Home اخبار بیانیه سازمان معلمان ایران درباره رد صلاحیت های گسترده کاندیداهای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
بیانیه سازمان معلمان ایران درباره رد صلاحیت های گسترده کاندیداهای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

بیانیه سازمان معلمان ایران درباره رد صلاحیت های گسترده کاندیداهای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

0
0

انتخابات آزاد، سالم، رقابتی و منصفانه یکی از وجوه مهم و اساسی مردم سالاری در دنیای امروز است. جوامع مردم سالار همواره تلاش می کنند وضعیت این شاخص مهم دموکراسی را در کشور خود بهبود بخشند.

در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، شاخص مردم سالاری، دچار مخاطرات و تهدیدهای بی سابقه ای شده است.

با نگاه به جایگاه والا و نقش و سهم مردم از منظر قانون اساسی، به نظر میرسد در انتخابات پیش رو، روند تایید صلاحیت ها این جایگاه را متزلزل کرده است.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به مثابه منشوری است که شالوده و ساختار نظام بر ستون های آن بنا شده است.

مطابق اصل ششم قانون اساسی، امور کشور باید به اتکاء آرای عمومی و نظر و اراده مردم اداره شود.

ساختار انتخابات که محصول مواد و تبصره های قانونی است، می بایست بر آزاد بودن و عادلانه بودن انتخابات، قبل، حین و پس از برگزاری، برای تمامی افراد، احزاب و منتقدان صحه بگذارد. حتی مخالفانی که در راستای قانون اساسی، کنش های سیاسی خود را پی می گیرند، باید احساس امنیت داشته باشند.

در شرایطی که خلاهای قانونی و حقوقی متعددی در برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه وجود دارد، ضروری است شورای نگهبان بعنوان نهاد نظارتی، نظیر شورای قانون اساسی، از نظارت صرف استصوابی به سمت نظارت انضباطی حرکت نماید تا به گونه ای شایسته و مطلوب، کارویژه های لازم را برای انتخابات سالم و رقابتی فراهم نماید.

امری که بدون شک با رخوت و بی میلی ایجاد شده در جامعه، در میزان مشارکت شهروندان کاملا تاثیر گذار است.

سازمان معلمان ایران، ضمن پیشنهاد اصلاح ساختارهای سیاسی و حقوقی انتخابات در اسرع وقت، از شورای نگهبان بعنوان نهاد پاسداشت قانون اساسی می خواهد تا در راستای صیانت از حقوق و آزادی های شهروندان، از تفسیر موسع و خارج از ضابطه در رد صلاحیت گسترده فاصله گیرد و زمینه مشارکت حداکثری را فراهم نماید.

تضمین مشارکت حداکثری آحاد ملت با هر گرایش سیاسی اعم از موافق و منتقد و مخالف در چارچوب قانون اساسی، از وظایف حاکمیت است.

بر این اساس لازم است حاکمیت از تک محوری و حمایت یک جناح با نامزدهای خاص پرهیز نموده و از تهدید رقیبان، قبل، حین و پس از انتخابات اجتناب ورزد.

ورود دادستانی نیز در امر تایید صلاحیت ها، مسئله را پیچیده تر کرده و باعث شده که در این دوره از انتخابات ، تعداد بیشتری از کاندیداها توسط هیئت های اجرائی رد صلاحیت شوند.

در نظر گرفتن مرجعی ثالث و بی طرف و غیر ذی نفع در داوری میان نهاد مجری و ناظر به هنگام بروز اختلافات و رسیدگی به شکایات و اعتراض نامزدها و احزاب، امری است که می تواند کشور را از بسیاری از بحران ها نجات دهد.

با رد صلاحیت های گسترده فعالان احزاب اصلاح طلب و تشکل های قانونی کشور، از جمله اعضای سازمان معلمان ایران ، به نظر می رسد، رقبای جریان اصلاح طلبی درصددند بجای ایجاد فضای مشارکت حد اکثری، با حذف نامزدهای موثر این جریان اجتماعی_سیاسی، افکار عمومی را از حضور و مشارکت در انتخابات پیش رو مایوس کنند.

انتخابات بدون رقابت منجر به تشکیل مجلسی بدون نمایندگان تمامی تفکرات اقشار و طبقات جامعه خواهد شد.

حاصل این اقدام، پایان اعتماد به نهاد دموکراسی و ساختار انتخاباتی کشور است.

دردمندانه متذکر می شویم امروز که مردم کشور ما در معرض فشارهای بین المللی و تنگناهای ناشی از تحریم ها و تهدیدها و بی تدبیری ها ،تورم، گرانی، حوادث ناگوار و … قرار دارند، ضروری است شورای نگهبان، برای حفظ انسجام ملی، در اقدام خود تجدید نظر کرده، به سلایق متنوع سیاسی شهروندان احترام گذاشته و از آنها برای برون رفت از شرایط فعلی کمک بگیرد.

در پایان امیدواریم با تجدید نظر در فرایند تایید صلاحیت ها ، فضای یاس و ناامیدی و عدم رغبت ، جای خود را به شور و شوق و حضوری حداکثری دهد.

ما در راستای وظایف مدنی و مسئولیت های سیاسی و صنفی خود ، هم چنان منتظر نتایج بررسی شکایات هستیم تا با خردجمعی و تشکیلاتی و همسو با جریان اصلاح طلب تصمیم نهایی را برای مرحله بعدی اتخاذ کنیم.

سازمان معلمان ایران
۶ بهمن ۹۸

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *