Home سازمان بیانیه‌ها بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت روز و هفته معلم
0

بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت روز و هفته معلم

0
0

روز معلم باز از راه می رسد. نامیدن یک روز به نام معلم شاید برای قدردانی از مقام معلم باشد و شاید هم دلجویی از معلمانی که با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم می کنند و شایدهای دیگر.
اهمیت دادن به این حرفه در سطح جهانی نیز مورد نظر بوده است و نامیدن روزی در جهان به این نام موید این امر است. در این سرزمین نیز فداکاری معلمان در دوره های مختلف و در عرصه های متفاوت، ستودنی است.
اینها همه نشان از تاثیر نهاد تعلیم و تربیت و افراد مرتبط با آن بر جامعه دارد.
با وجود این همه اثرگذاری های کلان این نهاد بر جامعه، شاهد کم توجهی به مشکلات و مسائل موجود در این سیستم هستیم.
ساختار حاکم بر آموزش و پرورش و مسایل این نهاد و مشکلات فرهنگیان اعم از دانشجو، شاغل و بازنشسته، سبب رفتار اعتراض آمیز برخی معلمان به نمایندگی اکثر همکارانشان گردیده است. توقع می رفت که منتقدان نظام آموزش و پرورش، بیش از ستایندگان مورد توجه قرار گیرند.
نوع برخورد با فعالان صنفی و تشکیلاتی که در چارچوب قانون خواسته های خود را مطرح نموده اند، در شان مقام معلم نبوده است. حبس های طولانی مدت برای فعالان معترض و منتقد صنفی، زیبنده رویکردی که مدعی است فرهنگ در اولویت امور قرار دارد، نیست.
معلمان همراهی خود را با دولت برای بهبود اوضاع کشور بارها و بارها به اثبات رسانده اند، از مشارکت فعال در انتخابات ۹۲ تا حضور چشمگیر و فعالیت گسترده تشکل های معلمی در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی مبین این تلاش است.
انتظار می رود که در این ایام برای نشان دادن احترام واقعی به این صنف و حرفه گامی عملی و عینی برای تغییر، از سوی مسئولان برداشته شود و شاهد تغییرات حد اقل تدریجی واندک باشیم. دوری از شعار و شعار زدگی را پیشه خود کنیم و واقع بینانه مشکلات و مسائل را دیده و پذیرفته و برای رفع و حل آنها تلاش کنیم.
رسیدگی به وضعیت معلمان زندانی قطعا یکی از مطالبات قاطبه معلمان و این تشکل می باشد.
هرچند ادامه حبس معلمان برایمان باورکردنی نیست اما گذشت بیش از یکسال از اجرای حکم دبیرکلی که خود و تشکل مربوطه اش نماد و مظهر تعامل، صبوری و عقلانیت و مدنیت است بیش از هر چیزی به ناامیدی و تندروی منجر خواهد شد که در این شرایط همه زیان خواهند دید، لذا انتظار می رود مدبرانه با پایان دادن به محدودیت ها، محرومیت ها به ویژه آزادی معلمان زندانی و به خصوص دبیرکل سازمان معلمان، جناب آقای علیرضا هاشمی، از ایجاد و گسترش ناامیدی پرهیز شود. آزادی رسول بداقی هر چند دیر اما پیام مثبت و امید بخشی است که انتظار داریم با آزادی سایر معلمان در بند و لغو احکام صادر شده این امید بیشتر و عمیق تر جامعه فرهنگیان را فرا گیرد تا تندروی بیش از این ما را نرنجاند.
توجه به وضعیت کیفی محتوای آموزشی و شجاعت در تغییر سیستم متمرکز از دیگرخواسته های ماست.
توجه و رسیدگی به اوضاع کمی و ساختمان ها و فیزیک مدارس نیز از خواسته های کاملا به جا می باشد تا دیگر شاهد آن نباشیم معلمی که باید دغدغه اش ارتقای علم و دانش و فرهنگ و اخلاق باشد دغدغه خراب شدن سقف کلاس را نیز داشته باشد. پیش از آن که معلم دیگری قربانی شود با تخصیص اعتبار و اصلاح بافت های فرسوده دانش آموزان و معلمان را روانه ی کلاس ها و مدارس امن تری نماییم.
عدم تخصیص بودجه کافی برای آموزش و پرورش به گونه ای که حتی از پرداخت حقوق و مطالبات اولیه نیز درمانده است در نزد افکار عمومی توجیه پذیر نمی باشد.
هر چند که به سوء مدیریت گذشته اذعان شده و با وزیر در تحویل گرفتن وزارتخانه ای از هم گسيخته با بدهی میلیاردی همدلی می کنیم اما همچنان ایشان و مسئولان وزارتخانه را در تغییرات موثر و تدابیر راهگشا فاقد عزم و اراده لازم می بینیم.

اینک در آستانه ی آغاز به کار مجلسی که پیام تغییر و‌تدبیر را رساتر از خرداد ۹۲ از مردم دریافت کرده است امید می رود در گفت و گوهای داخلی، آموزش و پرورش در اولویت برنامه های قوه مجریه قرار گیرد و در تعامل با دستگاه های قضایی و ‌امنیتی تحرک و پویایی و‌امید و‌نشاط به این نهاد زیر بنایی در راستای تحقق توسعه همه جانبه و‌پایدار برگردد.
اردیبهشت ۹۵ سازمان معلمان ایران

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *