Home یادداشت ایران اکنون کشوری فقیر و روبه بحران است
ایران اکنون کشوری فقیر و روبه بحران است
0

ایران اکنون کشوری فقیر و روبه بحران است

0
0

یوسف اصغری

عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران

در تحلیل شرایط اقتصادي کشور در حال و آینده باید ابتدا وضعیتت اقتصادي جهان مورد بررسی و تجزیه تحلیل قرار گیرد و سپس وضعیت خاص و پیچیده اقتصاد ایران در شرایط تحریم و همچنین وضعیت پیچیده و چندگانه سیاسی کشور و اقتصاد بیمار رکود توام با تورم.

رکودی که حاصل گستردگی فقر مطلق تا فقر نسبی چندین دهک کشور که شامل بیش از هفتاد درصد کشور میشود. وضعیتی که فرمان هدایت آن به دست دولت است و علت العلل آن پایین بودن سطح دستمزد و حقوق نسبت به هزینه های زندگی است.
سطح دستمزدی که ردیف پایین ترین و فقیر ترین کشورهاست.
دستمزد قانونی یک کارگر روزانه حدود دو و نیم دلار است که با توجه به آمار بالای بیکاری در شهرها و روستاهها به روزی یک دلار هم رسیده است.
و تورم رو به تزاید که نشان میدهد عرضه انواع کالا و مایحتاج عمومی (به استثنا آب و نان) بسیار پایین تر از تقاضا است و عمده مردم ایران از تهیه و خرید آن عاجز و محرومند.

اکنون اقتصاد جهانی با تداوم کرونا روبه کوچکتر شدن است. کوچکتر شدن آن فقط شامل بخش های صنعتی، عمرانی و تکنولوژی نیست بلکه بطور قهری موجب کوچکتر شدن بخش تولید محصولات کشاورزی و بالتبع آن بخش غذا هم خواهد بود.

کمبود غذا در جهان بطور مستقیم تهدیدی برای کشورهای فقیر ، توسعه نیافته و بحران زده است.

توجه به این موضوع از آن حیث مهم است که برخلاف باور عمومی اکنون ایران هم جز کشورهای فقیر و رو به بحران است.

مادام که واکسن و داروی موثری برای مبارزه با ویروس کرونا تولید نشود قیمت جهانی طلا روبه فزونی خواهد گذاشت و میتواند رکورد جدیدی به جا گذاشته و فراتر از دو هزار دلار شود.
به سه علت:
۱) بالا بودن ریسک سرمایه گذاری
۲)به علت رکود و بحران اقتصادی
۳)به علت سقوط پول های معتبر جهان نظیر یورو، دلار ،پوند و…
چه اینکه دولت ها به تدریج با کسری بودجه و پول مواجه و مجبور می شوند دلار و یورو و… منتشر و به بانکهای مرکزی خود مقروض شوند.
از طرفی توزیع گسترده ارزهای معتبر در سراسر جهان که امکان افزایش حجم نقدینگی را به آنها داده است با روند معکوس بازگشت ارزها به جغرافیای سیاسی آنها حجم نقدینگی را بخصوص در آمریکا و اروپا بالا برده و موجب رکود تورمی خواهد شد.

در ایران کمبود شدید منابع ارزی و کاهش ذخایر ارزی و امتناع بانک مرکزی به بازارسازی با تزریق ارز بطور قهری موجب سبقت تقاضا به عرضه و افزایش پله به پله ارزهای معتبر خواهد شد.
بالا رفتن تقاضا صرفا بخاطر نیاز ارزي واردکنندگان نیست بلکه برای تامین نیازهای ارزی نيروهاي نظامی چندمليتي پیرامون ایران هم هست، ارائه اسکناس و اعتبار بدون پشتوانه و خرید دلارهای موجود در صرافی ها برای یمن، عراق، سوریه ، لبنان و…
خریداران دیگر ارز در سطح کلان سرمایه داران و رانت خواران هستند.
اما در سطح بسیار گسترده ای هم طبقات متوسط که تعدادشان خیلی زیاد است برای حفظ ارزش پول اقدام به خرید سکه، طلای شکسته و ارز میکنند .
بخش عمده اي از خرید های کلان سرمایه داران و رانت خواران برای همیشه از کشور خارج میشود اما ارز و طلای خریداری شده توسط طبقه متوسط به درون صندوق و گنجه خانه ها می رود و جزو سرمایه و ثروت ملی باقی خواهد ماند .دولت نباید به معارضه با اینان بپردازد .معارضه دولت باید با خریداران کلان ارز باشد باید توجه کند نهادهایی که برای تامین مشکل ارزی خود از طریق بانکهايي اقدام به خرید عمده ارز میکنند این اقدام موجب افزایش نرخ ارز خواهد شد.

سخن آخر
اگر واکسن و داروی کرونا کشف شود قیمت جهانی طلا تا حدود هر اونس ۱۶۰۰ کاهش خواهد یافت اما نرخ دلار دیگر هرگز از بیست هزار تومان پایین تر نخواهد آمد بلکه هر زمان که عرضه کمتر از تقاضا باشد به سرعت افزایش خواهد یافت.

در حالت خوشبینانه اگر ما دارای دولتی با ثبات سیاسی باشیم افزایش سالانه سی تا چهل درصدی ارز را خواهیم داشت اما در صورت بی ثباتی و بروز ابر تورم باید شاهد افزایش چند صد درصدی سالانه ارز باشيم.

در شرایط بحرانی حاضر، گرچه دولت توجه خاصی به تامین غذا ، دارو و بهداشت کشور دارد اما واقعیت امر اینجاست که بخش عمده ای از جمعیت کشور دچار سو تغذیه است و تداوم این وضع موجب تشدید انواع بیماری خاصه فراگيري کرونا که رابطه مستقیم با سیستم ایمنی دارد خواهد شد.

در این شرایط دولت باید اقدام به توزیع گسترده و منسجم سبد غذای متشکل از گوشت، حبوبات، لبنیات، میوه و شوینده با قیمت نازل کند.

مکانیسم تامین آن میتواند از طریق خرید تظميني محصولات کشاورزی و دامی و بهداشتي داخلی و واردات تجار موادغذايي بر اساس قیمت جهانی باشد.

بی توجهی به این مهم تنها سلامت جامعه را تهدید نمیکند بلکه امنیت ملی و تمامیت ارضی کشور را هم تهدید ميکند.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *