Home اخبار بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت روز جهانی معلم
بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت روز جهانی معلم

بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت روز جهانی معلم

0
0

بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت روز جهانی معلم

هموطنان عزیز

جامعه معلمان ایران

سازمان یونسکو ، در سال 1945 میلادی، درست پس از پایان جنگ جهانی دوم و با این استدلال پا گرفت که جنگ ها نخست در ذهن بشر شکل می گیرد پس دفاع از صلح نیز باید ابتدا از ذهن بشر شروع شود.
آموزش برای توسعه پایدار ، برنامه ها و فعالیت های مربوط به آموزش برای همه ، تقویت آموزش کیفی و ترویج معیارهای تضمین کیفیت در نظام آموزشی کشور ، توانمندسازی کادر آموزشی مطابق با کاربرد فناوری های نو ، ایجاد فرصت های برابر آموزشی برای دختران و پسران ، آموزش فنی و حرفه ای و کارآفرینی ، آموزش تغییر اقلیم ، آموزش های پیشگیرانه بهداشتی ، آموزش ارزش های شهروندی مانند بردباری و ترویج گفت و گو برای صلح و همزیستی مسالمت آمیز از اهداف سازمان یونسکو می باشد .

سازمان جهانی یونسکو با مشارکت سازمان جهانی کار برای نخستین بار ۵ اکتبر سال ۱۹۶۶ مصادف با ۱۳ مهر را به عنوان روز جهانی معلم به دنیا معرفی کرد، نام گذاری این روز بهانه ای برای تاکید دوباره بر دانایی و خرد است و این که آگاهی و خروج از جهل مراتب و جایگاهی دارد که مهم ترین آن احترام و تکریم کسانی است که اگاهی و خرد را توسعه می دهند و تحکیم می بخشند به ویژه که « آگاهی، دانش سازمان یافته است و خرد، زندگی سازمان یافته».

در این راستا با بحث‌هايي كه در اجلاس ٤٤ یونسکو در سال 1994 صورت گرفت اين نظر تقويت شد كه براي بالا بردن كيفيت آموزش بايد كيفيت كار و زندگي معلمان ارتقا يابد و معلم از جايگاه اجتماعي مناسبي در جامعه برخوردار شود. توصيه يونسكو به كشور‌هاي عضو ايجاد شرايط مناسب كار و زندگي براي معلمان و تقويت اميد و اعتماد در ميان آنها است. چگونگی انجام و شرایط کار معلمین باید به گونه ای باشد که باعث پیشرفت آموزش و توانمند ساختن معلم برای انجام و وظیفه شغلی اش باشد به ویژه که ارج نهادن به حق انسان ها و حفظ کرامت انسانی قدمتی به درازای تاریخ بشریت دارد این در حالی است که براساس آمارهاي يونسكو سطح زندگي و رفاه معلمان در كشورهاي در حال توسعه سال به سال كاهش مي‌يابد و جاذبه‌هاي شغل معلمي براي جوانان جوياي كار كمتر شده است.
در اين روز اهميت تدريس و آموزش بيش از پيش شناخته شده است و به مجامع و محافل تحصيلی و رفاهی معلمان بيش از پيش تكريم می شود .

پیام روز جهانی معلم ،ارج گذاری به تلاش میلیون ها معلم است که در سراسر دنیا زندگی خود را وقف آموزش کودکان، جوانان و بزرگسالان کرده اند، این روز را به همه معلمان سراسر جهان تبریک می گوییم . از آنجا که این روز مصادف با روز جهانی محیط زیست هم می باشد ، لذا روز جهانی محیط زیست راهم گرامی می داریم.

دولت ها باید همت مضاعفی ” جهت شرکت در گفت و گو با معلمان و سازمان ها و تشکل های آنها ” و نیز ” تشدید تلاش ها برای بهبود مناسب شرایط از جمله استقرار معیشت خوب، ایجاد انگیزه و حمایت آنها هم در مدرسه، هم در جامعه و هم در مقابل کودکان”، داشته باشد.

لذا در راستای توصیه نامه های بین المللی نسبت به حفظ تکریم و شان حقوق معلمان، سازمان معلمان ایران ضمن گرامی داشت این روز و تبریک به همه معلمان و آگاهی بخشان دانایی و خرد، تاکید می نماید که ضروری است دولت با توجه به شرایط خاص اقتصادی و سیاسی، نسبت به پذیرش و تحقق مصادیق ذیل، جهت توسعه پایدار و ارزش های پیش گفته، گام های عملی و قانونی مناسب و بدون شعار و پرهیز از اقدامات پوپولیستی بردارد و تاکید می کنیم که نه تنها دولت بلکه همه سیاست گزاران وتصمیم گیرندگان برای تحقق این مهم به مطالبات زیر توجه نموده ودر رفع این معضلات تلاش کافی را داشته باشند.

 

– توجه دولت به بزرگداشت روز جهانی معلم جهت تکریم معلم

– آزادی بی قید و شرط فعالان صنفی و سیاسی در بند بویژه معلمان زندانی

– احترام به حق تشکیل گروه های موقت و دایم  و عدم برخورد سلیقگی با آزادی های گروهی و حمایت از تشکل های صنفی جامعه معلمان

– اختصاص بودجه و اعتبار کافی به آموزش و پرورش

– رفع تبعیض های ناروا بین کارمندان آموزش و پرورش با سایر کارمندان دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی و ارایه تسهلات رفاهی، بهداشتی و درمانی در شان معلمان

– ضرورت بازنگری در افزایش حقوق معلمان ( با تاکید بر ماده 30 ضوابط اجرایی بودجه سال 1397) با توجه به تورم افسار گسیخته و اختصاص بسته های حمایتی رایگان – همترازی سطح حقوق باز نشستگان ( بخصوص بازنشستگان سنوات قبل ) با شاغلین

– همه جوانب استخدام و تدارکات برای تصدی شغل معلمی، باید از هرگونه تبعیض نژادی، رنگ، جنس، مذهب، عقیده سیاسی، خاستگاه ملی یا اجتماعی و یا وضعیت اقتصادی مبری بوده و فقد مبتنی بر صلاحیت های حرفه ای معلمی باشد

– اهتمام در جهت تدوین متون کتاب های درسی مناسب برای توسعه پایدار و آموزش مهارت های زندگی

سازمان معلمان ایران
13 مهر 1397
5 اکتبر 2018

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *