Home گفتگو تاکید بر کنشگری موثر توسط مسئولان سازمان معلمان استان ها
تاکید بر کنشگری موثر توسط مسئولان سازمان معلمان استان ها
0

تاکید بر کنشگری موثر توسط مسئولان سازمان معلمان استان ها

0
0

ربابه اسکندری،مجید علیپور،روح‌الله کلانتری و سر کاو غفاری در گفت و گو با سخن معلم تاکید کردند:

طرحی نو دراندازیم

لیلا مهداد/سخن معلم: سازمان معلمان با امیدهای بسیاری چشم به برگزاری کنگره و انتخابات شورای مرکزی و هیات بازرسان دارد. تشکلی اجتماعی و سیاسی که مطالبات صنفی هم بخشی از دغدغه‌های آن است این تشکل تلاش کرده است که فعالیت های رسانه ای و تشکیلانی را به موازات هم پیش برده و می برد و بر این باور است که رسانه و تشکل دو ابزار مهم است توسعه بطور کلی و تقویت جامعه مدنی در گرو کنشگری رسانه ای و تشکیلاتی است لذا فرصت برگزاری کنگره برای اعضا فرصتی است برای ارتقا بخشیدن کنشگری دوگانه صنف و سیاست و رسانه ای و تشکلی لذا به همین منظور گفت و گوی انجام دادیم با ربابه اسکندری مسئول سازمان معلمان سمنان،مجید علیپور عضو شورای سازمان معلمان استان گیلان،روح‌الله کلانتری مسئول سازمان معلمان استان گلستان و سر کاو غفاری مسئول سازمان معلمان استان کردستان که این گفت و گو را تقدیم مخاطبان می نمائیم.

ربابه اسکندری، مسئول سازمان معلمان سمنان به برگزاری کنگره 1400 امید بسته است.«امیدوارم با تغییر نگرش در آینده سازمان معلمان به مطالبات واقعی جامعه تحت‌ پوشش آموزش و پرورش تحت عنوان فعالیت‌های مدنی حرکت کند.»

اسکندری معتقد است حرکت مدنی در حال حاضر و در شرایط فعلی حلقه مفقوده معلمان است و بی‌شک به نفع سازمان معلمان در عمل خواهد بود. او به عنوان عضو سازمان معلمان بر این باور است علیرغم همه موانع باید تغییرات تدریجی را آرام‌آرام در جامعه از طریق گفتمان و عمل در راستای اهداف پیش برویم.«تک‌تک اعضای سازمان می‌توانند تاثیر شگرفی در این زمینه داشته باشند. می‌شود چه از لحاظ سیاسی، چه اجتماعی و مدنی در رشد و توسعه منابع انسانی قدم‌های موثری برداشت.» به گفته مسئول سازمان معلمان سمنان در شرایط فعلی بیش از هر زمان دیگری جامعه نیازمند تشکیلات منسجم، قانونمند و پویا است.«کنگره و انتخابات پیرامون آن می‌توانند به حضور حداکثری معلمان کمک کنند.»

او معتقد است باید فعالیت‌ها را در استان‌ها و شهرستان‌ها گسترش داد و در چهارچوب قانون به سمت هدف پیش رفت. روزگاری معلمان امیدبخش آینده بودند اما امروز اینگونه نیست؛ چه بر سر ما گذشت که امید هم از سرشت ما رفت. گرچه صحبت کردن در ورای امید امروز در جامعه سخت است اما باید امید داشت و امید داد.«اعضای سازمان معلمان باید با نگاهی نو به مسئولیت‌های فردی، جمعی، اجتماعی و سیاسی وارد شوند. خالصانه باید سمت هدف حرکت کنیم.»

به اعتقاد اسکندری باید از حرف عبور کنیم چون مردم دلزده شده‌اند از این حرف‌ها.«باید عملگرا بود در حد ممکن.» به گفته او فعالیت‌های مدنی امروز اقبال بیشتری دارند.«باید در مسیر قانونی سدها را بشکنیم و طرحی نو دراندازیم.»

 

درگیر فرهنگ قبیله‌ای و همشهری نشویم

مجید علیپور، عضو شورای سازمان معلمان استان گیلان برگزاری کنگره 1400 را فرصت مناسبی برای تحرک هرچه بیشتر سازمان معلمان به ویژه در شعبات استانی و شهرستانی آن می داند و می گوید: «بی‌شک جنب و جوش و پوشش خبری که حول برگزاری این کنگره شکل می گیرد، باعث جلب هرچه بیشتر توجه جامعه به ویژه فرهنگیان به چیستی، اهداف و آرمان های سازمان معلمان خواهد شد.»

«علیپور» بازه زمانی برگزاری کنگره را چندان مهم نمی داند و معتقد است نَفس برگزاری کنگره ، کیفیت اعضای شرکت کننده در آن و … همگی نویدبخش اتفاقات خوب در سازمان معلمان هستند. «رویه خوبی در سازمان معلمان در اولویت بخشیدن به فعالیت ها و پیگیری مطالبات صنفی نسبت به فعالیت های سیاسی در پیش گرفته شده است. از همین روست که به عنوان یک معلم به عضویت و همراهی با این تشکل دغدغه مند و پرتلاش، افتخار می کنم.»

وی با اشاره به فعالیت سایر جمعیت ها، تشکل‌ها و احزاب اظهار داشت: « در پاره ای موارد شاهدیم که مطالبات صنفی تنها پوششی برای فعالیت های صرف سیاسی است و در موارد متعددی هم نهایتا به سهم خواهی، معامله و بده بستان میان آنها با صاحبان قدرت ختم می شود؛ در حالی است که سازمان معلمان بین باندبازی و بده و بستان با مطالبه گری و لابیگری مشروع، مرزبندی دقیق و مشخصی داشته در طی این مدت به خوبی به آن پایبند مانده است.»

«علیپور» جزو اعضایی است که در انتخابات شورای مرکزی کاندیدا نشده است. بُعد مسافت یکی از دلایل اصلی عدم نامزدی او بوده چون باور دارد اگر نتواند در جلسات مشارکت به موقع و موثر داشته باشد حق دیگر اعضا را ضایع کرده است. از طرف دیگر «افرادی در میان کاندیداها هستند که از منظر عقیده و هدف با یکدیگر اشتراکات بسیاری داریم، بنابراین ترجیح می دهم انرژی‌ام را بر رای آوردن آن عزیزان بگذارم.»
او توصیه خاصی برای اعضا ندارد جز اینکه در انتخابات مراقب آسیب هایی چون غلبه فرهنگ قبیله گری، ترجیح همشهری و … باشند و نسبت به انتخابات پیش رو با دید ملی مشارکت کنند. «هدف را مثل همیشه بر احقاق حقوق صنفی معلمان و دانش‌آموزان بگذاریم و سعی کنیم کسانی را انتخاب کنیم که بیشتر به این آرمان و اهداف پایبندند و امکان بیشتری برای هماهنگی اعضا و نیروها برای دستیابی به این اهداف هستند.»

علیپور در انتخابات شورای مرکزی اصراری بر ملاک هایی چون جوانگرایی و … ندارد. وی معتقد است « خوشبختانه در سازمان معلمان چیزی تحت عنوان تفکیک جنسیتی نداریم. ترجیح شخص من این است که به غیر از توجه به رزومه علمی و عملی نامزدها، نسبت به امکان و انگیزه آنها جهت گسترش فعالیت ها در مسیر دستیابی به حقوق صنفی و مطالبات سیاسی اعضا و کلیه اعضا و اجزای نظام تعلیم و تربیت هم توجه داشته باشیم.»

 

احزاب قدرتمند یکی از شاخصه‌های جامعه توسعه‌یافته

اعضا و کاندیداها چشم به کنگره 1400 دارند. کنگره‌ای که به باور اعضای سازمان معلمان اهمیت بالایی دارد به‌خصوص از نظر جایگاهی که می‌تواند در آینده برای سازمان معلمان رقم بزند. کنگره‌ای که انتخابات شورای مرکزی را هم به خود خواهد دید؛ انتخاباتی که هر سه سال یک‌بار برگزار می‌شود و نمی‌توان اهمیت ویژه آن را کتمان کرد.

روح‌الله کلانتری، مسئول سازمان معلمان استان گلستان بر این باور است برگزاری این کنگره و انتخابات شورای مرکزی بی‌شک مثمرثمر خواهد بود. به اعتقاد کلانتری اعضای جدید می‌توانند با برنامه‌ریزی و راهکارهای جدید تغییرات اساسی در سازمان به وجود بیاورند.«در این کنگره چشم‌انداز 10ساله سازمان هم به رای گذاشته خواهد شد.»

به باور او تصویب برنامه استراتژیک و ورود افراد توانمند می‌تواند کمک شایانی به ادامه راه و اجرای برنامه‌های سازمان کند. کلانتری هم یکی دیگر از کاندیداهاست. او 20سال فعالیت حزبی را در کارنامه دارد و علاقه‌مند به فعالیت‌های حزبی است. او معتقد به توسعه است و بر این باور که هر کشوری که خواهان پیشرفت و توسعه است باید بتواند زمینه رشد احزاب و تشکل‌هایش را فراهم آورد.«احزاب قدرتمند یکی از شاخصه‌های جامعه توسعه‌یافته است.»

کلانتری انتخابات شورای مرکزی را هم بااهمیت می‌داند. شورایی که قطعا در روند برنامه‌های سازمان نقش کلیدی برعهده دارد. او سازمان معلمان را یکی از سازمان‌های پیش‌رو و نواندیش در میان احزاب می‌داند. تشکلی که بیش از احزاب دیگر در پیشرفت دمکراسی در جامعه موثر خواهد بود.

توصیه کلانتری به اعضا این است که در همایش و این کنگره مشارکت داشته باشند؛ کنگره‌ای که تبلور فعالیت‌های سازمان است. به باور او اعضا باید از انتخابات به عنوان یک حق قانونی استفاده کنند و با دید باز در انتخابات شرکت کنند. او بهترین ترکیب برای شورای مرکزی اعضایی متشکل از جوانان، زنان و پیشکسوتانی می‌داند که با قوانین و فراز و فرودهای سازمان آشنا هستند و  در مراحل حساس همیشه در کنار سازمان نقش‌آفرین بودند. هرچند به باور او در انتخاب این ترکیب هم باید شایسته‌سالاری مدنظر قرار گیرد.

 

از تمرکزگرایی گذر کنیم

سازمان معلمان سال‌ها در زمینه مطالبات صنفی فعالیت‌هایش را شروع کرده، البته در کنار فعالیت‌های صنفی گوشه چشمی به بحث سیاست و مسائل اجتماعی و مدنی هم داشته است. حزب کوچکی که به مرور زمان سراسری شده و حالا در اغلب شهرستان‌ها دفاترش را فعال می‌بیند. سازمان معلمان با توشه‌ای از تجربیات حالا در آستانه برگزاری کنگره 1400 است. کنگره‌ای که برای اولین‌بار به صورت مجازی برگزار می‌شود و قرار است تصمیمات مهمی در آن گرفته شود؛ از انتخابات شورای مرکزی تا انتخاب هیات بازرسی و تصویب چشم‌انداز ده‌ساله سازمان.

سر کاو غفاری، مسئول سازمان معلمان استان کردستان یکی از اعضای سازمان معلمان و یکی از کاندیداهای شورای مرکزی است. او انتخابات شورای مرکزی را حائزاهمیت می‌داند و بر این باور است انتخاب اعضای این شورا تصمیم تاثیرگذاری است و باید اعضایی وارد این شورا شوند که بتوانند وقت و انرژی بالایی برای شورا صرف کنند. افرادی با تجربه، نترس و فعال.«باید افراد با دانش و تحصیلات مرتبط انتخاب شوند. آدم‌های محافظه‌کاری که به دنبال پست و سهم‌خواهی باشند به درد سازمان نمی‌خورند.» به باور غفاری باید افرادی وارد شورا شوند که به فکر گسترش حزب باشند و در چهارچوب برنامه‌های حزب عمل کنند. غفاری یکی از کاندیداهاست تا بتواند زمان بیشتری را برای حزب صرف کنند و بتواند مطالبات صنفی را در چهارچوب قانون پیش ببرد. توصیه او به اعضا این است حتما در انتخابات کنگره شرکت کنند و افراد شناخته شده را انتخاب کنند تا افراد اصلاح وارد شورا شوند. غفاری با اشاره به تمرکزگرایی در ایران تمرکزگرایی در تهران را انکار نشدنی می‌داند. او بر این باور است در کنار پیشکسوتان باید از اعضایی از استان‌ها هم در شورای مرکزی حضور داشته باشند تا با دید وسیع‌تری سازمان به کارش ادامه دهد.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *