Home سازمان بیانیه‌ها بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت روزجهانی معلم
بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت روزجهانی معلم
0

بیانیه سازمان معلمان ایران به مناسبت روزجهانی معلم

0
0

راز و رمز توسعه را بایددر بها دادن به معلم جستجو کرد.

در دنیای پیچیده ی امروز و در اوج پیشرفت علم و تکنولوژی و فناوری ارتباطات و در دومین دهه هزاره سوم باز هم سخن از معلم است و نقش سرنوشت ساز این عنصر کلیدی در توسعه و پیشرفت.
سازمان علمی و آموزشی یونسکو با درک دنیای معلمی و با توجه به کم توجهی دولت ها به این نقش و جایگاه ٬ شعار امسال خود را ((ارج نهادن به معلمان وبهبود جایگاهشان )) انتخاب کرده است
این انتخاب توسط یک نهاد بین المللی موثر که ایران نیز عضو آن است در واقع بیانگر فریاد یک واقعیت آشکار است
فریادی که در دهکده جهانی امروز و بویژه خاورمیانه سرشار از افراط و خشونت بیشتر نیازمند شنیده شدن است.
در ایران نیز پایداری امنیت موجود نباید تنها متکی به سلاح باشد -آموزش و صلح آنرا تکمیل خواهند کرد- برای استحکام و استمرار این امنیت و توسعه و پیشرفت در سایه ی آن .نیازمند نظام آموزشی و تربیتی کارآمد متکی بر نقش و جایگاه واقعی معلما نیم .چرا که اقتدار در همه ی ابعاد آن و صلح وآرامش همه جانبه در گرو سرمایه های اجتماعی ، معنوی ومادی حاصل از یک نظام آموزشی کارآمد فرایند محور متکی به معلم است.

توسعه بعنوان ضرورت امروز و فردا -تعمیق دموکراسی -گسترش عدالت اجتماعی و ممانعت از تخریب محیط زیست به معلمان کار آمد و باانگیزه و دارای منزلت و رفاه ٬ بیش از هر چیز دیگر نیازمند است که متاسفانه این عنصر کلیدی به دلایل معیشتی ، منزلتی و معرفتی به شدت مورد تهدید واقع شده است به همین دلیل سطح کارآمدی نظام آموزشی ما نیز به شدت تنزل یافته است.
این تشکل صنفی – سیاسی انتظار دارد تصمیمات حاکمیتی و استراتژیک اتخاذ شده در حوزه امنیت وسلامت و برنامه های تدوین و اجرایی شده – شامل تعلیم وتربیت. کشور نیز بشود.
تردیدی وجود ندارد که در این مسیر رسانه ها و تشکل ها باید پیشتاز بوده و معلمان ضمن حضور مفید و‌موثر در عرصه عمومی باعضویت در تشکها و فعال شدن در عرصه رسانه نزدیک شدن به این اهداف و قرار گرفتن در این مسیر را سرعت بخشند.
امید است با تکمیل مثلث امنیت ، سلامت و تربیت وبهره مندی از تجارب جهانی ٬ قطار توسعه کشور بر روی ریل قرار گرفته و آرزوهای اصلاح طلبانه ی ایرانیان تحقق یابد.

سازمان معلمان ایران
۵اکتبر2016
14مهر1395
روز جهانی معلم

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *