Home گزارش به‌ ‌سوي بهشت 1400
به‌ ‌سوي بهشت 1400
0

به‌ ‌سوي بهشت 1400

0
0

سخنگويان احزاب «اتحاد» و «اعتمادملي» و يك عضو حزب اصولگراي موتلفه از آخرين حال و روز دو جناح در انتخابات شوراي شهر به «اعتماد» مي‌گويند

عليرضا كيانپور

«1400»، حالا مدتي است كه ديگر تنها يك عدد نيست؛ به‌ويژه در ادبيات رسانه‌اي و بستر بحثِ سياسي مطرح شود. حالا چندصباحي است كه هربار سري به اخبار بزنيد، احتمالا لابه‌لاي تيتر و عناوين اصلي، به‌دفعات با اين عدد چهاررقمي مواجه مي‌شويم كه البته حالا ديگر صرفا يك عدد نيست و بيش از آنكه به عالم رياضيات مربوط باشد، به فضاي سياست ارجاع مي‌دهد و مشخصا بحث از «انتخابات»؛ انتخاباتي كه قرار است واپسين جمعه بهار نخستين سال سده آينده برگزار شود و سال صفر قرن 15 را به سالي سرنوشت‌ساز به‌لحاظ سياسي تبديل كند. چه آنكه اين انتخابات، به هر شيوه و كيفيتي برگزار شود و خروجي‌اش، هر كسي باشد، قرار است مهم‌ترين مقام اجرايي مملكت دست‌كم تا افق 1404 مشخص شود و همين به‌تنهايي كافي است كه وقتي از «1400» مي‌گوييم، بسيار بيش از اين مراد كنيم. اما ازقضا اين تنها مفهومي نيست كه «1400» به آن ارجاع مي‌دهد و آن‌چه اين ماه‌ها كه هر روز، بارها از اين عدد چهاررقمي در اخبار و تحولات سياسي مي‌شنويم، كمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد، آن است كه همزمان با تعيين‌سرنوشت ساكن مهم‌ترين ساختمان ميدان «پاستور» تهران براي مديريت مملكت، سياستمداري نيز به «بهشت» مي‌رود تا اداره پايتخت را به عهده گيرد.

شهردار پايتخت البته شبيه به رييس‌جمهوري مملكت با راي مردم انتخاب نمي‌شود اما اين دوره‌هاي گذشته، وقتي شهروندان براي انتخاب رييس‌جمهوري منتخب‌شان به حوزه‌هاي راي‌گيري مي‌روند، كنار صندوقي كه براي جمع‌آوري آراي مردم براي انتخاب رييس‌جمهوري قرار گرفته، معمولا صندوق دومي هم هست كه راي‌دهندگان آراي‌شان براي انتخاب اعضاي شوراهاي شهر و روستا را در آن مي‌اندازند تا خروجي راي اكثريت، اعضاي «پارلمان‌هاي شهري» را مشخص كند و بعد، اين پارلمان‌هاي شهري علاوه بر اموري كه بنابر قانون برعهده دارند، به‌نيابت از شهروندان تعيين مي‌كنند كه چه كسي شهردار شود؛ روندي كه چنان‌چه اشاره شد اگرچه به‌طور مستقيم به اينكه چه‌كسي شهردار شود، مربوط نيست اما بيراه نيست اگر بگوييم انتخاب شهردار، ازقضا مهم‌ترين وظيفه منتخبان ملت در شوراهاي شهر و روستاست و از اين روست كه وقتي از اين انتخابات صحبت مي‌كنيم، به‌واقع از سياست مي‌گوييم، نه مسائل شهري و شهروندي؛ آن‌هم اگر اين شهر، پايتخت يا كلانشهري باشد اين‌سو و آن‌سوي مملكت و آن شهروندان، پايتخت‌نشينان يا ساكنان كلانشهرها.

«بهشت» زيرسايه «پاستور»

7ماه و 27 روز مانده به برگزاري آن‌چه حالا مدتي است در ادبيات سياسي-رسانه‌‌اي در «1400» خلاصه شده و عملا به دو انتخابات مهم رياست‌جمهوري و شوراهاي شهر ارجاع مي‌دهد، اگرچه تا دلتان بخواهد از اولي مي‌شنويم و سياهه كانديداها و سياستمداراني كه براي رياست‌جمهوري خيز برداشته‌اند، دست پايين 20 تا 30 نفر و دست بالا حتي تا 50 نفر هم مي‌رسد، اما صحبت چنداني از دومين انتخابات نيست و حتي درباره اينكه گزينه‌هاي اصلي دو جناح سياسي اصيل كشور، دست‌كم براي سرليستي فهرست انتخابات شوراي شهر تهران و شهردار پايتخت كدام سياستمداران هستند، روشن نيست و كمتر از اين مي‌شنويم كه احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرا چه نقشه‌اي براي دو ساختمان شوراي شهر و شهرداري واقع در خيابان «بهشت» در سر دارند. سكوتي كه البته الزاما به‌معناي بي‌خبري و انفعال نيست و حالا آن‌طور كه از پيگيري‌هاي خبرنگار «اعتماد» از بعضي چهره‌هاي اصلاح‌طلب و اصولگرا و چند حزب چپ و راست پيداست، حداقل مي‌توان گفت اصولگرايان بي‌كار ننشسته و همانطور كه چندماهي است سخت سرگرم انتخابات رياست‌جمهوري 1400 شده‌اند، مشغول برگزاري جلسات و رايزني‌هاي انتخاباتي براي انتخابات شوراي شهر 1400 نيز هستند.

سكوت اصلاح‌طلبانه «اتحاد»

بماند فضاي رقابت و فعاليت در اين انتخابات نيز تابعي از آن‌چه در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري شاهديم، از تفاوتي آشكار ميان دو جناح حكايت دارد و اصلاح‌طلبان اگرچه بنا ندارند به همين منوال تا پايان خرداد 1400 روزگار بگذرانند اما دست‌كم تاكنون چندان تحركي در ارتباط با انتخابات شوراي شهر از خود بروز نداده‌اند. آن‌هم درشرايطي كه 4 سال پيش در چنين مقطعي، شايد هيچ حزب اصلاح‌طلبي پيدا نمي‌شد كه سرگرم بحث انتخابات شوراهاي شهر نباشد. اما حالا اتحاد ملت به عنوان يكي از مهم‌ترين احزاب اصلاح‌طلب تا امروز هيچ نشست جدي و مهمي به اين منظور برگزار نكرده و علت اين تفاوت آشكار ميان آن‌چه امروز شاهديم و آن‌چه 4 سال پيش در چنين روزهايي رقم خورد، آن‌طور كه حسين نوراني‌نژاد به «اعتماد» گفته، تفاوتي است كه فضاي سياسي آن روزها با امروز داشته است. سخنگوي حزب اتحاد ملت البته در عين حال گفته كه تا چند هفته ديگر احتمالا اتحادي‌ها كم‌كم به بحث انتخابات شوراها نيز ورود خواهند كرد.

«اعتمادملي»؛ يك هفته پيش از آغاز

اين اوضاع اما تنها مختص اتحادي‌ها نيست و آن‌طور كه اسماعيل گرامي‌مقدم، سخنگوي حزب اعتمادملي مي‌گويد اين حزب اصلاح‌طلب نيز تاكنون به‌صورت جدي براي ورود به رقابت انتخابات شوراها اقدام نكرده‌اند. هرچند گرامي‌مقدم از برگزاري نشستي كه قرار است روز سه‌شنبه هفته آينده برگزار شود به «اعتماد» خبر داده و گفته كه اين جلسه احتمالا نخستين نشست حزب اعتماد ملي با دستوركار انتخابات شوراها خواهد بود.

براي «بهشت» در پوشش «پاستور»

آن‌سوي ميدان اما اوضاع يك‌سر متفاوت است و همانطور دستيابي به اجماع و معرفي يك كانديداي واحد از ميان صف طويل متقاضيان، معضل اصلي اصولگرايان است، رسيدن به فهرست واحد براي انتخابات شوراها و مهم‌تر از آن، حمايت يكپارچه از يك گزينه براي شهردار آينده پايتخت، به دردسر اساسي دست‌راستي‌ها بدل شده و شايد آن‌چه اوضاع را براي آنها از آن‌چه تصور مي‌شود، پيچيده‌تر مي‌سازد آن است كه ازقضا برخي كساني كه اين روزها به عنوان يكي از ده‌ها كانديداي اصولگرا براي انتخابات رياست‌جمهوري در رسانه‌هاي وابسته به اين جناح سياسي تبليغ مي‌شوند، فضاي سياسي-رسانه‌اي انتخابات رياست‌جمهوري را صرفا فضايي براي معرفي خود در شأن و قامت كانديداي شهرداري تهران مي‌بينند و آمده‌اند كه ميانه مسير «پاستور»، به‌سوي «بهشت» تغيير مسير دهند. كانديداهايي كه ازقضا ازجمله جوان‌ترهاي سياهه كانديداهاي اصولگرايان هستند و شايد بتوان به سعيد محمد در قامت گزينه‌اي با سابقه نظامي و مهرداد بذرپاش به عنوان كانديدايي بدون اين سابقه اشاره كرد كه اين روزها همچون گزينه‌هاي جدي‌تر انتخابات رياست‌جمهوري، سهمي ثابت از اخبار رسانه‌هاي اصولگرا دارند و جالب آنكه اين رسانه‌ها بعضا در اين پروپاگانداي انتخاباتي چنان افراط مي‌كنند كه صداقت خبررساني نيز ناديده مي‌ماند. شبيه به آن‌چه ديروز در بازتاب خبر حضور فرمانده قرارگاه خاتم در فراكسيون محروميت‌زدايي رقم خورد و خبرگزاري اصولگراي مهر، به‌نقل از سعيد محمد تيتر زد كه «آمادگي كامل داريم با قدرت جايگزين وزارت جهاد كشاورزي شويم»؛ آن‌هم درحالي كه فارغ از بي‌پايه بودن مفهومي و خلاف قانون بودن آن، اين جمله نه‌تنها در تيتر ديگر رسانه‌هاي اصولگرا ازجمله فارس و تسنيم تكرار نشد، بلكه حتي در متن خبري كه آنها منتشر كردند، وجود نداشت.

نواصولگرايان؛ از «بهارستان» تا «پاسداران»

همزمان اما درحالي كه شنيده‌هاي خبرنگار «اعتماد» از نقش كليدي سردار جمال‌الدين آبرومند، دستيار رييس مجلس يازدهم در حوزه خدمت و پيشرفت در برنامه‌هاي انتخاباتي قاليباف و برگزاري جلساتي در ساختمان مشروطه پارلمان واقع در ميدان «بهارستان» حكايت دارد، يك پايگاه خبري از مسووليت تازه سردار مرتضي طلايي براي پيشبرد برنامه‌هاي قاليباف در انتخابات شوراي شهر و برگزاري جلساتي در ساختماني واقع در خيابان «پاسداران» خبر داده است. آن‌طور كه پايگاه خبري ديده‌بان ايران خبر داده، طلايي به‌همراه تيم اجرايي قاليباف وقتي كه ساكن «بهشت» بود، سرگرم معرفي كانديدايي براي شهرداري است و ظاهرا تاكنون چهره‌هايي چون جواد شوشتري، رييس دفتر شهردار، عليرضا جاويد معاون عمراني و شهردار منطقه يك و پژمان پشمچي‌زاده معاون شهرسازي شهرداري تهران به اين عنوان مطرح شده‌اند. «اعتماد» البته باتوجه به آنكه به‌رغم تلاش مكرر موفق به صحبت با مرتضي طلايي نشد، قادر نيست اين خبر را به‌صورت مستقل تاييد كند اما آن‌چه مي‌دانيم، نقشي است كه مرتضي طلايي از دوره چهارم شوراي شهر در شوراياري‌ها داشته و جالب آنكه در اين بازه زماني حدودا 4 ساله شوراي پنجم هم اين شبكه گسترده ارتباطي را به‌ميزاني قابل‌توجه حفظ كرده است.

استقلال به‌شيوه سنتي‌ها

آن‌چه در اهداف انتخاباتي جريان قاليباف يا به اصطلاح «نواصولگرايان» تعريف شده اما الزاما با آن‌چه في‌المثل طيف سنتي جناح راست و ديگر خرده‌جريان‌هاي رنگارنگ اصولگرا در سر دارند، يكي نيست. چنان‌كه حميدرضا ترقي، عضو ارشد حزب موتلفه و ازجمله چهره‌هاي شاخص طيف سنتي جناح راست به «اعتماد» گفته كه نه حزب موتلفه و نه حتي مجموعه اصولگرايان در سازوكاري كه به «شوراي ائتلاف» معروف است، هنوز وارد مصاديق انتخاباتي نشده‌اند. او البته از جلسات و مذاكراتي درمورد شوراي شهر پايتخت و ديگر شهرهاي استان تهران گفته و در عين حال از اين خبر داده كه موتلفه‌اي‌ها بنا دارند تصميم‌گيري درباره هر استان را به دفتر حزب در همان استان واگذار كنند و حتي از اين احتمال سخن گفته كه حزب موتلفه، دست‌كم در برخي نقاط، با فهرستي مستقل وارد انتخابات شود. هرچند تاكيد كرده براي دستيابي به اجماع با ديگر احزاب جناح راست تلاش مي‌كنند. هرچه باشد پيچيدگي كار محافظه‌كاران را در اين و هر انتخاباتي، طيف‌هاي رنگارنگ و خرده‌جريان‌هايي رقم مي‌زنند كه هركدام به‌نحوي خود را داعيه‌دار اصولگرايي مي‌دانند.

آن‌چه اما در سرنوشت انتخاباتي دو جناح مشترك است، تحولاتي است كه در اين 7 ماه و 27 روز پيش‌رو رخ خواهد داد و ازقضا آن‌طور كه اسماعيل گرامي‌مقدم به «اعتماد» گفته، اگر نگوييم مهم‌ترين، دست‌كم نخستين مورد از اين تحولات، انتخاباتي است كه كمتر از 2 هفته ديگر و البته آن‌سوي كره خاكي و در ينگه دنيا برگزار خواهد شد.

منبع: روزنامه اعتماد 1 آبان 99

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *