Home یادداشت باید بدون تعصب اشتباهات خویش را بپذیریم
باید بدون تعصب اشتباهات خویش را بپذیریم
0

باید بدون تعصب اشتباهات خویش را بپذیریم

0
0

🔹فرهنگ اداره جمهوری اسلامی در حال حاضر مبتنی بر فرهنگ دهه 60 است، جامعه و نگاه‌ها تغییر کرده است. امروز دهه 60 نیست که همه آرمان خود را در امام می دیدند. امروز این حالت وجود ندارد و نمی‌توان مطلق در مورد افراد فکر کرد. افراد نسبی هستند و خوبی‌هایی دارند. ما باید بر اساس یک کار جمعی برای حل مسایل مشارکت کنیم. جوان امروز باید قانع شود که این مسیر درست است؛ همان‌طور که در این چند سال اخیر این قشر قانع به رای دادن شد.

🔹باید به سمتى حرکت کنیم که مسیر جديدى برا ى پايدارى و اصلاح جمهورى اسلامى انتخاب کنیم. یک مسیر نبودن جمهوری اسلامی است و یک مسیر این است که همین شرایط فعلی را خوب بدانیم. این دو مسیر برای کشور گرفتاری‌هایی ایجاد می‌کند اما مسیر مورد نظر ما این است که براساس تجربیات 40 ساله، نظام باید تغییراتی را بپذیرد تا با خواسته‌های نسل امروز هماهنگ شود.

🔹در انتخابات مجلس ششم همه کرسی‌ها توسط اصلاح‌طلبان فتح شد. در همان زمانی که دو سوم کرسی‌های مجلس را گرفتیم، چه دلیلی داشت که مسایل فرعی را به عنوان مسایل اصلی مطرح کنیم و به جایی برسیم که برخی از رده‌های نظام جریان اصلاح‌طلب را رد کنند؟ آن زمان کشور در مسیر درستی بود. چرا باید این اتفاقات رخ می داد؟

🔹ما نه با دوستان مروت کردیم و نه با دشمنان مدارا؛ چرا باید آقای ناطق نوری را به عنوان یک رقیب اصیل قابل احترامی که پیروزی آقای خاتمی را تبریک گفت و همه وزرای آقای خاتمی که از مجلس پنجم به ریاست ایشان رای اعتماد گرفتند را متهم به مسایل مختلف کنیم که هنوز آقای ناطق نمی‌تواند در صحنه سیاسی حضور پیدا کند؟

🔹فقط طرف مقابل اشتباه نمی‌کند؛ ما نیز اشتباه کرده‌ایم. آیا مساله مملکت این بود که در مجلس قانون شود که بانوان بدون اجازه همسر به خارج از کشور بروند؟ آیا این مسئله کشور بود که جدایی مرد و زن در اتوبوس لغو شود؟ رقیب ما این‌ها را جمع کرده و تمام پایگاه ما را بر هم زد. نتیجه اختلافات دو طرف این شد که در مجلس هفتم رقیبی مثل آقای ناطق نوری جایگزین ما نشد؛ کسانی جایگزین شدند که اصلا مشخص نبود چه کسانی هستند. احمدی‌نژاد امروز مشخص نیست کیست و چیست؟

🔹باید بدون تعصب اشتباهات خویش را بپذیریم. فقط شورای نگهبان، سپاه، بسیج و اصولگرایان افراطی اشتباه نکرده‌اند؛ ما نیز اشتباه کرده‌ایم. مملکت توان اشتباهات پی در پی ما و آنها را ندارد.

🔹ما می‌توانیم اصولگرایان را در اداره و حل مشکلات بسیاری از بخش‌های مهم کشور همراه کنيم. بخش‌های مهمی از این نظام علاقه‌مند به بازآفرینی است تا مردم دوباره در صحنه باشد. این مسئله ای است که نباید جناحی شود؛ بلکه باید به صورت ملی مطرح شود.

سيدحسين مرعشى، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *