Home اخبار بیانیه سازمان معلمان ایران پیراموان ناآرامی ها و اعتراضات اخیر
بیانیه سازمان معلمان ایران پیراموان ناآرامی ها و اعتراضات اخیر

بیانیه سازمان معلمان ایران پیراموان ناآرامی ها و اعتراضات اخیر

0

سازمان معلمان ایران با صدور بیانیه ای خواستار شد

محکومیت سرکوب و خشونت و مطالبه آزادی و امنیت برای همه ایرانیان

متن کامل این بیانیه به این شرح است:

كاهش شدید در آمد فروش نفت ناشی از تحريم هاي گسترده ایالات متحده امریکا، اختلاس های گسترده و سياست های نادرست سياستگذاران، موجب كسری شديد بودجه در کلیه نهادهای دولتی و حاکمیتی شده است.

بجای حل مساله از مسیر مجلس، انجام كار كارشناسی و یافتن منابع مالی جدید، اخذ مالیات از نهادهای معاف از مالیات، حذف بودجه بگیران غیرواقعی و تخصیص بودجه واقعی برای تامین کسری بودجه، سهل الوصول ترین راه حل را برگزیدند.

نگاه آمرانه و امنیتی به موضوعی اقتصادی و اجتماعی با استفاده از خشونت و ارعاب بجای توضیح و درخواست و اعمال روش پلکانی رضایتمندانه و آماده سازی روانی، در شان ملت شریف ایران نبود.

تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی تحت مدیریت سران سه قوه در شرایطی نامناسب و در آستانه انتخابات مجلس در حالی که اکثریت مردم بلحاظ معاش سخت در مضیقه هستند، مصداق بی تدبیری است.

شوک ناشی از این افزایش، اقشار فرودست گرفتار در مشكلات تورم و بيكاری و مايوس و سرخورده از بهبود اوضاع را به اعتراض گسترده در سطح كشور واداشت و زمينه را برای مترصدان مغرض در جهت تخريب اموال عمومی و خشونت ورزی فراهم کرد.

انباشت بحران ها نمایانگر بن بست های عمیق ساختاری است و باید آزادی های سیاسی و عدالت اجتماعی و پاسخگویی ارکان اصلی قدرت جزو محورهای اصلی حکمرانی قرار گیرند تا بتوانیم بر مشکلات فائق آییم.

سازمان معلمان ايران با اظهار تاسف و تسلیت به خانواده جانباختگان و ابراز همدردی با آسیب دیدگان، ضمن توصیه به مسئولان برای حفظ وحدت ، بر رعايت موارد زير تاكيد دارد:

۱- احترام به قانون را در همه ابعاد برای همه ضروری می دانیم.

۲-اعتراضات مسالمت آميز و اجتماعات به دور از خشونت را طبق اصل ۲۷ قانون اساسی حق مسلم مردم می دانیم.

۳- هرگونه تخريب اموال عمومی و خشونت را محكوم می كنيم.

۴-سياست افزايش قيمت بنزين كه ناگزير به افزايش قيمت ديگر كالاها می انجامد را در شرايط فعلی درست نمی دانيم.

۵-خواهان به رسميت شناختن آزادی اجتماعات و آزادی بيان و دسترسی به اينترنت برای همه مردم هستيم.

۶-خواهان اطلاع رسانی دقیق مسئولان از تعداد کشته شدگان و آسیب دیدگان و آزادی بازداشت شدگان بیگناه اعتراضات اخير بویژه دانش آموزان هستيم.

۷-از اینکه در جریان اعتراضات از مدارس بعنوان بازداشتگاه استفاده شد متاسفیم.

۸_ خواهان رعايت عدالت و دادخواهی در مورد دستگیرشدگان و مجروحان هستیم.

۹- خواهان تجديدنظر و اصلاح سياست های تنش زا هستيم و بر این باوریم که تصمیمات ملی باید با اجماع ملی در جهت اتخاذ راهبردهای سیاسی و دیپلماتیک به منظور کاهش فشار بین المللی اتخاذ گردد.

سخن آخر:

با همه ناملایمات و سختی ها ، همواره با اقتدارگرایانی که با حذف رقبا به دنبال یکپارچه سازی ساختار قدرت اند و همچنین براندازانی که فاقد پایگاه داخلی هستند فاصله خواهیم داشت و برای تحقق توسعه همه جانبه و پایدار و آزادی و دموکراسی و حفظ ثبات، یکپارچگی و امنیت ملت و کشور کوشش خواهیم کرد.

سازمان معلمان ایران
۱۱ آذر ۹۸

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 4 =