Home گزارش بوشهر بار ديگر به صدر اخبار كودك‌آزاري بازگشت
بوشهر بار ديگر به صدر اخبار كودك‌آزاري بازگشت
0

بوشهر بار ديگر به صدر اخبار كودك‌آزاري بازگشت

0
0

واكنش ابتكار به بلاتكليفي لايحه حمايت از كودكان و نوجوانان

لطفا اين لايحه را زودتر تصويب كنيد

بوشهر بار ديگر به صدر اخبار كودك‌آزاري بازگشت

گروه اجتماعي

7 سال بعد از ماجرايي كه براي دختر 6 ساله‌اي به نام «فاطمه» در بوشهر رخ داد حالا پسري 8 ساله قرباني كودك‌آزاري شده و بار ديگر نام «بوشهر» به صدر اخبار حوادث آمده تا تاخير پياپي دولتمردان، نمايندگان مجلس و شوراي نگهبان در عدم تصويب لايحه حمايت از حقوق كودكان و نوجوانان را به رخ بكشاند. داستان «مبين» كه حالا يادآور داستان «فاطمه» شده از آن ماجرا متفاوت است اما در زنگ خطري كه به صدا درآورده تفاوتي ندارد. «فاطمه» 6 سال قبل اول از همه قرباني طلاق والدينش شد و سپس مورد آزار و اذيت دوست مادرش قرار گرفت. «مبين» نيز اول قرباني والدينش شده است كه او را در كارواشي رها كردند و او را در معرض آزار جسمي و رواني دو مرد قرار دادند. كودكي كه مثل خيلي از بچه‌هاي جنوب سيه‌چرده است ولي زخم‌هاي روي پوستش آنچه بر پوست تيره‌اش رفته را حسابي آشكار كرده است.

2 واژه كه مي‌خواهند عمق فاجعه را توصيف كنند

«آسيب‌هاي جدي و جبران ناپذير» تنها واژه‌هايي است كه خبرگزاري‌ها از عمق‌ آزاري كه دو كارگر يك كارواش در بوشهر به «مبين» وارد كرده‌اند، آورده‌اند. باشگاه خبرنگاران جوان در خبري از آغاز روند درماني اين كودك خبر داده و نوشته است: روند درماني كودكي كه در يك كارواش در بوشهر مورد اذيت و آزار قرار گرفته در حال پيگيري است و پرونده‌اي براي اين مورد كودك‌‌آزاري تشكيل شد.

روابط عمومي اداره كل بهزيستي استان بوشهر اعلام كرده مركز اورژانس اجتماعي ۱۲۳ پس از اطلاع از اين كودك‌آزاري در كارواش در شهر بوشهر با مجوز قضايي و همراهي نيروي انتظامي به آنجا مراجعه كردند و با كودكي مواجه شدند كه مورد اذيت آزار جسمي و رواني قرار گرفته بود.همچنين علاوه بر فراهم كردن شرايط مراقبتي، نگهداري، تحصيل و حمايت‌هاي رواني – اجتماعي از اين كودك، اين اداره كل يك نماينده حقوقي و يك روانشناس را به‌طور ويژه براي پيگيري اين پرونده تعيين كرده است.در همين حال علي حسن‌پور، دادستان عمومي و انقلاب بوشهر گفت: با دريافت اين گزارش پرونده‌اي در يكي از شعبه‌هاي دادسرا تشكيل شد و در مرحله تحقيقات مقدماتي قرار دارد. با شناسايي عامل يا عاملان اين كودك‌آزاري خاطيان تحت تعقيب قرار مي‌گيرند و برخورد قانوني خواهد شد.

7 سال قبل و ماجراي فاطمه

بعد از آنكه پدر و مادر «فاطمه» از يكديگر جدا شدند «فاطمه» به دليل سن كم به مادرش سپرده شد. مادرش با او از شيراز به بوشهر آمدند و نزد پسرعمه و عمه خود ساكن شدند. در اين مدت هم مادر فاطمه و هم فرزاد پسرعمه او به شيشه اعتياد داشتند. دقيقا مشخص نيست آزارها عليه فاطمه از چه تاريخي شروع و نخستين‌بار فرزاد چگونه اين دختربچه را آزار داده است. اما آنچه بر فاطمه گذشته است علاوه بر سوءتغذيه، سوزاندن، آزار و اذيت جنسي و حبس بوده است كه متهم گفته براي تربيت كردن او به دليل خيس كردن خود صورت گرفته است. فرزاد كه در زمان ارتكاب كودك‌آزاري 24 سال داشت تنها تا كلاس پنجم ابتدايي درس خوانده بود.

دادستان بوشهر چه گفت؟

براساس گزارش ايرنا علي حسن‌پور، دادستان بوشهر در توضيح ماجرايي كه مبين قرباني آن شده است، گفت: كودكي كه مورد آزار و اذيت قرار گرفته 8 ساله و از ۲ ماه پيش از طريق والدين خود در اين كارواش رها شده بود. بر اساس بررسي‌هاي به عمل آمده كودك‌آزاري از يك ماه پيش شروع شده و بنا به اظهارات متهمان اين اقدام آنها به دليل شيطنت‌هاي اين كودك رخ داده است.حسن‌پور در باره وضعيت جسمي كودكي كه مورد آزار قرار گرفته است، گفت: با توجه به رسيدگي‌هاي صورت گرفته شرايط فيزيكي اين كودك روبه بهبودي است.در همين حال مجيد خورشيدي معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري بوشهر نيز به ايرنا گفت: از لحظه انتشار خبر كودك‌آزاري اقدامات لازم انجام و در شوراي تامين نيز مطرح شده است. به جامعه قول مي‌دهيم اتفاقي كه خواهد افتاد سبب درس عبرت همه كساني خواهد شد كه از وظيفه اجتماعي خود تخطي كرده‌اند.خورشيدي همچنين افزود: درباره امور قضايي و رفتار مجرمانه حادث شده، پيگيري‌هاي لازم اعم از حضوري و مكاتبه‌اي با دادستان، فرمانداري، دفتر حمايت از كودكان دادگستري، اداره آگاهي انجام شده است. در اين ارتباط ضمن تمهيد شرايط مراقبتي، نگهداري، تحصيل و حمايت‌هاي رواني – اجتماعي، اين اداره كل يك نماينده حقوقي و يك روانشناس را به‌طور ويژه براي پيگيري اين پرونده تعيين كرده است.

واكنش «ابتكار» به كودك‌آزاري بوشهر

در پي كودك‌آزاري اخير در بوشهر، معصومه ابتكار با انتشار توييتي به اين حادثه واكنش نشان داد.معاون رييس‌جمهور در حساب توييتري خود نوشت:«با ايرادات جديد شوراي نگهبان، لايحه حمايت كودكان و نوجوانان دوباره به كميسيون قضايي مجلس برگشته، لطفا لايحه را زودتر تصويب كنيد تا مجريان قانون بتوانند با پشتوانه قوي‌تري با كودك‌آزاري مقابله كنند. معطلي جايز نيست.»اين در حالي است كه لايحه حمايت از كودكان و نوجوانان كه معاون رييس‌جمهور در توييت خود به آن اشاره كرده از سال ۸۸ مطرح و ميان قوا در دست بررسي بوده و با پيگيري‌هاي دولت و توجه مجلس پس از ۱۰ سال در مرداد ماه ۹۷ با اكثريت مطلق آرا به تصويب نمايندگان رسيد، اما شوراي نگهبان ايراداتي را به آن وارد دانست و لايحه جهت اصلاح به كميسيون قضايي ارجاع شد.اين لايحه به دليل منطبق بودن با مسائل و شرايط روز مورد توجه فراوان قرار گرفت و اكثريت نمايندگان آن را يكي از بهترين موارد كارشناسي شده در حوزه كودك و نوجوانان دانسته‌اند.

پاياني بر يك ماجراي ديگر

در همين حال عصرايران خبر داد: نايب رييس انجمن اوليا و مربيان يك مدرسه پسرانه در اصفهان به جرم تعرض، آدم‌ربايي، تشويق و تحريك به انحرافات جنسي و تسهيل دستيابي به محتواي مستهجن از طريق نشان دادن تصاوير مبتذل و مستهجن به ۱۰۰ ضربه شلاق و تحمل ۴ بار حبس به‌مدت ۲۰ سال محكوم شد.

لايحه حمايت از كودكان و نوجوانان كه معاون رييس‌جمهور در توييت خود به آن اشاره كرده از سال ۸۸ مطرح و ميان قوا در دست بررسي بوده و با پيگيري‌هاي دولت و توجه مجلس پس از ۱۰ سال در مرداد ماه ۹۷ با اكثريت مطلق آرا به تصويب نمايندگان رسيد، اما شوراي نگهبان ايراداتي را به آن وارد دانست و لايحه جهت اصلاح به كميسيون قضايي ارجاع شد.

منبع: روزنامه اعتماد 6 تیر 98

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *