Home اخبار بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت روز معلم
بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت روز معلم
0

بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت روز معلم

0
0

 

امسال در حالی وارد روز و هفته معلم می شویم، که متأسفانه در آغاز سال نو بحران سیل و پاره ای از سوء مدیریت های گذشته و حال، باعث خسارات جانی و مالی فراوانی شده که موجب آسیب و رنجش بخشی از هم وطنان به ویژه دانش آموزان و فرهنگیان گردیده و تعداد زیادی از مدارس نیز تخریب شده اند. همسو و هم راستا با موج انسانی و ملی، سازمان معلمان ایران نیز، ضمن همدلی با هم وطنان، در راستای وظایف انسانی، مدنی و تشکیلاتی، خواستار شتاببخشی در رسیدگی به مسائل و مشکلات آسیب دیدگان می باشد.
بی تردید تحقق بخشیدن به مفاهیمی همچون اصل کرامت و حق برخورداری از امنیت جان و روان در چنین شرایطی اهمیت دو چندان یافته و تکلیف دولت ها و نیز جوامع مدنی و تشکل ها را سنگین تر می کند. امری که با وضعیت و شرایط اجتماعی و اقتصادی معلمان اگر عجین شود خود حدیث مفصلی دارد.
سالهاست چالش های حقوقی در قالب تبعیض در پرداخت یا عدم توجه به شان و کرامت صنفی که بیشترین بخش از شاغلین دولتی و حتی جدیداً شاغلین غیر دولتی را به خود اختصاص داده است، شمولیت و فراگیری نامطلوبی به خود گرفته است. و البته اين آسيب هم چنان ادامه دارد به طوری که آموزش و پرورش و نظام آموزشی و به تبع آن دانش، مهارت و تخصص معلمی را به شدت تهدید و به صورت فزاینده ای تحت شعاع قرار داده است که بدون شک با ادامه این وضع هزینه های سنگینی برای آموزش و پرورش و نهایتاً جامعه به بار خواهد آورد.
با آغاز دولت يازدهم و ادامه آن در دولت دوازدهم و رويكرد نسبتا مطلوب به امر مشاركت به ويژه تشكل‌ها در عرصه آموزش و پرورش روزنه و بارقه اميدي ايجاد شد تا شاید پاره ای از مشکلات عدیده معلمان مرتفع شود. اما متاسفانه محدوديت‌هاي اين دولت در زمينه‌هاي اقتصادي و سوء مدیریت ها و عدم تصویب قوانین و مصوبات کارساز توسط نمایندگان مجلس، مانع از تحقق حداقلی مطالبات بر حق معلمان و بازنشستگان گرديد؛ محدوديتي كه براي معلمان چندان قابل پذيرش نبوده و به حق همچنان امیدوار وخواستار رفع موانع هستند.
ما مي‌دانيم كه معلمان با مشكل همیشگی معيشت و عدم توجه به خواسته های صنفی و سیاسی از طرف ساختار قدرت، دست به گريبانند علی الخصوص در یک سال گذشته که تورم و افزایش بی رویه قیمت ها و مایحتاج عمومی فشار سنگینی را بر زندگی معلمان وارد کرده است. از طرف دیگر نظام آموزشی در طول سال‌هاي گذشته به‌شدت آسيب ديده است؛ به نحوی که محدوديت‌هاي حاكم بر فضاي آموزش و پرورش، طرح‌هاي بدون پشتوانه علمي و كارشناسي همانند مطرح کردن طرح خرید خدمات، معلم تمام وقت و ده ها طرح مشابه دیگر، ناكارآمدي و سوء مدیریت ها و انتصاب های جناحی و باندی و گماردن افراد ناتوان در سمت های مهم آموزشی، دخالت متوليان متعدد و غيرپاسخگو در وزارت آموزش و پرروش، تغيير مداوم و پي در پي سيستم آموزشي كشور، افزايش افت تحصيلي و کودکان کار، ساختار اين نهاد را به‌ شدت ضعيف و شكننده كرده است که باعث بی اعتمادی معلمان نیز شده است.
در نهایت لازم و ضروری می دانیم در راستای وظایف قانونی، صنفی و سیاسی در دفاع از حقوق قانونی و رسمی جامعه بزرگ فرهنگیان، مواردی را گوشزد کنیم که امیدواریم بی توجهی و کم توجهی نسبت به مشکلات و آسیب های آموزش و پرورش و معلمان و دانش آموزان حل گردد و بیش از این موجبات چالش و آسیب بر بخش عظیم بدنه اجتماعی کشور نگردد:
الف- تحقق بخشیدن به مصادیق حقوق مدنی و سیاسی؛ از قبیل:
1) حق آزادی بیان؛
2) آزادی واقعی تشکیل تشکل ها مدنی؛
3)آزادی معلمان سیاسی و صنفی در بند
ب- تحقق بخشیدن به مصادیق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی
1) رعایت اصل برابری و عدم تبعیض در پرداخت حقوق و مزایا
2) حق بر آموزش بر پایه مفاهیم انسانی و اصول تعامل زندگی مسالمت آمیز و دوری جستن از تزریق مبانی ایدئولوژیک؛
3) حذف و تعدیل مدارس متنوع و متعدد با عناوین مختلف که موجبات ایجاد طبقه های جدید و شکاف اجتماعی بین دانش آموزان شده است؛
4) حق بر شادی و آموزش مبتنی مولفه های
5)مشارکت فعال و واقعی معلمان در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها و تدوین و تولید محتوای آموزشی و کتب درسی؛

سازمان معلمان ایران
11 اردیبهشت 1398

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *