Home یادداشت ایران و کرونا و بقیه ماجرا
ایران و کرونا و بقیه ماجرا
0

ایران و کرونا و بقیه ماجرا

0
0

اولِ اول، آخرِ آخر

یوسف اصغری

عضوشورای مرکزی سازمان معلمان ایران

1. اولِ اول کشورهایی که در داستان کرونا به صورت وسیع درگیر آن شد، ایران بود. علت آن، پروازهای مستقیم از ووهان چین، توسط هواپیمایی ماهان عنوان شد که با توجه به تدارکات تفاهم نامه 25 ساله چین و ایران قابل فهم است.

2. متخصصان و موسسات و اشخاص با تجربه در زمینه این گونه همه گیری ها، کنترل بیماری و همه گیری را در برقراری قرنطینه، شناسایی اشخاص مبتلا، جداسازی آن ها از جامعه تا بهبودی کامل، ردگیری مبتلایان جدید و اشخاص درگیر با آن ها و در کنار همه این ها، تلاش برای ساخت واکسن و استفاده سریع و گسترده از آن، تشخیص دادند؛ مثل آن چه در چین اتفاق افتاد. شوربختانه این قِسم اقدامات در تفاهم نامه بین ایران و چین منظور نشده است.

3. در ایران ما اما، بی توجه به تجربه دنیا، شیوه مقابله با کرونا، تکیه بر مدیریت جهادی* و آچمز کردن کرونا با شعار و بلوا بود. به همین واسطه در حالی بر اساس آمارِکانون های مختلفِ درگیر، میزان مبتلایان به کرونا تا امروز از مرز سی میلیون نفر گذشته است و متناسب با آن میزان مرگ و میر بین 300 تا 500 هزار نفر برآورد می گردد؛ آمار های رسمی، میزان مبتلایان را حدود دو میلیون و یکصد هزار نفر و مرگ و میر ناشی از آن را حدود 65 هزار نفر اعلام نموده اند.

4. اگر آمار غیر رسمی یاد شده در قسمت قبلی را مبنا قرار دهیم (که با مشاهدات میدانی نگارنده هم جور در می آید) یا حتا در یک اقدام “گشاده دستانه” آن را به نصف این مقدار تقلیل دهیم باز ایران به نسبت جمعیت، رتبه اول را در میان همه کشورهای دنیا به دست می آورد.آمار رسمی را اما، مقام های رسمی و خانواده محترمشان جدی نمی گیرند چه برسد به مردم کوچه و خیابان.
به نظر می رسد برای رفع اختلاف تنها راه حل، مراجعه به جناب عزرائیل و وردستان محترمشان یعنی نکیر و منکر است. البته اگر دلیل مرگ هم به مجموعه سئوالات شب اول قبر اضافه گردد.

5. با این همه، آمار رسمی دولت جمهوری اسلامی تنها به این درد می خورد که در عین حالی که وزیر محترم بهداشت به انگشت های به دهان مانده دنیا از نحوه مدیریت کرونا در ایران (بخوانید مهندسی آمار) خیره مانده، دمی از التماس و التجا به مردم همیشه در صحنه برای ترک صحنه، غافل نمانده است. بدیهی است مردمی که در این مدت، عادت به حضور خودجوش و خلق حماسه های جور واجور داشته اند، به سختی بتوانند از بروز و ظهور بیرونی هورمون های درون ریز (که آخرین آن ها صف دشمن شکن مرغ بود) جلوگیری کنند.

6. اگر با اکتساب این رتبه های اول به اندازه کافی هیجان زده نشدید و آدرنالین خونتان به حد کافی تنظیم نشده است، خوب است که نگاهی هم به پایین جدول بیندازیم. در واکسیناسیون کرونا که از حدود سه ماه پیش به طور جدی در دنیا شروع شده است و به عنوان مهمترین راه مهار کرونا شناخته شده است، کشور هایی مثل اسرائیل (همان رژیم اشغالگر قدس که روز شمار پکیدنش را در خیابان های تهران کوک کرده اند) و امارات متحده عربی و انگلستان و آمریکا در رتبه های اول و میهن عزیز ما در رتبه آخر قرار دارد.

7. یکی دیگر از راه های مقابله با کرونا، قرنطینه و در خانه ماندن مردم است که ارتباط مستقیمی با کمک های دولت ها برای جبران ضرر و زیان وارده به کسب و کار مردم دارد. باز با توجه به آمار، کشورهای آمریکا و ژاپن، بیشترین کمک ها را به شرکت ها و شهروندان خود کرده اند و ایران هم جزء کشورهایی بوده که کمترین کمک را به معیشت مردم (که به جز کرونا تحتِ فشارِ تحریم و تورم شکم های سیر ناشونده از مال مردم اند) کرده است.

8. با در نظر داشت جهت بادی که از سوی مسولین به سوی این سرزمین کهن** می وزد به نحوی که همه را محوِ خود کرده است، به نظر می رسد در رهایی از چنبره کرونا هم ایران رتبه قابل توجهی در جهان کسب کند؛ آخرِ آخر.

*یادداشتی به همین نام در ابتدای همه گیری کرونا (اسفند ۹۸) و شکل مدیریت آن درایران، نوشته شده است.

**به قول سایه :
چه جایِ من که درخت کهن ز ریشه بسوخت
از این سموم نفس کُش که در جوانه گرفت

کرونا ، محک مدیریت جهادی

1. به تقریب 41 سال است که کشور با شکل خاصی از مدیریت اداره می شود که به آن مدیریت جهادی گفته می شود.

2. از ویژگی های مهم مدیریت جهادی، حضور حداکثری و پر شور و پر تعداد، تمرکز در کمیت انجام تکلیف بدون توجه زیاد به کیفیت نتیجه، بی توجهی یا کم توجهی به تخصص و پر رنگ کردن عنصر تعهد واخلاص و کم توقعی در انجام وظیفه و ایثار را می توان نام برد.

3. در طول این مدت و هر چه از اول انقلاب دور شدیم، عناصر شکلی و مناسکی مدیریت جهادی پر رنگ و محتوای آن (اخلاص و ایثار) بی مایه تر و کم رنگ تر شد.

4. همین دور شدن از محتوای مدیریت جهادی و بی قوارگی پوستِ خالی از مغزِ آن باعث شد که بازگشت به دوران طلایی مدیریت جهادی، شعار گروه های مختلف در ایام مختلف (از جمله انتخابات) گردید.

5. در این داستان، گروه های مختلف سیاسی هم سِلک و هم کِلک بودند. از اصلاح طلبان گرفته که رویندگی و بالندگی شان در اول انقلاب در این زمینه حاصلخیز از مدیریت بود تا اصول گرایان که همچنان داعیه دار امتداد و ادامه این نوع از کار هستند و از میوه های آن بهره ها می برند. به همین دلیل است که این نوع از مدیریت که نام و عنوان غیر رسمی آن مدیریت هیاتی و گعده ای است حتا در احزاب و گروه های سیاسی (که انتظار می رود شکل مدرن تر و علمی تری نسبت به مقوله سیاست و مدیریت داشته باشند) دیده می شود. فعالیت غالب احزاب و دسته جاتِ (بر وزن سبزی جات) سیاسی، فصلی است. برای مدت ها به خواب زمستانی اندر اند و با وزیدن نسیم انتخابات ، جنبیدن و جولیدن را آغاز می کنند و به شکلی جهادی و هیاتی وارد عرصه انتخابات می شوند. همه امکانات خود را بسیج می کنند و مردم را به مشارکت در امر سیاسی دعوت می کنند و بعد از انتخابات ( چه برنده باشند و چه بازنده) فعالیت های خود را در حالت پاز قرار داده و تا پِلِی بعدی به خواب می روند.

6. با تناظری یک به یک، این شکل از مدیریت در عرصه های مختلف حاکمیت هم بازتولید شده است. از دولت مستقر گرفته تا دولت موازی و دولت متقارب و دولت متقاطع و دولت متنافر و انواع و اقسام دولت های دیگر ذیل هرم حکومت.

7. واقع موضوع آن است که این شکل از مدیریت در طول این سال ها کار کرده و امورات را با همه چند و چون و لیت و لعل پیش برده است. اما این زمان با حضور ویروس کرونا در ایران، با یک چالش جدی مواجه شده است. دلیل مهم این چالش آن است که این ویروس با شلوغ بازی و شعار بافی و حضور هیاتی و انتقال اتوبوسی جمعیت و جلسات متراکم پشت سر هم و کیک و ساندیس و شربت و موکب و دمدمه و کبکبه و ماموریت و مشغولیت و نقل و نبات و دعا و ثنا و از این قبیل قضایا نه تنها از بین نمی رود بلکه هر کدام از این ابزارهای مالوف و مانوس مدیریت جهادی، محملی است مبارک برای این ویروس بدکردار تا حیات خود را ادامه دهد و به تکثیر نسل بپردازد.

8. اگر کسی از نگارنده بپرسد که آیا حاکمیت می تواند پاردایم مدیریتی خود را از مدیریت جهادی به مدیریت علمی که به نظر می رسد تنها راه مقابله موثر با این بحران و زیست سالم در دنیای معاصر و مدرن است، تغییر دهد و در کنترل کرونا کامیاب گردد و یا نه با ادامه روند قبلی و با تلفات و صدمات بسیار”کرونا را شکست می دهد” و از این برهه حساس به برهه حساس دیگری می پِلَد*؟ خواهد گفت: “نمی دانم. باید منتظر بمانی و در ادامه زنده مانی ات، ببینی! ”

*پِلیدن = شانه به شانه شدن، غلتیدن

#اختصاصی سخن معلم

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *