Home گفتگو “بطحایی” در نظریه‌پردازی در رسانه‌‌ها موفق‌تر از مدیریت اجرایی عمل کرده است!
“بطحایی” در نظریه‌پردازی در رسانه‌‌ها موفق‌تر از مدیریت اجرایی عمل کرده است!
0

“بطحایی” در نظریه‌پردازی در رسانه‌‌ها موفق‌تر از مدیریت اجرایی عمل کرده است!

0
0

محمدتقی سبزواری در گفتگو با تسنیم:

“بطحایی” در نظریه‌پردازی در رسانه‌‌ها موفق‌تر از مدیریت اجرایی عمل کرده است!

یک کارشناس آموزشی با بیان اینکه “این چه تلاشی است که وزیر آموزش و پرورش مدعی آن است، توئیت‌کردن که تلاش محسوب نمی‌شود!” گفت: بطحایی در دوران وزارت نشان داده که در نظریه‌پردازی آن هم در رسانه‌‌ها موفق‌تر از مدیریت اجرایی است!

محمد‌تقی سبزواری کارشناس آموزشی و معاون یکی از هنرستان‌های کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره مطالبات معیشتی و آموزشی معلمان اظهار کرد:در مدت اخیر شاهد اعتراضات معلمان بودیم اما متاسفانه اظهارات وزیر آموزش‌وپرورش نشان‌دهنده عدم همراهی او با خواسته‌های معلمان است.

وی افزود: شاید شیوه‌های بهتری برای اعتراض وجود داشته باشد مثلاً همکاران با حضور در کلاس درس نسبت به یک موضوع خاص به نقد آموزش و پرورش و بی‌توجهی دولت نسبت به نیازهای فرهنگی جامعه بپردازند اما زیر سؤال بردن اعتراض به دلیل اثر سوءتربیتی یک نظریه قابل قبول نیست؛ برعکس فکر می‌کنیم اعتراض از طریق مدنی و مسالمت‌آمیز می‌تواند به دانش‌آموز شجاعت، حق‌طلبی، قانونمداری و پیگیری حقوق از طریق مسالمت‌آمیز و مدنی را بیاموزد.

نظریه‌پردازی موفق به جای مدیریت اجرایی

این معاون هنرستان گفت: آقای بطحایی در دوران وزارت نشان داده که در نظریه‌پردازی آن هم در رسانه‌‌ها موفق‌تر از مدیریت اجرایی است! به همین دلیل فعالیت رسانه‌ای او به مراتب بیش از تغییر و تحول در مسائل آموزشی و تربیتی است.

این چه تلاشی است که مدعی هستید!

وی بیان کرد:‌ آقای وزیر به تلاش‌های خود در دوران مسئولیت‌شان در آموزش و پرورش اشاره می‌کند اما آیا خودش باور ندارد که یکی از علل برکناری دکتر فانی، ناکارآمدی حوزه مالی و عدم پاسخگویی در مورد مسائل مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان بوده است؟ ناکارآمدی بیمه تکمیلی از زمان معاونت آقای بطحایی شروع شد همچنین هنوز لایحه رتبه‌بندی به مجلس ارسال نشده است و نمایندگان مجلس از عدم همراهی آنها در زمان بررسی لایحه بودجه گفتند؛ این چه تلاشی است که جناب وزیر مدعی آن است! توئیت‌کردن که تلاش محسوب نمی‌شود! تا به حال چه در دوران معاونت و چه هنگام وزارت شاهد تغییر مثبت یا هیچ تحولی نبوده‌ایم؛ پیشنهاد می‌شود در یک مصاحبه مطبوعاتی، اقدامات عملی را تشریح کنند.

مشکلات رفاهی و معیشتی سابقه‌ای 60 ساله دارد

سبزواری در پاسخ به این پرسش که “مشکلات معیشتی معلمان سابقه دیرینه‌ای دارد چرا دولت‌های مختلف موفق به حل این مسئله نشده‌اند” گفت: مشکل رفاه و معیشت فرهنگیان حداقل به 60 سال قبل برمی‌گردد زمانیکه باشگاه مهرگان به مدیریت “محمد درخشش” فعالیت صنفی می‌کرد و نهایتاً در 12 اردیبهشت 1340 با شهادت دکتر خانعلی و تغییر کابینه و انتخاب “محمد درخشش”، گشایشی نسبی در وضعیت رفاهی فرهنگیان ایجاد شد البته شواهد و مدارکی در دست است که سابقه این اعتراضات به دوران پهلوی اول می‌رسد.

معیشت فرهنگیان به حاشیه می‌رود چون…

این معاون هنرستان افزود: چون یک ساختار صحیح بر اساس تعریفی درست از آموزش و پرورش در کشور شکل نگرفته است، مشکل آموزش و پرورش از نظر برنامه‌ریزی آموزشی، برنامه‌ریزی درسی، تربیت نیروی انسانی همواره وجود داشته است؛ وقتی تعریف صحیح از ابعاد مختلف یک دستگاه بنیادی در حاکمیت وجود نداشته باشد، معیشت فرهنگیان نیز به حاشیه می‌رود؛ مطابق با سند تحول، آموزش و پرورش یک نهاد حاکمیتی است و وجود نهادهای فرادستی مانند شورای عالی آموزش و پرورش گواه این ادعاست، شوراهای فرادستی و حاکمیتی به خوبی تعلیم و تربیت را تعریف نکرده‌اند بودجه‌های فرهنگی زیادی در دستگاه‌های مختلف هرز می‌رود، مشکل آموزش و پرورش با مدیران آشنا به علوم تربیتی که توان لابی و تعامل با دیگر اعضای کابینه و مجلس را دارند، حل می‌شود.

وی ادامه داد: معلمان همه شیوه‌های اعتراضی را آزموده‌اند و تمام شیوه‌ها از گفت‌وگو و رایزنی تا فعالیت رسانه‌ای، نقد، تحصن، تجمع، جمع‌آوری امضاء و طومار را پیگیری کرده‌اند، در دولت هشتم و یازدهم، تغییراتی در احکام حقوقی حاصل شد اما چون تعریف صحیح و حساسیتی بر روی آموزش و پرورش وجود ندارد در درازمدت تغییری حاصل نشد البته دولت در بعضی مواقع مُسکن‌هایی را به آموزش و پرورش ترزیق می‌کند اما پس از مدتی کوتاه این اثر از بین می‌رود.

 

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *