Home انتخاب سردبیر برويم با حزب اعتدال و توسعه ائتلاف كنيم چه اتفاقي بيفتد؟
برويم با حزب اعتدال و توسعه ائتلاف كنيم چه اتفاقي بيفتد؟

برويم با حزب اعتدال و توسعه ائتلاف كنيم چه اتفاقي بيفتد؟

0
0

سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي:

برويم با حزب اعتدال و توسعه ائتلاف كنيم چه اتفاقي بيفتد؟

حسين مرعشي، عضو شوراي مركزي و سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي در گفت‌وگوي اخير خود با فارس به موضوعات مختلفي ازجمله احزاب، شكل‌گيري جريان سوم، سبد راي اصلاح‌طلب و اصولگرا و… پرداخته است. در آغاز اين گفت‌وگو مرعشي در مورد وضعيت احزاب توضيح داد: «هنوز در جمهوري اسلامي احزاب به‌عنوان بخشي از نظام پذيرفته نشده‌اند… در جمهوري اسلامي تا امروز باوجود اينكه به لحاظ تعداد، 200 حزب در آن فعاليت دارند در حال حاضر به ۱۴۰ حزب تقليل پيدا كرده است، اما اگر ۱۴ حزب نيز در ايران فعاليت داشته باشند، از نظر من باز زياد است، چون ما بيشتر از ٦ نحله فكري يا گرايش سياسي در كشور نداريم. اگر بخواهيم همه زير جبهه‌ها را نيز لحاظ و احصا كنيم، بيشتر از ۶ نحله فكري و گرايش سياسي نخواهد بود. وقتي اين تعداد حزب در كشور وجود دارد يعني در واقع حزب نداريم.»

او در بخش بعدي در پاسخ به سوالي در مورد حزب اعتدال و توسعه نيز گفت: «اشكالي كه به حزب اعتدال و توسعه وارد است، اين است كه آنها مطلقا نتوانستند در جبهه اصولگرايان حضور و پايگاهي داشته باشند يعني حزب اعتدال و توسعه به اهداف مهم خود نرسيده است. جبهه اصولگرايان هيچ‌وقت اعتنايي به حزب اعتدال و توسعه نداشته و اين حزب حتي حضور حداقلي هم در اين جبهه نداشته است. از نظر من حزب اعتدال و توسعه از اهداف خود فاصله گرفته است. حزب اعتدال و توسعه براي ورود به جبهه اصلاحات نيز احتياط مي‌كند هر چند جبهه اصلاحات ممكن بود حزب اعتدال و توسعه را به‌عنوان يك حزب ميانه بپذيرد. آنها خودشان تاكيد دارند كه ما اصلاح‌طلب نيستيم.»

مرعشي در مورد احتمال ائتلاف با اعتدال و توسعه توضيح داد: «كارگزاران كه خواسته اصلي خود را اصلاح‌طلبي مي‌دانند خاستگاه خود را رها نمي‌كنند كه برود به حزبي كه نه ميانه است و نه جايگاهي در اصولگرايي دارد، ائتلاف كنند. برويم با حزب اعتدال و توسعه ائتلاف كنيم چه اتفاقي بيفتد؟ آن چيزي كه ما با اين ائتلاف از دست مي‌دهيم در برابر آن چيزي كه بايد به دست بياوريم خيلي بيشتر است. در كشور درست كردن جريان سوم كار ساده‌اي نيست.»

او همچنين در ادامه در مورد جريان سوم گفت: «اگر كسي در ايران مي‌توانست جبهه سوم درست كند، حزب كارگزاران با محوريت آقاي هاشمي مي‌توانست اين كار را صورت دهد كه البته نتوانستيم، بنابراين تكليف‌مان را خيلي زود در جبهه اصلاحات روشن كرديم.»

مرعشي در بخش ديگري نيز توضيح داد كه «اگر عملكرد دولت خوب بود، مي‌توانست به شكل‌گيري اين جريان سوم كمك كند هر چند معتقدم اگر عملكرد دولت هم خوب بود، نمي‌توانستند جريان سومي در كشور ايجاد كنند. ما به عنوان اصلاح‌طلبان از ضعف‌ها و شرايطي كه دولت در آن قرار گرفته آسيب ديده‌ايم اما جريان اصلاحات يك جريان ريشه‌داري است. اين ضعف‌ها و ضربه‌ها، چيزي نيست كه بخواهد اصلاحات را از پاي درآورد، چراكه اصلاحات ريشه در دهه اول انقلاب دارد و آن ريشه چپ خط امامي است و در اوج اقتدار و محبوبيت امام (ره) اين جريان به عنوان يك جريان نزديك به امام (ره) بوده است.»

در بخش ديگري از اين گفت‌وگو مرعشي به سوالي در مورد شرايط به وجود آمده از سوي دولت پاسخ داد و گفت: «بالاخره ما كه به آقاي روحاني راي داديم، به روحاني‌اي راي داديم كه نماينده رهبري در شوراي عالي امنيت ملي بود. ما كه نمي‌خواستيم آقاي روحاني بشود خاتمي، موسوي و كروبي دوم. ما مي‌خواستيم كسي باشد كه زانو به زانوي رهبري بنشيند و با هماهنگي مقام معظم رهبري مشكلات كشور را حل و فصل كند. اينها را به عنوان ضعف مي‌پذيرم. چه ضعف‌هاي تاكتيكي در حوزه‌هاي اطلاع‌رساني و چه ضعف‌هاي كلان مديريتي. اينكه مي‌گويم گذشته را بايد نگاه كنيم، دليلش اين است. مثلا از آقاي هاشمي و خامنه‌اي كه به هم نزديك‌تر نداريم. صميميت‌هاي قديمي آنها بالاخره يك خروجي داشت. آقاي خاتمي به لحاظ مشي مدارا و همراهي‌اش كه در آن ترديد نبود و پشتوانه مردمي را هم داشت و رشد اقتصادي خوبي هم در دوره ايشان داشتيم، ولي بالاخره آخر قضيه اين است كه ممنوع‌التصوير و ممنوع‌الحضور در خيلي از محافل است.»

او ادامه داد: «همچنين احمدي‌نژاد امروز از همه‌چيز عبور كرده و خود را آلترناتيو نظام مي‌پندارد.‌ آقاي روحاني هم ۲۴ سال نماينده رهبري در شوراي عالي امنيت ملي بوده و اصلاح‌طلبان از او حمايت كردند و نتيجه‌اش همين جدايي‌هايي است كه الان مي‌بينيم. پس بايد فراتر از افراد اين مسائل يك ريشه داشته باشد. آن ريشه شايد ساختارها باشد و من نمي‌خواهم بگويم حتما. شايد نوع آرايش ساختارهاي نظام ريشه مشكل باشد

سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي همچنين درمورد تضعيف پايگاه راي اصلاح‌طلبان به دليل عملكرد دولت توضيح داد: «اين را توضيح بدهم كه اگر راي اصلاح‌طلبان تضعيف شود، اين راي به سبد اصولگرايان و حاميان نظام منتقل نمي‌شود. اصولا اين خبر براي جمهوري اسلامي خبر خوبي نيست كه بگوييم راي اصلاح‌طلبان ريزش كرده چون هرچه ريزش كند به سمت مخالفان نظام و كساني كه از جمهوري اسلامي به‌طور كل نااميد هستند، مي‌رود. مادامي كه بخش مهمي از جامعه به جمهوري اسلامي و آينده‌اش و اصلاح مشكلات اقتصادي و سياسي و اجتماعي اميدوار باشند، سبد راي اصلاح‌طلبان، سبد رايي قابل رقابت با اصولگرايان است. اصولگرايان در هر شرايطي پاي انقلاب هستند و كساني كه راي به اصولگرايان مي‌دهند در درون خودشان به‌طور مداوم ريزش داشته‌اند.»

او ادامه داد: «امروز ديگر آقاي علي لاريجاني اصولگرايي كه راي بياورد تلقي نمي‌شود. آقاي ناطق نوري ديگر از صحنه سياسي اصولگرايي حذف است و باهنر، مرتضي نبوي و موتلفه نيز همين‌طور. الان تيپ ديگري از دوستاني كه در جمنا جمع شوند، مي‌توانند ليست ببندند و راي داشته باشند. مگر اينكه كسي مثل آقاي روحاني را ما حمايت كنيم كه راي بياورد، وگرنه كساني مثل آقاي ناطق، باهنر و لاريجاني حذف هستند و در جريان اصولگرايي ديگر ليبرال تلقي مي‌شوند و آنها را از دست رفته مي‌دانند.»

منبع: روزنامه اعتماد 5 خرداد 98

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *