Home سازمان بیانیه‌ها بیانیه ی سارمان معلمان ایران بمناسبت آغاز سال تحصیلی جدید
بیانیه ی سارمان معلمان ایران بمناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

بیانیه ی سارمان معلمان ایران بمناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

0
0

✅بگذاریدمهر با مهربانی آغاز شود!
?????
سال تحصیلی 97-96در حالی آغاز می شود که پس از کشمکش و رایزنی های فراوان وزیر آموزش و پرورش از مجلس رای اعتماد گرفت .
انتخاب و تایید وزیر آموزش و پرورش در دولت دوازدهم بی شک نقطه عطفی در کنش گری مدنی بود. جایی که برای اولین بار موافقان و مخالفان وزیر صف آرایی مشخصی داشتند ،در انتهای یک طیف عده ای مشغول مجیزه گویی های بی استدلال و در دیگر سو برخی به تخریب های غیر اخلاقی مشغول بودند.
.درس بزرگ این کنشگری معلمانه موید این پیام بود که کنشگری فرهنگیان در حوزه سیاسی نیازمند بازنگری اخلاقی است.
سازمان معلمان ایران ضمن تبریک به آقای بطحایی وحمایت از ایشان ، آمادگی خود، جهت همکاری در اجرای برنامه هایشان را اعلان میدارد.
سازمان معلمان بانگاه نقد مصلحانه و منصفانه بارها اعلان کرده وزیر را سکاندار نظام تعلیم و تربیت ونه مدیر ستاد آموزش و پرورش می داند.
وزیر آموزش و پرورش سکاندار نهادی است که رسالت اصلی آن تعلیم و تربیت نسل آینده است و در این میانه اصلی ترین مساله سرنوشت دانش آموزان و آینده آنان است .
ملتی که به دانایی می اندیشد به مهرماه اش افتخار می کندو مسئولی که به فردا فکر می کند مهر برایش مهم است .مهرماه آغاز فصل یادگیری است فصل شروع شور و شوق دانایی. تمامی اندیشمندان بزرگ بر ضرورت تعلیم و تربیت تاکید می کنند و سیاست مداران نیز به ستایشگری علم و دانش و دانش آموزی می پردازند .
اما “چرا حال تعلیم و تربیت خوب نیست ”
تقریبا همه ما از حاکمیت تا دانش آموزان از اوضاع آموزش و پرورش ناراضی هستیم .
به نظر می رسد آموزش و پرورش در خودش قفل شده است ،این گره تحلیلی شاید ناشی از تاکید بیش از اندازه به عوامل بیرونی است.
عواملی همچون نگاه حاکمیت و در اولویت قرار گرفتن تعلیم و تربیت در سیاست که متاسفانه تا اطلاع ثانوی مقدور و ممکن هم نیست!
معلمان این سرزمین هرگز بواسطه بی مهری ها و بی توجهی های تصمیم سازان از تلاش خود در تربیت کوتاهی نکرده اند، اما وجود فاصله صف و ستاد و نگاه از بالا و تمرکز شدید در ساختار آموزش و پرورش باعث هدر رفت خلاقیت و کارایی مدارس و معلمان شده است ، حال که به هر دلبل نگاه تحولی از بیرون و در نگاه سیاستمداران وجود ندارد بایسته است که این تحول درون زا و معطوف به حرمت و اختیار معلمان و کوشندگان خط مقدم تعلیم وتربیت باشد .
بگذاریم مدیر در مدرسه و معلم در کلاس از آزادی بیشتری برخوردار باشد .بگذاریم معلمان در حوزه تخصصی خود احساس آزادی و اختیار کنند. بگذاریم معلم در کلاس احساس امنیت کند . بگذاریم این احساس مسئولیت و آزادی را به دانش آموزان انتقال دهد و در کلاس نقش رهبری اموزشی خود را ایفا کند .
بگذاریم سازمان نظام معلمی تشکیل ومعلمان با عملکرد واقعی و کارایی موثر خود سنجیده شوند.
بگذاریم معلمان را معلمان و دانش آموزان و اولیاء آنان قضاوت کنند .
بگذارید کوشندگان و دلسوزان صنفی معلمان، آزادانه آموزش وپرورش را نقد کنند و نظر دهند و عبدی ها و بهشتی ها و باغانی ها به آغوش خانواده برگردند .
بگذارید مهر با مهربانی آغاز شود.

مهر 1396
سازمان معلمان ایران

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *