. همه با تعجب هر خبر جديدي كه در رابطه با بازداشت او بود، دنبال مي‌كردند تا دست‌كم، تكه‌هايي از پازل چگونگي بازداشت او را كشف كنند. چطور؟ كجا؟ چگونه؟ اينها كلمات پرسشي هستند كه از دقايق نخستِ بازداشت روح‌الله زم، علامت سوالي بزرگ را نزد افكار عمومي تشكيل داد و پيچيده‌تر آنكه هر روز با انتشار خبرهاي تازه، حل اين پازل، ابعاد دشوارتري به خود مي‌گرفت.

معماي ديدار با آيت‌الله سيستاني

ديدار با آيت‌الله سيستاني يكي از زمزمه‌هايي بود كه شايعاتي درباره‌اش، در همان ساعات اوليه بازداشت روح‌الله زم منتشر شد و برخي منابع، خبر دادند كه گويا روح‌الله زم همه خطر سفر را به جان خريده است تا خود را به نجف برساند و در ديداري با آيت‌الله سيستاني از او كمك مالي دريافت كند. حتي گفته مي‌شد دوستانش تصاويري از بسته اسكناس نو و تانخورده براي او ارسال كرده‌اند. اما اين خبر آنقدر عجيب و غريب بود كه كمتر كسي مي‌توانست سايه‌اي از صحت براي اين ماجرا در نظر بگيرد و اتفاقا ساعاتي از انتشار اين خبر نگذشته بود كه دفتر آيت‌الله سيستاني اين موضوع را تكذيب كرد. يك مقام مسوول در دفتر آيت‌الله سيستاني گفت: «ادعاي منتشر شده در بعضي از رسانه‌ها مبني بر حضور روح‌الله زم در دفتر حضرت آيت‌الله سيستاني و ديدار معظم له با وي كاملا دروغ و بي‌اساس است.» او ادامه مي‌دهد: «نامبرده هيچ‌گاه ارتباطي مستقيم يا غيرمستقيم با اين دفتر نداشته و كسي درخواست ملاقات براي او ننموده واز آمدن يا نيامدنش به عراق نيز هيچگونه اطلاعي نداريم.»

حلقه‌هاي گمشده زم

شايد «روح‌الله زم» معروف‌ترين فرد در رابطه با كانال آمدنيوز باشد اما بي‌شك تنها حلقه اين ماجرا نيست؛ براي همين هم بلافاصله پس از انتشار خبر دستگيري زم، پاي افراد ديگري هم به ميان آمد؛ افرادي كه نام‌شان يا كمتر به گوش‌مان خورده يا هرگز اسمي از آنها نشنيده‌ايم.

«شيرين نجفي» يكي از همان افرادي است كه بلافاصله بعد از خبر بازداشت زم زمزمه‌هاي بازداشت او هم به گوش رسيد؛ خبري كه در يك كش‌وقوس تاييد و تكذيب نهايتا اعلام شد كه اين فرد به عنوان ادمين دوم كانال «آمدنيوز» هنوز بازداشت نشده است. اما ساعاتي پس و روزهاي بعد اخبارهاي ضدونقيض ديگري درباره اين زن منتشر شد. برخي مي‌گفتند او روح‌الله زم را به عراق كشانده است و ديگري از اخبار پشت‌پرده‌‌اي درباره او خبر داد تا اينكه همسر روح‌الله زم در مصاحبه‌اي به نام شيرين نجفي اشاره كرد و گفت: «ما به او اعتماد كامل داشتيم.» اين آخرين اخباري نبود كه درباره نجفي منتشر مي‌شد تا اينكه درنهايت همكار روح‌الله زم، خودش به زبان آمد و در مصاحبه‌اي اعلام كرد كه هنوز بازداشت نشده است و توانسته پس از دستگيري زم به كشور ديگري فرار كند.

شيرين نجفي در مصاحبه‌اش با شبكه فارسي‌زبان ايران‌اينترنشنال مي‌گويد: «تعداد ادمين‌هاي آمدنيوز بسيار معدود بود و من صبح‌ها به وقت ايران خبرها را در اين كانال منتشر مي‌كردم. صبح دوشنبه وقتي قصد انتشار خبر در كانال تلگرامي آمدنيوز را داشتم، ديدم كه اطلاعيه‌اي در آن منتشرشده كه بزودي خبر مهمي منتشر خواهد شد و فكر كردم حتما خود آقاي زم قصد انتشار خبري را دارد، اما يك‌باره متوجه شدم ديگر به اين كانال دسترسي ندارم و متوجه شدم من را از اين كانال اخراج كرده‌اند. برايم خيلي عجيب بود اما همزمان دوستانم در تماس با من، خبر دادند كه تلويزيون ايران خبر بازداشت روح‌الله زم را اعلام كرده است.» او با بيان اينكه پس از شنيدن خبر بازداشت زم، «بسيار نگران شدم و ترسيدم»، گفته است: «من بلافاصله خط تلفني را كه از آن استفاده مي‌كردم خاموش كردم و به سمت كشوري حركت كردم كه در حال حاضر در آن هستم.»

نجفي درباره اطلاع نهادهاي مسوول در فرانسه از سفر روح‌الله زم به عراق نيز گفت: «در صحبت‌هايي كه با آقاي زم داشتم، او گفت كه به دولت فرانسه اطلاع داده كه قصد سفر به عراق را دارد. اما به ايشان نگفته بودند كه نرو، فقط گفته بودند كه چه ساعتي پرواز داري، چه روزي بازخواهي گشت و در كدام هتل خواهي ماند. اين اطلاعات را ما بايد داشته باشيم.»

نقش شيرين نجفي در عراق

نكته جالب در صحبت‌هاي شيرين نجفي مربوط به بخشي است كه از نقش خود براي به عراق كشاندن روح‌الله زم مي‌گويد. او تمام خبرها درباره به نجف كشاندن زم را تكذيب مي‌كند و مي‌گويد: «من هيچ‌وقت از آقاي زم دعوت نكردم كه به عراق برود. آقاي زم مهمان يك‌سري از دوستان خود در عراق بود.» او مي‌گويد: «كشور عراق جايگاه و محل اقامت من نبود كه از ايشان دعوت كنم به آنجا بروند. اما من‌هم دعوت شده بودم كه به عراق بروم. من هيچ‌وقت از ايشان دعوت نكردم. ايشان نه اينكه بخواهند به ديدار آيت‌الله سيستاني بروند اما مهمان اشخاصي بود كه عضو دفتر ايشان بودند و قرار بود ديداري با چند نفر داشته باشد كه نماينده آيت‌الله سيستاني بودند.»

جاسوسي در لباس مدافع حرم

«محمدحسين رستمي» اين اسمي است كه روح‌الله زم در اولين اعترافاتش به آن اشاره مي‌كند. فردي كه به‌گفته زم در ازاي پول، اطلاعاتش را به آمدنيوز مي‎فروخته است. آن‌گونه كه زم گفته دو، سه بار از طريق صرافي براي رستمي پول فرستاده است. اما نكته مهم‌گرايش‌هاي‌جناحي- سياسي «محمدحسين رستمي» و سابقه فعاليت اوست. رستمي روزنامه‌نگار اصولگراي سايت «عماريون» بود كه البته پيش از اعترافات روح‌الله زم، هم او و هم متهم ديگري در يك پرونده نفوذ، به زندان افتاده بودند. هرچند رستمي به اتهام جاسوسي محكوم به حبس شده بودند. ازجمله مطلبي كه در كانال آمدنيوز درباره رستمي منتشر شده بود، خبر اعتصاب غذاي او و همين‌طور فايل‌صوتي اين فرد خطاب به رييسي و متني خطاب به غلامحسين اسماعيلي سخنگوي قوه قضاييه بود. در يكي ديگر از مطالبي كه رستمي براي «آمدنيوز» ارسال كرده و منتشر شده بود، دليل بازداشتش عنوان شده كه بنابر ادعاي اين فرد متهم به جاسوسي، «افشاگري عليه محمود سيف (همسر شهرزاد ميرقلي‌خان) و عيسي شريفي (معاون قاليباف) بوده است.» البته رستمي تنها مسووليت سايت عماريون را برعهده نداشته است و او حتي به عنوان نيروي داوطلب تحت عنوان مدافعين حرم راهي سوريه نيز شده بود. سفري كه البته احتمالا نه براي «دفاع از حرم»، بلكه جاسوسي از اقدامات مدافعان حرم صورت گرفته است.

آن‌طور كه گفته مي‌شود اين مدير سابق پايگاه ‌مقاومت سايبري «عماريون» ازجمله شايعه‌سازان عليه ظريف در جريان مذاكرات برجام نيز بوده است. رستمي در سال 90 پيش از آنكه صحبتي در اين رابطه مطرح باشد، به روزنامه شرق گفته بود: «من در سايت‌هايي مانند صراط و رجا و چند سايت ديگر خبرنگار بودم. در وزارت رفاه كار مي‌كردم كه سايت عماريون را راه انداختيم. مديركل بازرسي يكي از وزارتخانه‌ها هزينه‌هاي ابتدايي سايت را پرداخت مي‌كرد.» ‏رستمي گفته بود: «مطالبم را با نام مستعار [علي فائز] به سايت‌هاي مختلف مثل «الف» (پايگاه خبري نزديك به احمد توكلي) مي‌دادم. كارگاه خبرنگاري مي‌گذاشتم. درس مي‌دادم. اما پس از انتخابات 88 دوستاني در دولت به ما گفتند بيا يكي از وزارتخانه‌ها. من هم رفتم وزارت رفاه. پدر من اولين كسي است در تهران كامپيوتر داشت.» ‏رستمي همچنين مدعي بود: «ما رسالت اصلي خود را در مبارزه با شيطان بزرگ امريكاي جهان‌خوار مي‌دانيم، ما سال 88 گفتيم، به همه هم گفتيم. خيلي‌ها توجه نكردند. ما خيلي بيش از اينها راجع به اين جريان منحرف نفوذي ضدولايت اطلاعات داريم كه منتشر خواهيم كرد» رستمي همچنين در ادعاي ديگر گفته است: «وزارت اطلاعات يك‌بار من را احضار كرد، گفت كه اين نامه آقاي گلپور كه منتشر كرديد، شماره 2 و 3 هم دارد؟ گفتم شك نكنيد. به ما تكليف شود، مي‌زنيم. ما آدم‌هايي هستيم كه اگر بگوييم كاري را مي‌كنيم، حتما انجامش مي‌دهيم.»

حلقه سوم پازل

«محمدحسين حيدري» مدير مسوول سايت دولت بهار يكي ديگر از افرادي بود كه روز گذشته خبر بازداشت او اين معما را مطرح كرد كه آيا او نيز به پرونده روح‌الله زم ارتباط دارد؟! پرسشي كه براي دريافت پاسخش آن را با «اسماعيل كوثري» جانشين فرماندهي قرارگاه ثارالله تهران در ميان گذاشتيم. كوثري درباره بازداشت افرادي مانند محمدحسين رستمي و محمدحسين حيدري به «اعتماد» گفته است: «وقتي سر منشأ آمدنيوز ادعا مي‌كرد اخباري در لحظه دارد و به‌موقع آنها را مطرح مي‌كرده است با واسطه به دستش مي‌رسيده است و اين دقيقا همان نفوذي‌هايي است كه حضرت آقا همواره در مورد آنها هشدار داده‌اند و مي‌گفتند بايد مراقب آنها باشيد. البته اين تنها يك بخشي از اين ماجرا است اما بخش ديگر اين است كه اين افراد اين خبرها را مي‌فروختند و درواقع خود‌فروشي مي‌كردند و از اين موقعيت سو‌ءاستفاده مي‌كردند و در نهايت اين اخبار به سود بيگا‌نگان و براي آنها تكميل مي‌شده است.»

اما آن‌طور كه كوثري مي‌گويد گويا بايد بعد از اين اسامي منتظر انتشار اسامي ديگر و بازداشتي‌هاي ديگري هم باشيم. اسماعيل كوثري در همين راستا مي‌گويد: «قطعا تعداد اين كساني كه خبرفروشي مي‌كردند براي «آمدنيوز» بيشتر از اين افرادي است كه تا امروز اعلام شده است و هر روز كار تكميل‌تر مي‌شود و خبر آن به گوش مردم خواهد رسيد.» او در پاسخ به اين سوال كه آيا محمدحسين حيدري هم از افراد مرتبط با زم بوده است مي‌گويد: «بالاخره اخباري مي‌دادند و اين بازداشت‌ها نشان‌دهنده اين مساله است.»

سردار كوثري درباره محل بازداشت روح‌الله زم و در پاسخ به اين سوال كه آيا او در ايران بازداشت شده است يا كشور ديگري مي‌گويد: «اين موضوعي است كه فعلا ضرورت ندارد گفته شود و بايد صبر كرد تا رسما اعلام شود.»

منبع: روزنامه اعتماد 28 مهر 98

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *