Home انتخاب سردبیر برگزاری کنگره 1400 سازمان معلمان 30 اردیبهشت
برگزاری کنگره 1400 سازمان معلمان 30 اردیبهشت
0

برگزاری کنگره 1400 سازمان معلمان 30 اردیبهشت

0
0

رئیس هیات اجرایی سازمان معلمان از کنگره اخیر سازمان معلمان و تاثیرگذاری‌اش بر فعالیت‌های سازمان می‌گوید

 

قوی‌تر از گذشته می‌آییم

 

لیلا مهداد/سخن معلم/ سازمان معلمان، سومین کنگره کشوری‌اش را آخر اردیبهشت برگزار می‌کند. کنگره‌ای که رئیس هیات اجرایی سازمان معلمان آن را نقطه عطفی در شرایط فعلی کشور می‌داند. رامین کریمی‌نیا این کنگره را تاثیرگذار می‌داند و معتقد است انتخاب شورای مرکزی و بازرسان می‌تواند در رسیدن به اهداف سازمان کمک‌رسان باشد، البته به شرط دقت‌نظر اعضا در انتخاب این دو بخش.  به باور کریمی‌نیا انتخاب درست و دقیق شورای مرکزی و بازرسان کمک می‌کند تا سازمان بتواند با قدرت هر چه بیشتر برنامه‌هایش را پیش ببرد. برنامه‌هایی که در کنارشان مباحث بازنشستگان، همسان‌سازی، نیروهای پیمانی و قراردادی، حق‌التدریس‌ها، دکتر معلم‌ها، مدرک دوم و سوم فرهنگیان، بیمه و موارد رفاهی و معیشتی فرهنگیان را دنبال خواهد کرد.«این کنگره و انتخابات آن می‌تواند سازمان را در رسیدن به جایگاهی که در چشم‌اندازش مدنظر قرار داده، کمک کند.» به باور رئیس هیات اجرایی سازمان معلمان قدرت گرفتن سازمان کمک می‌کند تا سازمان معلمان نقطه اتکا و اعتماد اعضا باشد و این فرصت را فراهم می‌آورد تا سازمان برای مطالبات فرهنگیان بتواند با دولت‌ها چانه‌زنی داشته باشد و همین‌طور بتواند یک قدم در بالا بردن منزلت و معیشت همکاران تاثیرگذاری‌هایی داشته باشد. البته از این مهمتر به توسعه همه‌جانبه کشورمان با توجه به رشد آموزش و پرورش نگاه ویژه کند. در ادامه رامین کریمی‌نیا از نحوه برگزاری کنگره، سخنرانان و اهداف این کنگره می‌گوید.

*آخر اردیبهشت کنگره سازمان معلمان ایران تشکیل می‌شود. این گنگره با حضور چند نفر برگزار می‌شود؟

این گنگره با وجود همه‌گیری مجازی برگزار می‌شود؛ اولین گنگره مجازی که با حضور پانصد نفر برگزار خواهد شد؛ در حد کشوری.

*این کنگره چندمین کنگره سازمان معلمان ایران است؟

کنگره آخر اردیبهشت سازمان معلمان سومین کنگره کشوری و ششمین کنگره کلی سازمان معلمان از بدو تاسیس است؛ از سال 79.

*این کنگره چه اهمیتی در برنامه‌ها و چشم‌اندازهای سازمان معلمان دارد؟

اهمیت کنگره در انتخاب شورای مرکزی سه‌ساله و بازرسان یک‌ساله است. هرچند در این کنگره مساله مهم تسهیل برنامه استراتژیک ده‌ساله،چشم‌اندازها و ماموریت‌های سازمان است. واقعیت امر این است اعضای سازمان در دوسال گذشته برای تهیه چشم‌اندازها، برنامه‌ها و ماموریت‌‌ها وقت گذاشته‌اند. انتخاب نیروهایی که کارایی بیشتری داشته باشند و با انرژی و با انگیزه بیشتری کار کنند از اهداف برگزاری این کنگره است. نیروهایی که سازمان به پشتوانه آنها بتواند اهدافی که دارد را نشانه‌گیری کند. اهدافی همچون تثبیت قانون رتبه‌بندی، نظام سنجش صلاحیت و سایر قوانینی که هنوز اجرا نشده‌اند. همین‌طور این کنگره کمک خواهد کرد تا بتوانیم برای فصل دهم خدمات کشوری، مدرک دو و سوم و … برنامه‌ریزی کنیم. این کنگره کمک خواهد کرد تا گروه‌هایی تشکیل دهیم برای پیگیری اهداف.

*و فعالیت‌های صنفی سازمان در سال‌های اخیر.

سازمان معلمان توانسته در رتبه‌بندی موثر عمل کند. در افزایش بودجه رتبه‌بندی‌ هم فعالیت‌هایی داشته که منجر به تغییرات مفید و تاثیرگذاری شد. در حال حاضر هم در صندوق ذخیره فرهنگیان از گروهی بهره می‌برد که فعالیت‌های کارشناسی در این زمینه دارند. سازمان معلمان در رابطه با همسان‌سازی رایزنی‌هایی داشته. در زمینه نیروهای دانشسرایی که قرار بود سال گذشته حذف شوند. یکی از اهداف کنگره در این است که کمک می‌کند برنامه‌ها را مصوب کنیم. سازمان تا به امروز در تمامی موارد سیاسی، اجتماعی و به‌خصوص فرهنگی کشور بیانیه یا اطلاعیه داده است.

*سازمان در آستانه برگزاری کنگره‌ای در سطح کشوری است. سازمان در میان تشکل‌های معلمی  چه شرایطی دارد؟

مسلما سازمان معلمان ایران نسبت به ‌سال‌های گذشته پیشرفت‌های خوبی به خود می‌بیند. در این مدت به تعداد اعضا افزوده شده به‌طوری که  پانصد و یک نفر دیجی‌فرم را برای مشارکت در کنگره امضا کرده‌اند. سازمان در سال‌های اخیر تاثیرگذار ظاهر شده یعنی هم در فعالیت‌های علمی و برنامه‌ریزی شده. البته سازمان در مسائل صنفی و همین‌طور سیاسی خوب ظاهر شده به‌طوری که جایگاه سازمان نزد معلمان اصلا قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست. به قطعیت می‌توان گفت سازمان نسبت به گذشته رشد داشته به‌خصوص در عرصه اقبال معلمان یعنی بدنه اصلی سازمان معلمان.

*و اینکه سازمان در قامت یک حزب چه شرایطی در مقایسه با سایر احزاب دارد؟

سازمان معلمان ایرانی یکی از 31حزب جبهه اصلاحات و گروه اجماع‌‎ساز است. سازمانی که در حال حاضر در عرصه انتخابات ریاست جمهوری 1400 فعالیت‌ها و اهدافش را با جدیت دنبال می‌کند. سازمان معلمان امروز به جایگاهی دست یافته که مورد اقبال کاندیداهای ریاست جمهوری هم قرار گرفته است. به عنوان نمونه سازمان جلساتی با چند کاندیدای ریاست جمهوری داشته. کاندیداهایی که از برنامه‌هایشان گفته‌اند و خواستار نظرات سازمان شده‌اند. همه این موارد گواه این مساله‌اند که به سازمان نگاه ویژه‌ای وجود دارد. درواقع سازمان رشد را تجربه کرده و تاثیرگذاری‌اش را هم در بدنه و هم قدرت به نمایش گذاشته است.

*20سال از تاسیس سازمان معلمان می‌گذرد؛20سالی انباشت از تجربه. با تکیه بر این تجربیات چه چشم‌انداز و برنامه‌ای برای آینده سازمان در نظر گرفته خواهد شد؟

می‌گویند باید از ریشه انرژی گرفت. سازمان به پیشکسوتان بها می‌دهد. پیشکسوتانی که همیشه از آنها نظرخواهی می‌شود. درواقع در جلسات و اتاق‌ فکرها از نظرات و تجربیات‌شان بهره برده می‌شود. باید بر این مساله تاکید داشت پیشکسوتان کمک‌های بسیاری داشتند. واقعیت امر این است سازمان با تدبیر، بهره بردن از تجربیات گذشتگان و با استفاده از علم جوانان خوب پیش می‌رود.

* و برنامه ده‌ساله سازمان.

برنامه ده‌ساله سازمان مشخص می‌کند سازمان باید چه مسیری را طی کند و با چه برنامه‌ای. البته در این برنامه مشکلات هم مشخص شده‌اند و حتی مشخص شده طبق چه ساختاری سازمان باید به جایگاهی که در چشم‌انداز مدنظر دارد، برسد.

*برنامه اصلی این کنگره و تاثیر آن بر چشم‌انداز سازمان؟

برنامه اصلی در کنگره اخیر انتخاب شورای مرکزی، بازرسان، برنامه ده‌ساله و ماموریت‌های سازمان است. سازمان معلمان حزبی است با گستره کشوری و گفتمان مردم‌سالارانه. سازمانی که توانسته مرجع معتبری برای جامعه فرهنگیان باشد و البته حامی نیرومند مطالبات صنفی فرهنگیان. این سازمان البته توانسته بالاترین مقبولیت را هم به دست بیاورد.

*سخنرانان این کنگره؟

طاهر نقی ئی دبیرکل سازمان اولین سخنران این کنگره خواهند بود و گزارشی از روند کنگره در سه‌، چهار سال گذشته خواهند داشت. گزارشی از بیانیه‌ها، اطلاعیه‌ها و جلسات و کارهایی که انجام شده.رئیس هیات اجرایی سازمان هم در این کنگره صحبت‌هایی خواهد داشت از کارکرد واحدهای هفتگانه سازمان؛ واحد سیاسی، آموزشی، مالی و پشتیبانی، اطلاع‌رسانی، تشکیلات، حقوقی و جوانان. این سخنران در مورد اینکه این واحدها چه کارهایی انجام داده‌اند صحبت خواهد کرد. پیام آقای حاتمی قرائت خواهد شد. سخنران دیگری هم در مورد مسائل روز صنفی و سیاسی کشور به‌خصوص انتخابات ریاست جمهوری صحبت‌هایی خواهد داشت. در ادامه هم انتخابات انجام خواهد شد. در آخر کنگره هم تریبون آزاد خواهیم داشت تا اعضا بتوانند نظراتشان را بگویند.درواقع نوعی پرسش و پاسخ.

 

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *