Home اخبار تاکید قائم مقام سازمان بر عملیاتی نمودن مطالبات فرهنگیان از صندوق ذخیره
تاکید قائم مقام سازمان بر عملیاتی نمودن مطالبات فرهنگیان از صندوق ذخیره
0

تاکید قائم مقام سازمان بر عملیاتی نمودن مطالبات فرهنگیان از صندوق ذخیره

0
0

در جلسه مشترک مدیرعامل و مشاور وزیر صورت گرفت

 

به گزارش سخن معلم یکشنبه گذشته جلسه مشترکی با حضور مشاور وزیر آموزش و پرورش و مهندس نیکدل مدیر عامل  صندوق ذخیره و تعدادی از تشکل های فرهنگی برگزار گردید که عباس کاظمی قائم مقام و محمد تقی سبزواری عضو شورای مرکزی سازمان معلمان و نماینده ویژه این تشکل برای پیگیری مسائل مربوط به صندوق ذخیره بعنوان نمایندگان سازمان معلمان سخنانی را در دفاع از مطالبات معلمان مطرح نمودند که متن کامل سخنان قائم مقام سازمان معلمان به این شرح است:

با سلام وعرض ادب خدمت همه بزرگواران به ویژه مشاور محترم جناب آقای وزیر و مدیر عامل محترم صندوق جناب آقای نیکدل .
سپاسگزاریم از بانیان برگزاری این جلسه .
همانطور که مستحضرید در موقعیت کنونی صندوق ذخیره با چالش ها و نقد ها و اعتراضاتی مواجه شده ضمن اینکه بر این باوریم که در زمان جناب آقای نیکدل سامان مناسب تری یافته است ، اما عملکرد های گذشته و شبهات ایجاد شده ، اعتماد عمومی را بشدت سست کرده است و ضرورت دارد تا ساز و کاری تدارک دیده شود تا مطالبات فرهنگیان لحاظ و عملیاتی گردند برخی ازین مطالبات بشرح زیر می باشند
1-در خصوص ماهیت صندوق ، مطالبه و باور معلمان این است که سرمایه صندوق از محل پرداخت های حق عضویت آنان تشکیل شده پس ماهیت صندوق خصوصی است ، بر اساس نوع فعالیت صندوق طبق اصل 44 قانون اساسی در قالب بخش خصوصی تعریف می شود . اساسنامه صندوق نیز آن را موسسه ای باشخصیت حقوقی مستقل که هدفش کمک به معیشت معلمان است تعریف می کند . ما براصل خصوصی بودن صندوق تاکید داریم و آن را اصلی پایدار و غیر قابل تغییر می دانیم . سهمی که که دولت موظف به پرداخت شده ، طبق تبصره 63 قانون برنامه و بودجه ، عنوان کمک دولت را دارد نه سهم الشرکه ، مانند کمک های دولت در بخش های دیگر مانند بیمه بیکاری و و کمک به مطبوعات و…. است .
2-از آنجائیکه سرمایه صندوق و سود حاصل از آن متعلق به فرهنگیان است پس باید فرهنگیان بر دارایی های خود نظارت داشته باشند و به اصطلاح بالای سر مال خود باشند . پس بایستی در ترکیب هیات امناء دارای سهمی قابل توجه باشند و بر اساس آیین نامه ای فرهنگیان منتخب و یا نمایندگان آنان که دارای تجربه و تخصص ذیریط هستند حضوری حداکثری داشته باشند .
3- موضوع ارزش افزوده یا تجدید ارزیابی دارایی های صندوق از دیگر مطالبات معلمان است . که امری قانونی است و طبق تبصره 1 ماده 149 قانون مالیات های مستقیم ، در آمد حاصل از تجدید ارزیابی ها از مالیات معاف اند و هیچ گونه هزینه ای ندارد و ورود و خروج وجه نقدی هم در برندارد . طبق استاندارد های حسابداری ، اصلی قانونی است و درآمد حاصل از ازریابی ها به سرمایه انتقال می یابند .
4-چون صندوق اموال فرهنگیان است ،به هیچ وجه نباید پروژه ها سفارشی به صندوق تحمیل شود ، و مسائل وزارتخانه آموزش وپرورش ، ربطی به اموال شخصی فرهنگیان ندارد..
5-بورسی شدن شرکت های تابعه ، سهامدار شدن اعضاء صندوق ، اولویت استخدام فرزندان فرهنگیان در شرکت های تابعه و عضویت مستمر بازنشستگان از دیگر مطالبات فرهنگیان است که دیگر همکاران عنوان فرمودند .
همه به این امر واقفیم که تحقق این مطابات با موانعی مواجه هستند که یکی از آنها می تواند اساسنامه باشد ، از آنجا که اساسنامه ساخته دست بشر است . پس باید بر اساس ساز و کاری که در تبصره 7 ماده 10 و تبصره 13ماده13 همین اساسنامه پیش بینی شده و می توان اصلاحات لازم را اعمال کرد تا اعتماد عمومی بازسازی شود . بطورمشخص پیشنهاد می گردد ، کار گروه تخصصی از کارشناسان با مشارکت نمایدگان تشکل ها برای تدوین اصول متناسب با مطالبات فرهنگیان و آیین نامه های مرتبط تشکیل گردد و خروجی و ماحصل جلسه باشد.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *