Home گزارش اين ‌سو كارگزاراني‌هاي مصمم آن ‌سو اصلاح‌طلبان بي‌كانديدا
اين ‌سو كارگزاراني‌هاي مصمم آن ‌سو اصلاح‌طلبان بي‌كانديدا
0

اين ‌سو كارگزاراني‌هاي مصمم آن ‌سو اصلاح‌طلبان بي‌كانديدا

0
0

«اعتماد» از آخرين كنش و واكنش انتخاباتي اصلاح‌طلبان گزارش مي‌دهد

به بال راست آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني معروف شدند، درست از همان زمان كه تعدادي از كارگزاران دولت هاشمي كه از جريان راست منشعب شده‌ بودند بيش از يك سال مانده به پايان دولت دوم گرد‌هم آمدند و حزب كارگزاران سازندگي را تشكيل دادند. همين انشعاب از جريان راست و نزديكي به هاشمي‌رفسنجاني كه سال‌هاي اصلاحات مورد نقد نيروهاي اصلاح‌طلب و نزديك به خاتمي بود، باعث شد كه اگرچه كارگزاران سازندگي خود را اصلاح‌طلب معرفي و هويت‌يابي مي‌كرد و سال‌هاي پس از آن با اصلاح‌طلبان پيوند عميق‌تري يافت اما حتي تا امروز گروه و جرياني از اصلاح‌طلبان آنها اصلاح‌طلب ندانند. در واقع كارگزاران سازندگي را از نگاهي همچنان مصلح اما اصلاح‌طلب و شايد به معناي «اصلاح‌طلبان مشاركتي و مجاهديني» نمي‌دانند. همين ويژگي كارگزاران سازندگي نيز باعث مي‌شود در بعضي بزنگاه‌ها تصميمي بگيرد كه از تصميم هسته مركزي اصلاح‌طلبي فاصله داشته ‌باشد. از همين رو احتمالا در دوران فرارسيدن دوباره عسرت اصلاح‌طلبان كه به نظر مي‌رسد پس از اسفند ماه ۹۸ آغاز و احتمالا تداوم داشته ‌باشد، بخش نزديك‌تر كارگزاران سازندگي به جريان اعتدال و راست تقويت شده و تلاش كند به هر طريق كه شده با حضور در انتخابات، چرخه حضور در قدرت يا دست‌كم تلاش براي حضور در قدرت را متوقف نكند تا مبادا برداشت تحريم انتخابات يا خروج از حاكميت در مورد اين گروه ايجاد شود. كارگزاراني‌ها پيش از اين در آخرين انتخابات، يعني انتخابات دوره يازدهم مجلس شوراي اسلامي كه اسفند ماه ۹۸ برگزار شد هم با فاصله گرفتن از هسته مركزي اصلاح‌طلبان، فهرست انتخاباتي از معدود اصلاح‌طلبان تاييد صلاحيت شده تدارك ديدند و در انتخابات، مشاركتي رفتار كردند. از همين رو پيش‌بيني مي‌شود كه براي انتخابات دوره سيزدهم رياست‌جمهوري كه به مراتب پُراهميت‌تر و ملي‌تر است نيز با همين رويكرد مشاركتي حضور پيدا كنند. تفاوت آنها با ديگر جريان‌هاي اصلاح‌طلبي در گزينه‌هاي انتخاباتي آنهاست. اگرچه كارگزاراني‌ها حتي به چهره‌هايي خارج از جريان اصلاح‌طلبي نيز مي‌انديشند اما هسته مركزي معتقد است كه بايد يك اصلاح‌طلب تمام‌عيار به عنوان گزينه مطرح شود. اين تفاوت ديدگاه باعث شده براي كارگزاراني‌ها از محسن هاشمي و اسحاق جهانگيري تا علي لاريجاني گزينه‌هاي انتخاباتي باشند اما براي جريان ديگري از اصلاح‌طلبان چهره‌هاي تماما اصلاح‌طلبي چون رضا خاتمي، محسن صفايي‌فراهاني يا مصطفي معين. با همه اين اوصاف تكليف اين جريان سياسي و احزاب آن همچنان مشخص نيست و مدام آمدن و نيامدن افرادي كه گزينه‌هاي بالقوه رياست‌جمهوري هستند با ان‌قلت‌هايي از سوي خود يا اطرافيان‌شان مواجه مي‌شود. 

 هاشمي،  جهانگيري يا  لاريجاني؟
محسن هاشمي يكي از گزينه‌هاي جدي كارگزاران سازندگي است. رييس شوراي مركزي اين حزب كه احتمالا به‌واسطه پيشينه خانوادگي و نام پدر و البته تجربه اجرايي در فهرست گزينه‌هاي بالقوه رياست‌جمهوري قرار گرفته است. اخيرا به‌ دليل نامه‌نگاري‌هايي كه ميان او و خواهر كوچك‌ترش فائزه هاشمي انجام و رسانه‌اي شد، اين گمانه‌زني هم تقويت شد. مصاحبه اخير فائزه هاشمي كه در بخشي از آن به ترامپ، تحريم‌ها و انتخابات امريكا اشاره كرده بود، صداي محسن برادر بزرگ‌تر را بلند كرد و باعث شد در پاسخ به خواهرش نامه‌اي بنويسد. فائزه هاشمي نيز در نامه‌اي كه دو روز بعد منتشر كرد تلويحا اشاره كرد از آنجا كه محسن هاشمي نمي‌خواهد آينده سياسي‌اش به خطر بيفتد، از او برائت جسته است. با اين حال چند روز بعد ايرنا به نقل از محسن هاشمي گمانه‌زني‌ها در مورد حضورش در انتخابات كه پس از اين نامه‌نگاري‌ها  تقويت شده ‌بود را  تكذيب كرد.
رييس شوراي مركزي حزب كارگزاران سازندگي ايران با تاكيد بر علاقه اصلاح‌طلبان براي حضور انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سيزدهمين دوره رياست‌جمهوري، گفت: «قصد نامزدي در انتخابات رياست‌جمهوري را ندارم.» با اين حال هاشمي تاكيد كرده كه «اين انتخابات براي ايران پيش‌رو بسيار مهم است و بايد احزاب قوي با ارايه برنامه مشخص براي انتخابات ۱۴۰۰برنامه‌ريزي كنند»، اظهاراتي كه همان رويكرد كارگزاران به انتخابات پيش روست. پيش از اين اظهارات البته محسن هاشمي گفته بود كسي كه اين بار براي انتخابات رياست‌جمهوري پيش‌گام  شود يك «عاشق  مجنون»  است.
اما علاوه بر محسن هاشمي، اسحاق جهانگيري نيز گزينه جدي به شمار مي‌رود. او دست‌كم تا پيش از سال ۹۷ يكي از اميدهاي اصلاح‌طلبان براي رياست‌جمهوري بود كه بعد از ماجراي دلار جهانگيري تا حدودي وزانتش در افكار عمومي كاهش يافت. ناصر قوامي از روحانيون اصلاح‌طلب اما به تازگي گفته نظر سيدمحمد خاتمي نسبت به جهانگيري «مثبت» است و اگر سيدحسن خميني كانديدا نشود -كه به دليل وضعيت كشور و ردصلاحيت احتمالش اندك است- جهانگيري گزينه قابل اجماعي است. او در عين حال تاكيد كرده كه حمايت از علي لاريجاني عقلاني نيست و حتي اگر كارگزاران تمايل به حمايت از او داشته ‌باشند، بايد بدانيم كه اساسا كارگزاران جزيي  از اصلاح‌طلبان  نيستند!
در عين حال يكي از اعضاي كارگزاران و يكي از نزديكان به طيف هاشمي‌رفسنجاني تاكيد داشتند كه كارگزاران قرار نيست كانديداي جداگانه بدهد و آنها خود را همراه با اصلاح‌طلبان مي‌دانند. محمود عليزاده طباطبايي از اعضاي شوراي مركزي حزب كارگزاران سازندگي در گفت‌وگو با خبرگزاري برنا ضمن اينكه تلويحا ديدارهاي برخي اعضاي اين حزب با لاريجاني را تاييد كرده گفته كارگزاراني‌ها جدا از اصلاح‌طلبان كانديدا معرفي نمي‌كنند. او در عين حال گفته كه احتمال حمايت از لاريجاني اندك و بعيد است. غلامعلي رجايي از نزديكان آيت‌الله هاشمي نيز در گفت‌وگويي با ايرنا تاكيد كرده اگر آيت‌الله هاشمي بود كارگزاراني‌ها را به همراهي با اصلاح‌طلبان  توصيه  مي‌كرد.

 رونمايي  از تنها كانديداي  ندا
اگرچه هنوز اصلاح‌طلبان براي حضور در انتخابات به خروجي واحدي نرسيده‌اند اما به‌جز كارگزاران سازندگي، احزاب ديگر نيز كانديداهاي احتمالي دارند كه در اظهارات بعضي اعضا از اين كانديداها رونمايي شده است. ششمين كنگره حزب نداي ايرانيان پايان هفته‌ گذشته به ‌صورت مجازي و آنلاين برگزار شد كه به‌ گفته اعضا ۵ هزار نفر در آن به ‌صورت مجازي حضور يافتند. در همين كنگره گويا حضور صادق خرازي به عنوان كانديداي حزب ندا در انتخابات رياست‌جمهوري سال آينده رسمي و قطعي شده است.
عيسي جمبر، معاون اجرايي حزب نداي ايرانيان همچنين در گفت‌وگو با ايلنا از مصوبات انتخاباتي اين حزب در ششمين مجمع عمومي سالانه ندا گفت و خبر داد كه «براساس نظرسنجي اوليه‌اي كه در داخل حزب و از شعب استاني صورت گرفت غالب نظر شعب حزب بر حضور در انتخابات با كانديداتوري صادق خرازي بود. باتوجه به اينكه ايشان هنوز اعلام حضور نكرده‌اند، مقرر شد اين موارد به شوراي مركزي ارسال شده، ما نظر كنگره را به ايشان اعلام كنيم و سپس در اين رابطه جمع‌بندي داشته باشيم.» او همچنين گفت: «غالب نظرات شعب استاني حزب مطالبه كانديداتوري آقاي خرازي بود اما از آنجا كه نياز است ايشان هم ملاحظات خود را بيان كنند، اين مساله در جلسه شوراي مركزي بررسي خواهد شد تا بعد از اعلام نظر مشخص از سوي ايشان، شورا در اين رابطه جمع‌بندي داشته باشد.» البته اين خبر آنچنان غيرمنتظره به نظر نمي‌رسد چراكه تنها عضوي از اين حزب را كه شايد بتوان در قامت رياست‌جمهوري متصور شد «صادق خرازي»  است.
 طيف  بي‌كانديدا  و  پايداري  عارف
حزب اتحاد ملت و اصلاح‌طلبان نزديك به آنها از جمله اصلاح‌طلباني بودند كه اوايل امسال اسامي كانديداهاي احتمالي‌شان رسانه‌اي شد. محمدرضا خاتمي، پزشك و نماينده مجلس ششم و محسن صفايي‌فراهاني مدير و نماينده مجلس ششم گزينه‌هاي اصلي بودند. كنار آنها اسامي افرادي چون مصطفي معين يا علي شكوري‌راد نيز مطرح شد. از سويي برخي شنيده‌ها حاكي از آن بود كه در گعده‌هاي انتخاباتي اتحاد و اصلاح‌طلبان نزديك به آنها نام افرادي چون محمدرضا ظفرقندي، محمد صدر، عباس آخوندي و گزينه‌هايي از اين دست نيز مطرح بود كه البته رسميت نيافت. عزت تقواييان، عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات اخيرا در گفت‌وگو با پايگاه خبري-تجليلي جماران بار ديگر تاكيد كرده محمدرضا خاتمي و محسن صفايي‌فراهاني ‌به عنوان دو گزينه اصلي كانديداتوري را قبول نكرده‌اند. او حتي از محمدجواد ظريف هم نام برده و گفته او هم نپذيرفته كه در انتخابات حضور پيدا كند. اين عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاح‌طلبان كه به نظر مي‌رسد در انتخابات پيش‌رو نقش جدي‌تري براي تشكيل يك نهاد اجماع‌ساز داشته ‌باشد گفته كه به صورت غيررسمي شنيده محمدرضا عارف قصد كانديداتوري دارد.
محمدرضا عارف، رييس پيشين شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان و رييس فراكسيون اميد مجلس دهم در كنگره حزب ندا كه اخيرا برگزار شد، با لحن و ادبياتي تند و تيز و انتقادي كه كمتر از او به ياد داريم، بازگشت به «كانديداي اجاره‌اي» را مصداق «توهين به اصلاح‌طلبان» خوانده و تاكيد كرده «متاسفانه رفتار برخي اصلاح‌طلبان و برخي فرصت‌طلبان كه لباس اصلاح‌طلبي مي‌پوشند موجب وارد شدن ضربه‌هايي به جريان اصلاح‌طلبي شده‌است. مطرح كردن كانديداي اجاره‌اي توهين به جريان اصلاحات است، چراكه ما نيرو‌هاي كارآمدي در جريان اصلاح‌طلب داريم.» عملكرد عارف در دوران ۴ ساله نمايندگي مجلس و در قامت تنها فراكسيون اصلاح‌طلب مجلس دهم اما يكي از مهم‌ترين موانع عارف براي رياست‌جمهوري و حمايت اصلاح‌طلبان از اوست، چراكه باتوجه به رويكرد و رابطه او با حاكميت احتمال تاييد صلاحيتش  وجود  دارد.

 از  مصائب تحزب  ايراني
در اين ميان حزب «اعتماد ملي» هم چند گزينه براي انتخابات رياست‌جمهوري دارد، با مشكلات ايجاد شده ازسوي وزارت كشور فعلا در حال رتق و فتق امور حزبي است. مهدي كروبي، دبيركل محصور و حسين كروبي، اسماعيل گرامي‌مقدم و سيد‌رحيم ابوالحسني ۳ نفر از اعضاي ارشد «اعتمادملي» حالا با نظر كميسيون ماده 10 احزاب وزارت كشور از ادامه عضويت در حزب منع شده‌اند. از همين‌رو در نشست شوراي مركزي حزب كه روز بيست و ششم دي‌ ماه و به صورت آنلاين برگزار شد، جزيياتي از اقدامات انجام شده براي اعتراض به ردصلاحيت دبيركل و ۳ عضو شوراي مركزي در كميسيون ماده ۱۰ وزارت كشور بيان و گفته شد كه اعتراض حقوقي اعتمادملي در دبيرخانه وزارت كشور و كميسيون ماده ۱۰ ثبت شده و در شعبه ۳۵ ديوان عدالت اداري نيز ثبت شده است. همچنين در ادامه اين جلسه اعضاي حزب از حسين كروبي درخواست كردند كه پيام اعضا، مبني بر اينكه دبيركل حزب از طريق وكيل، اعتراض خود را ثبت كند، به مهدي كروبي، دبيركل  صمحصور «اعتمادملي» منتقل كند.

منبع: روزنامه اعتماد 29 دی 99

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *