Home یادداشت بهار داستانی برای دانش آموزان و چند نکته تامل انگیز
بهار داستانی برای دانش آموزان و چند نکته تامل انگیز
0

بهار داستانی برای دانش آموزان و چند نکته تامل انگیز

0
0

پس از سال‌ها هشدار كارشناسان به تاثيرات منفي تكاليف نوروزي، بالاخره نوروز امسال و تعطيلات نوروزي و بهار ٩٧ را دانش‌آموزان كمي راحت‌تر بودند و با دغدغه‌هاي كمتري به ديد و بازديدهاي نوروزي و سفرهاي بهاري رفتند. حذف پيك‌هاي نوروزي يكي از تصميمات خوبي بود كه با استقبال كارشناسان حوزه تعليم و تربيت مواجه شد. كارشناساني كه از تحولات اساسي و تغييرات بنيادي براي كارآمد كردن نظام تعليم و تربيت نااميد شده‌اند، حالا هر اقدام كوچكي را در اين مسير مورد حمايت قرار مي‌دهند. يكي از اين اقدامات نيز حذف پيك و تكاليف مربوط به تعطيلات نوروزي بود. اما برخلاف حمايت از كليت اين اقدام، هشدارهايي نيز داده شد كه حالا و پس از نخستين تجربه جايگزيني داستان‌خواني و داستان‌نويسي و داستان‌گويي بايد ديد اين جايگزين چقدر مفيد بوده است لذا در همين راستا به چند نكته به طور اختصار اشاره‌اي مي‌كنم.

١- از منظر دانش‌آموزان: تقريبا همه دانش‌آموزان از حذف پيك‌هاي نوروزي و تكاليف طاقت‌فرسا خوشحال هستند و جايگزيني داستان را هم مناسب دانسته و مخالفتي با آن نداشته و ندارند اما اينكه از ميان انواع فعاليت‌ها يك نوع فعاليت آن هم از جنس ادبي و علوم انساني انتخاب شده است ممكن است براي همه جذابيت نداشته باشد. شايد برخي دانش‌آموزان ترجيح دهند يك آزمايش علمي انجام دهند يا يك روايت از سفر ارايه يا علاقه‌مندان به تاريخ و طبيعت در اين زمينه كاري انجام دهند. لذا بهتر است از اجراي اين نخستين تجربه بازخورد جامع‌تري گرفته شود و براي سال آينده يك بسته متنوع‌تري ارايه شود. از طرفي ضرورت دارد معلمان در ماه‌هاي پاياني سال براي اجراي اين طرح مشورت‌هايي را به دانش‌آموزان ارايه كنند.

٢- از منظر والدين: متاسفانه اكثر والدين خيرخواهاني ناآگاه و غيرحرفه‌اي در حوزه تعليم و تربيت هستند حتي والدين تحصيلكرده نيز از اين قاعده استثنا نخواهند بود اگر پاي درددل كودكان و نوجوانان بنشينيم، خواهيم ديد كه چه دل پرخوني دارند از فشارها و سختگيري‌هاي والدين. بي‌ترديد اگر همانند مدرسه يك زنگ پايان زندگي با والدين هم وجود داشته باشد فرياد خوشحالي دانش‌آموزان پس از آن زنگ كمتر از فرياد خوشحالي آنان پس از زنگ آخر مدرسه نخواهد بود اين بدان معنا است كه دانش‌آموزان هم از سوي مدرسه و هم از سوي خانه تحت فشارهاي مغاير با اصول تربيتي و روانشناختي و جامعه‌شناختي هستند، فشارهايي كه فاصله نسل‌ها را بيشتر كرده است. در داستان حذف پيك‌هاي نوروزي برخلاف خوشحالي دانش‌آموزان متاسفانه به همان دلايل غيرحرفه‌اي و ناآگاه بودن، بسياري از والدين نگران هستند كه مبادا اين اقدام به وضعيت آموزشي فرزندشان لطمه وارد كند لذا برخي نگراني خود را ابراز كرده و برخي با نگراني منتظر نتايج اين اقدام هستند و برخي هم خودشان براي فرزندان‌شان تكاليفي تعيين كردند. ضرورت دارد ضمن تكميل اين طرح براي سال آينده مدارس موظف شوند از همان ابتداي سال خانواده‌ها را نيز توجيه كنند تا همراهي لازم را داشته باشند.

٣- از منظر مسوولان آموزش و پرورش: بي‌ترديد مسوولان مثل هميشه انعكاس‌دهنده وجوه مثبت طرح‌هاي خود بوده‌اند هر چند به نظر مي‌رسيد خانم حكيم‌زاده، معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش به عنوان بالاترين مسوول متولي اين طرح تلاش كرد برخورد واقع‌بينانه و كارشناسانه‌اي داشته باشد اما اكثر مسوولان طبق عادت درصدد مثبت جلوه دادن طرح در اجرا بودند و با درشت‌نمايي وجوه مثبت آن، از ابعاد منفي به ويژه مقاومت‌هاي والدين و نگراني‌هاي آنان چشم‌پوشي و چنان وانمود كرده‌اند كه گويا اين طرح با استقبال همه‌جانبه مواجه شده است و در همه ابعاد به خوبي اجرايي شده در حالي كه نبايد غافل باشند و با بازخوردگيري همه‌جانبه و كارشناسانه تلاش كنند بر تاثيرات تربيتي آن بيفزايند.
٤) از منظر كارشناسان حوزه آموزش و پرورش: به نظر مي‌رسد معقول‌ترين و منصفانه‌ترين و حرفه‌اي‌ترين موضع را از زمان اعلام اين تصميم تاكنون، كارشناسان اين حوزه داشته‌اند. در چند روز اخير بازخوردهاي كارشناسانه آنها مي‌تواند اين نويد را به مسوولان و دست‌اندركاران بدهد كه به پشتوانه اين نگاه‌ها و با توجه به اين نقدها و نظرها مي‌شود طرح كامل‌تر و جامع‌تري را با فراهم‌سازي زمينه‌هاي لازم و بستر اجرايي مناسب براي سال آينده تدارك ديد.

محمد داوری

منبع : روزنامه اعتماد سه شنبه21 فروردين 97

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *