Home اخبار بخش اول سخنراني فائزه هاشمي رفسنجاني در نشست سازمان معلمان ايران
بخش اول سخنراني فائزه هاشمي رفسنجاني در نشست سازمان معلمان ايران

بخش اول سخنراني فائزه هاشمي رفسنجاني در نشست سازمان معلمان ايران

0
0

متن كامل بخش نخست سخنراني فائزه هاشمي در نشست اعضاي قديم و جديد شوراي مركزي و مسئولان شوراهاي استاني سازمان معلمان ايران در روز جمعه 26 مرداد 97

مشارکت بالای زنان در امور مدیریتی نشانه بلوغ سازمان شماست
در دورانی که در رده های اولیه توسعه هستیم، حضور در یک تشکل یا سازمان که یک خانم دبیرکل آن است باعث افتخار می باشد. ما حزبی که خاص زنان نباشد ولی دبیرکل آن زن باشد، نداریم . یکی از دغدغه های من بعنوان یک زن ، نبودن زنان در مدیریت ها و تصمیم سازی ها و تصمیم گیری هاست و این مایه امیدواری است. در خانه احزاب نیز شما حضور دارید و می بینید که این کمبود احساس می شود. مشارکت بالای زنان در امور مدیریتی نشانه بلوغ سازمان شماست.

در زمینه جایگاه معلم و آموزش و پرورش با دنیای توسعه یافته فاصله گرفته ایم

من یکسال در منطقه یک بعنوان معلم ورزش خدمت می کردم. سال ۶۰ جدا شدم و سپس به دانشگاه رفتم و در رشته مورد علاقه ام به تحصیل پرداختم.ما در زمینه جایگاه معلم و آموزش و پرورش با دنیای توسعه یافته فاصله گرفته ایم. جایگاهی که آموزش و پرورش دارد خیلی با دنیا و جهان توسعه یافته فاصله دارد.کارهایی که توسط آقای احمدی‌نژاد طی دو دوره انجام می گرفت باعث شد که اخلاق و فرهنگ افت کند و یا می توان گفت که خودش را نشان می دهد. شاید اگر فرهنگ ما پایه و بنیان قوی داشت، بی اخلاقی و بی فرهنگی نمی توانست به این سرعت خودش را نشان دهد و افت کند. بهرحال این احساس خوبی نیست که در یک جامعه زندگی می کنیم که اخلاق و فرهنگ و تعلیم و تربیت تا به این حد بی ارزش است.

 

 نمی شود اصلاحات و فرهنگ سازی را از پایین شروع کرد بدون آنکه در سطوح بالا چنین چیزی مد نظر نباشد

وضعیت دانشگاه فاجعه آمیزتر از آموزش و پرورش ماست و این چیز غریبی نیست . تیراژ روزنامه ها و کتاب ها را که می بینیم ، نشانه یک فاجعه است. فرهنگ جامعه ما در چه جایگاهی قرار دارد؟. به این سئوالات بايد پاسخ داده شود.
بنظر من این مسائل به برنامه ریزی کلان کشور برمی گردد و اگر در بالاترین رده های کشور به این امور توجه شود، خودبخود به پایین سرایت می کند. نمی شود اصلاحات و فرهنگ سازی را از پایین شروع کرد بدون آنکه در سطوح بالا چنین چیزی مد نظر نباشد و به آن توجه نشود.وقتی از بالا آقای احمدی نژاد کارها را طوری انجام می دهد که از بالا به پایین سرایت می کند، پس می توان طوری برنامه‌ریزی کرد که فرهنگ نیز از بالا اصلاح شود و برای این منظور باید یک کار اساسی انجام داد.
در زمانیکه در مرکز تحقیقات استاد مدعو بودم، توسعه را تدریس می کردم، یک کتاب بنام « چرا ملت ها شکست می خورند » تدریس می کردم . این کتاب ترجمه آقای میردامادی است. در این کتاب به توسعه انگلستان اشاره می کند. زمانیکه انگلستان تصمیم به توسعه می گیرد، الزام به رفتارهای قانونی آنهم از بالا به پایین، در رأس برنامه ها قرار می گیرد. ما نمی توانیم از بالا شروع نکنیم . برعکس این عمل بسیار سخت و نشدنی است. ما نمی توانیم اصراری به اجرای قانون از بالا نداشته باشیم ولی انتظار داشته باشیم که در پایین اجرا شود.

مطالبات، مقاومت و صبر باید حداکثری باشد

 

من با مطالبات حداقلی مخالفم. مطالبات باید حداکثری باشد. مقاومت باید حداکثری باشد و صبر هم باید حداکثری باشد . مطالبات حداقلی محقق نخواهد شد. چون ما کشوری هستیم که در آن منطق و قانون حاکم نیست و چون ما با عقل و منطق فاصله داریم، مطالبات حداقلی جوابگو نیست و مطالبات باید حداکثری باشد.
اگر بتوانیم مطالبات را عمومی کنیم بطوریکه همه مطالبه گر بشوند، هزینه ها کمتر می شود. اگر یک جمع خاص یا یک تشکل یا سازمان، مطالبات را دنبال کنند، هزینه ها به سراغ عده محدودی هدایت می شود ولی وقتی عمومی می شود، مقابله با آن سخت می شود.‌ بعنوان مثال مسأله دختران قهرمان خیابان انقلاب است. چون خودم مسلمان هستم، حجاب را قبول دارم ولی بهرحال امکان حجاب اجباری برای همگان وجود ندارد. اینها هزینه های کلانی را دادند و دارند می دهند ولی می بینید که امروز در مناطق مختلف شهر خیلی ها حجاب را برداشتند و دیگر نمی شود با آنها برخورد کرد.

دلیلش هر چی باشد،فرقی نمی کند 

مهم این است که آقای روحانی از اصلاح طلبان فاصله گرفته است
بعضی ها می گویند سال ۹۶, سال استمرار اصلاحات و برنامه ها بود . من این برداشت را ندارم. متاسفانه ما در سال ۹۶ ، استمرار اصلاحات را نمی بینیم . باید پذیرفت که آقای روحانی یا هر دولت اصلاح طلب محدودیت هایی دارد ولی بهرحال باید تلاشش را نیز ببینیم . درگیری لفظی را باید ببینیم ولی متاسفانه در عملکرد آقای روحانی از سال ۹۶ به اینطرف بعنوان یک کنشگر چنین استنباطی را ندارم. رفتارهای آقای روحانی دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد :
۱- آقای روحانی فکر می کند اگر همکاری بکند، آنها هم همکاری می کنند ولی تجربه نشان داده که اینطور نیست . اگر یک قدم عقب برداری باید ده قدم دیگر نیز برداری بدون آنکه آنها یک قدم پیش بیایند.
۲- آقای روحانی فکر می کند به رأی مردم دیگر نیازی ندارد . پس باید طوری رفتار کند که جایگاهش حفظ شود و بتواند در آینده نیز در حکومت نقش داشته باشد.
۳- یا اینکه گفته می شود به دلیل اینکه حسین فریدون و مهدی جهانگیری و افراد نزديك به دولت دستگیر شدند، ایشون از مواضع خود عقب نشستند که امیدوارم اینطور نباشد.‌
۴- بعضی ها بحث امید به رهبری را مطرح می کنند که بنظر من خیلی خیال خامی است. آقای هاشمی با آن همه فداکاری در راه نظام روز به روز فاصله شون رو بیشتر کردند.
در هر حال دلیلش هر چی باشد، فرقی نمی کند . مهم این است که آقای روحانی از اصلاح طلبان فاصله گرفته است. در برخورد با آمریکا و سیاست خارجی، بنظر می رسد روحانی تندتر از رهبری و جناح مقابل موضع گیری می کنند .

چون خانم نقی یی دبیرکل هستند من در همین رابطه دو سه جمله را عرض کنم . شما می دانید که فعالیت زنان و جایگاه زنان جزو شاخص های توسعه است. و همین را ما در احزاب داریم. ما به خانه احزاب یک پیشنهاد دادیم که یکی از شاخص های موفقیت احزاب، حضور خانم ها باشد. بطوریکه احزاب مجبور شوند در لیست های انتخاباتی و مدیریتی شون حتماً خانم ها حضور داشته باشند.
*بخش هاي بعدي سخنان ايشان و پرسش و پاسخ هاي انجام شده نيز بزودي منتشر خواهد شد

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *