Home انتخاب سردبیر بشکه باروت اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و کبریت نماینده اراک
بشکه باروت اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و کبریت نماینده اراک
0

بشکه باروت اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و کبریت نماینده اراک

0
0

بی توجهی شورای نگهبان نسبت به منافع و امنیت ملی

بشکه باروت اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و کبریت نماینده اراک

 محمدتقی سبزواری

عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران

به هنگام تائید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی مجلس و ریاست جمهوری، شورای نگهبان به همه زوایای شخصیتی و اطلاعاتی فرد ورود کرده و نهایتاً نظر استصوابی خود را اعلام می کند. گاهی اوقات این اطلاعات با تحلیل های عمیق روانشناسی و شخصیتی داوطلب همراه است. با وجود چنین توانمندی و پتانسیلی که در شورای نگهبان وجود دارد، انسان هاج و واج می ماند که این شورا چرا و به چه علت افرادی را که منافع و امنیت ملی برای شان بر هر امر دیگری مقدم است، رد صلاحیت کرده و در مقابل، افرادی که بعضاً دارای پرونده های شبهه ناک مالی و اخلاقی اند، تایید می شوند.
داشتن دغدغه ملی و دینی به ظاهر افراد و جناح سیاسی و میزان ارادت اش به مقامات مافوق ارتباطی ندارد. عِرق ملی در نهاد و شخصیت افراد نهفته است و شورای نگهبان نشان داده که برای تشخیص این خصیصه از ابزارهای لازم برخوردار است. سئوال اینجاست که چرا با اینهمه مبسوط الیدی، نهایتاً دست‌پخت شورای نگهبان، نمایندگانی خواهد شد که تنها برای تأمین منافع فردی و جناحی، منافع ملی و امنیت ملی را به مخاطره می اندازند.
سخنان سه شنبه گذشته نماینده اراک مبنی بر عمومی بودن صندوق ذخیره فرهنگیان نشان داد که نه تنها منافع فرهنگیان به راحتی دستخوش انگیزه های فردی می شود، بلکه با این سخنان بیم به مخاطره افتادن امنیت ملی می رود. به ثمن‌ بخس بخشیدن دارایی فرهنگیان توسط نمایندگان مجلس موضوع ساده ای نیست که بشود بسادگی از کنار آن گذشت.
آیا نماینده اراک و شورای نگهبان به این موضوع اندیشیده اند که اگر جو اعتراضی علیه سخنان ایشان، جامعه فرهنگیان را فرا بگیرد؛ با توجه به شرایط نامطلوب و نامناسب کشور بیم هر نوع بحران امنیتی در کشور می رود؟
گستردگی نابهنجاری های موجود مانند بشکه باروت و سخنان امثال نماینده اراک مانند کبریت می باشد. اعتراض ۵۰ هزار نفری معلمان دانشسرایی نشان از پتانسیل غیرقابل پیش بینی جمعیت ۸۰۰ هزار نفری اعضای صندوق ذخیره دارد. سرایت این نارضایتی به جامعه ناراضی کشور، صدمات غیرقابل جبرانی دارد.
کشور هنوز بحران “خس و خاشاک نامیدن” در سال ۸۸ و اعتراضات دی ۹۶ و آبان ۹۸ را فراموش نکرده است. نهادهای تحلیلگر امنیتی بیش از هر فرد دیگری، چگونگی تشکیل نطفه این بحران ها و اعتراضات را می دانند. پس شایسته است نماینده مجلس در بیان نظرات، جانب عقل و شورای نگهبان در تایید صلاحیت جانب انصاف را نگه دارد و منویات رهبری برای حفظ منافع ملی و امنیت ملی را نصب العین خود قرار دهند.

#یادداشت اختصاصی برای سخن معلم

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *