Home اخبار انتخابات دوم اسفند از رای با گله مندی تا انعکاس در رسانه های خارجی
انتخابات دوم اسفند از رای با گله مندی تا انعکاس در رسانه های خارجی
0

انتخابات دوم اسفند از رای با گله مندی تا انعکاس در رسانه های خارجی

0
0

گله‌منديم اما در انتخابات شركت كرديم

الياس حضرتي، رييس اصلاح‌طلب كميسيون اقتصادي مجلس دهم و قائم‌مقام دبيركل حزب اعتماد ملي نيز كه جزو رد‌صلاحيت‌شدگان انتخابات بود، با حضور در حسينيه ارشاد، گفت: «روند تاييد صلاحيت‌ها مورد قبول تمام جريان‌هاي سياسي نبود و من نيز از اين رويه گلايه دارم. اما اين دليلي نمي‌شود با صندوق راي قهر كنم. آمدم تا مانند ديگر اقشار جامعه در سرنوشت
كشور سهيم باشم.» اين عضو هيات رييسه فراكسيون اميد مجلس، ادامه داد: «مجلس در راس امور است اما برخي از جريانات فكري و سياسي برخي از وظايف آن را به نهادهاي ديگر دادند. اما با اين وجود اصل قانون‌گذاري مربوط به مجلس است.»

حضرتي خاطرنشان كرد: «اگر تاييد صلاحيت‌ها گسترده‌تر بود، بدون شك مردم بيشتري پاي صندوق‌هاي راي حاضر مي‌شدند. اين پيام پيروزي و مشاركت ايران به جهانيان است.»

ته دلم راضي نيستم اما راي مي‌دهم

علي مطهري، نايب‌رييس پيشين مجلس شوراي اسلامي نيز ازجمله نمايندگان رد صلاحيت شده‌اي بود كه روز گذشته با حضور در حسينيه ارشاد در انتخابات شركت كرد و در ادامه گفت: «ته دلم خيلي راضي نيستم اما به دليل مصلحت كشور بايد در انتخابات شركت كنيم. بنده هم مردم را به شركت در انتخابات دعوت كرده‌ام.» مطهري درباره رد صلاحيت خود گفته است: «به نظرم رد صلاحيت من عادلانه نبود. اگر كسي فساد اخلاقي يا فساد مالي محرز و اثبات شده داشته باشد، ردصلاحيت شدن او طبيعي است اما اينكه كسي را به‌خاطر اظهارنظر و بيان عقايدش رد صلاحيت كنند مخالف آزادي بيان و خلاف عدالت است.» او درباره تاثير رد صلاحيت گسترده اصلاح‌طلبان بر ميزان مشاركت مردم در انتخابات گفت: «اگر چهره‌هاي شاخص امكان حضور در انتخابات را داشتند، بدون شك امروز مشاركت گسترده‌تر بود.» نايب‌رييس پيشين مجلس همچنين خاطرنشان كرد: «مجلس يازدهم نمي‌تواند تك‌صدا باشد. اما بدون شك ردصلاحيت‌ها بر ورود شخصيت‌هاي برخي جناح‌هاي سياسي تاثير خود را گذاشته است.»

ليستِ آقاتهراني و قاليباف 30 كرسي تهران را تصاحب خواهند كرد؟!

برنده انتخابات كيست؟

سيد ميلاد علوي

 روي كاغذ تنها و تنها 3 سال و 11 ماه و 25 روز گذشته از هشتم اسفندماه 94 كه پس از 12 سال، حضور اصولگرايان در قوه‌اي كه بنيان‌گذار جمهوري اسلامي آن را در راس امورش خوانده بودند، پايان يافت و اصلاح‌طلبان با عزمي جزم و به‌رغم تمام ناملايمتي‌هاي شوراي نگهبان، فعالان متمايل به جناح راست سياست ايران را كيش و مات كردند و با راي به «تمامي افراد هردو فهرست»، ليست موردحمايت‌سيدمحمد‌خاتمي‌و‌اكبر هاشمي‌رفسنجاني را هم در انتخابات پارلمان و هم در انتخابات خبرگان، پيروز ميدان ساختند اما هر يك روز اين دوره چهارساله، به لطف تلخي‌هاي بي‌پايان، روزها گذشت تا كمتر كسي به ياد داشته باشد ساكنان دارالاماره، روزي اميدوارانه از اصلاح امور مي‌گفتند؛ ساكناني كه حالا و حداقل براي 4 سال محمدباقر قاليباف، مرتضي آقاتهراني، سيدمصطفي ميرسليم و ياران را به عنوان نماينده خود در پارلمان خواهند ديد.

آن روزها خبر از مشاركت زير 50 درصد در كل كشور نبود، همه از صندوق راي مي‌گفتند و آن را تنها راه بي‌خطر نيل به دموكراسي معرفي مي‌كردند. تهران آن روزها به شكلي بي‌سابقه در نوع خود، رنگ و بوي انتخاباتي داشت اما حالا ظاهرا همه‌چيز فرق كرده. شرايط مالي و معيشتي مردم قابل‌قياس با گذشته نيست، اوضاع در سياست داخل باعث شد بسياري از مسوولان هم‌صدا با فعالان حزبي از نوع برخوردهاي صورت گرفته با معترضان به افزايش قيمت بنزين گلايه نمي‌كردند، ماجراي انهدام هواپيماي مسافربري اوكرايني بر اثر خطاي انساني نيز به شكلي قابل‌توجه جامعه را به سمت نااميدي كشاند. به تمام اينها ردصلاحيت بي‌سابقه اصلاح‌طلبان و فعالان اين جريان سياسي را هم اضافه كنيد تا دريابيد چه شد كه تهران از مشاركت بالاي 50 درصدي در مجلس دهم، به مشاركتي كه گفته مي‌شود به زير 30 درصد رسيده است. كاهش مشاركتي كه در هرحال همچون گذشته سودش به اصولگرايان رسيد و قاليباف بالاخره با راي مستقيم مردم در يك قدمي قوه مقننه و كرسي رياست آن قرار گرفت.

پايان رفاقت؛ آغاز رقابت

پيروزي قاطع اصولگرايان در تهران اگرچه به لطف كاهش مشاركت جدي و البته ردصلاحيت گسترده اصلاح‌طلبان و در «انتخاباتي بي‌رقيبِ انتخاباتي» حاصل شد اما در اين ميان نبايد فراموش كرد كه اگر نبود ائتلاف دقيقه نودي دست‌راستي‌ها و انصراف چندين و چند چهره سرشناس، احتمالا امروز اصولگرايان بودند و منتخباني كه هرگز امكان اطلاق لفظ پيروزي يك ليست را نداشت. با اين حال اما همچنان اين ائتلاف‌شكننده به مويي بند است. قاليباف و مرتضي آقاتهراني به عنوان دو قدرت اصلي ليست اصولگرايان و مصطفي ميرسليم به عنوان يكي از مدعيان اين جريان سياسي، چه در طول ايام تبليغات انتخاباتي و چه پيش از آن، با واژگاني بعضا تند و تيز، كم يكديگر را نوازش نكرده‌اند كه امكان جدايي و انشقاق‌شان امري دور از ذهن باشد.انتخابات 94 نيز كه اصلاح‌طلبان در اكثر كلان‌شهرها از اقبال قابل‌توجهي برخوردار بودند، كم نبود آنان‌كه براي ورود به پارلمان از محمدرضا عارف و اعتبار اصلاحات استفاده كردند ولي به محض حضور در پارلمان، راه علي لاريجاني را در پيش گرفتند و فراكسيوني نه چندان پرتعداد ولي تاثيرگذار به نام مستقلين ولايي را بنيان نهادند. آن روزها همه ائتلاف‌ها و قول و قرارها پشت درب‌هاي پارلمان ماند و از اين‌رو با اتكا به اختلافات عميق و بعضا راهبردي اصولگرايان، به نظر مي‌رسد در پارلمان آينده در بهترين حالت، شاهد فعاليت دو فراكسيون فقط از جناح اصولگرا خواهيم بود. يكي نزديك به قاليباف و ديگري متمايل به آقاتهراني و ياران؛ دو فراكسيوني كه از همين حالا مي‌توان برخي اعضايش از ليست وحدت تهران را مشخص كرد.

حذف و اضافه‌هاي يك ليست

اصولا تهيه ليست در احزاب و جريان‌هاي سياسي مختلف در كشورهاي توسعه‌يافته سازوكار مختص به خود را دارد ولي در ايران باتوجه به نبود حزب به معناي واقعي كلمه، اين جريان‌هاي سياسي‌اند كه تاثيرگذارند و بعضا مي‌توانند علاوه بر حاميان سنتي خود، قشر به اصطلاح خاكستري جامعه را نيز براي راي‌دهي به خود ترغيب كنند. اصولگرايان در دوره جاري در تهران با چندين و چند ليست وارد ميدان شدند و كش و قوس‌ها تا روز پاياني نيز ادامه يافت ولي درنهايت ليستي با حضور خرده‌جريان‌هاي مختلف اين جناح سياسي تشكيل و سرليستي آن به محمدباقر قاليباف رسيد. اين ليست 30 نفره براي بسته شدن تغيير و تحولات ويژه‌اي را به خود ديد. زهره لاجوردي به‌جاي عاطفه خادمي كه مورد حمايت جمعيت ايثارگران و عليرضا زاكاني بود، وارد ليست شد.علي شمسي‌پور كه او نيز حمايت زاكاني را به همراه داشت، جاي خود را به بيژن نوباوه وطن نزديك به جبهه پايداري داد. رضا تقي‌پور به‌جاي كيومرث هاشمي كه از نزديكان مهرداد بذرپاش بود، وارد ليست شد. آن هم در حالي كه بذرپاش همچنين خروج مجتبي ثابتي و ورود علي خضريان به ليست را تماشا مي‌كرد. قاليباف نيز نقش ويژه‌اي در رسيدن به اين وحدت نه چندان پايدار ايفا كرد و شاهد خروج 3 نيروي موردحمايت خود از ليست بود. وقتي مصطفي زمانيان، سوده نجفي و سيدمحمد آقاميري به ترتيب جاي خود را به غلامحسين رضواني، مرتضي آقاتهراني و روح‌الله ايزدخواه دادند.

جدال سهميه‌ها

علاوه بر اين 7 نفر، ساير اعضاي ليست اصولگرايان در تهران كه امروز بايد آنان را منتخبان پايتخت براي ورود به پارلمان ناميد، 23 چهره ديگر نيز هركدام سهميه يكي از خرده جريان‌هاي اصولگرا در اين ليست محسوب مي‌شوند. سيد نظام‌الدين موسوي، مديرعامل سابق فارس و مدير مسوول
فعلي روزنامه جوان در ميان ساير چهره‌هاي ليست اصولگرايان از وضعيتي نسبتا ويژه برخوردار است. او نه‌تنها در ليست شوراي ائتلاف نيروهاي انقلاب اسلامي حضور داشت، بلكه نامش در ليست مورد حمايت جبهه پايداري نيز قرار داشت و از اين رو به نظر مي‌رسد موسوي حداقل به لحاظ ديدگاه سياسي چندان دور از پايداري‌ها نباشد؛ هرچند كه اين جريان سياسي نه مجوزي براي فعاليت دارد و نه سازوكار مشخصي براي عضويت. زهره‌اللهيان برخلاف موسوي اما به‌واسطه حضورش در جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي كه توسط عليرضا زاكاني تاسيس شده، عملا ازجمله سهميه‌هاي زاكاني در ليست «وحدت» محسوب مي‌شود.

محسن پيرهادي ازجمله چهره‌هاي نزديك به قاليباف است كه حضورش در ليست ائتلاف با انتقادات بسياري همراه شد ولي از قرار معلوم او يكي از خط قرمزهاي شهردار اسبق تهران محسوب مي‌شده از اين‌رو در ليست باقي مانده است. مجتبي توانگر، عضو جمعيت پيشرفت و عدالت از ديگر قاليبافي‌هاي ليست ائتلاف است كه در حال حاضر به سرپرست رسانه‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي مشغول فعاليت است. سيدرضا تقوي كه در روزهاي نه چندان دور و نه چندان نزديك رياست شوراي سياست‌گذاري ائمه جمعه كشور را برعهده داشت، ازجمله چهره‌هاي سرشناس ليست اصولگرايان محسوب مي‌شود كه به عنوان سهميه حدادعادل و جامعه روحانيت مبارز در ليست وحدت حاضر شد.فاطمه رهبر نيز از ديگر فعالان سياسي محسوب مي‌شود كه نزديكي‌هاي ويژه‌اي به حزب موتلفه اسلامي دارد و از اين‌رو به نظر مي‌رسد جزو سهميه‌هاي اين حزب در ليست وحدت محسوب مي‌شود. الياس نادران، نماينده اصولگراي ادوار مجلس بار ديگر با حضور در ليست وحدت راهي پارلمان شده، او همواره نزديكي‌هاي ويژه‌اي به محمدباقر قاليباف داشت و در انتخابات‌هاي رياست‌جمهوري از او حمايت كرد. بيژن نوباوه‌وطن در اين ميان از ديگر اعضاي جبهه پايداري محسوب مي‌شود كه پس از ورود آقاتهراني به ليست، شانس حضورش در ليست وحدت به‌شدت افزايش يافت و درنهايت توانست راهي پارلمان شود. رضا تقي‌پور در اين ميان از چهره‌هايي است كه سابقه وزارت در دوره محمود احمدي‌نژاد را در كارنامه داشت و از اين‌رو به رغم برخي نزديكي‌ها به جبهه پايداري، به نظر مي‌رسد سهميه بهاري‌ها محسوب مي‌شود.

بازماندگان دست‌راستي

در اين ميان كم نيستند چهره‌هاي اصولگرايي كه نه‌تنها حاضر به تن دادن به سازوكار وحدت مدنظر قاليباف و ياران نشدند، بلكه كناره‌گيري نيز نكردند و در ميدان رقابت باقي ماندند. وحيد يامين‌پور از جمله اين چهره‌ها محسوب مي‌شود. او در روزهاي پيش از نام‌نويسي در انتخابات يازدهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي حمايت طيف قاليبافي‌ها را همراه خود داشت و از اين‌رو وارد صحنه رقابت شد ولي در دقيقه 90 براي يامين پور همه‌چيز تغيير كرد و او ماند و حامياني كه بخشي از آنها را عدالت‌خواهان تشكيل مي‌دادند و بخش ديگر را پيروان نظري جبهه پايداري. يامين‌پور اما در اين مسير تنها نبود، حميد رسايي نيز كه باتوجه به انتقادات تند و تيز ولي بدون نامش از قاليباف و فسادهاي منتسب به او، از حضور در ليست وحدت بازمانده بود، همراه يامين‌پور شد ولي در نهايت هيچ‌كدام دست‌كم به‌طور مستقيم راهي به پارلمان نيافتند و حالا يامين‌پور نفر سي‌ويكم است و رسايي نفر سي و دوم.

سيدمحمد حسيني، وزير ارشاد دولت محمود احمدي‌نژاد نيز از ديگر اصولگرايان سرشناسي بود كه تن به سازوكار وحدت نداد و ترجيح داد در انتخابات باقي بماند. پيش از دوم اسفندماه پيش‌بيني‌ها حاكي از آن بود كه او احتمالا يكي از نمايندگان تهران در مجلس آينده خواهد بود ولي قرار نگرفتنش در ليست قاليباف و عدم حمايت تمام و كمال نزديكان محمود احمدي‌نژاد از او، موجب شد تا حسيني در رتبه سي و نهم قرار بگيرد و عملا شانس حضور در پارلمان را از دست دهد؛ مگر آنكه انتخابات در تهران به دور دوم كشيده شود و او بماند و رقابتي دوباره براي كرسي‌هاي سبز ساختمان ميدان بهارستان. غلامرضا مصباحي‌مقدم در اين ميان اما اوضاعش وخيم‌تر از حسيني است. او كه از حضور در ليست بازمانده بود، همچون نامبردگان حاضر به انصراف نشد ولي جزو 40 كانديداي پيشتاز تهران هم قرار نگرفت تا عملا «بهارستان» را از دست رفته ببيند ولي در نقطه مقابل جزو 3 چهره پيشتاز تهران براي ورود به مجلس خبرگان رهبري محسوب مي‌شود.

ناكامان اصلاح‌طلب

پيش از اين گفته شد كه پيش‌بيني‌ها از كاهش مشاركت جدي در انتخابات اين دوره مجلس شوراي اسلامي خبر مي‌داد و حتي چهره‌هايي چون عباسعلي كدخدايي، قائم‌مقام دبير شوراي نگهبان تلويحا از احتمال مشاركت زير 50 درصد سخن به ميان آورده بود ولي با اين حال اصلاح‌طلبان با ارايه ليست‌هايي عزم حضور در بهارستان كردند. در اين ميان مجيد انصاري تقريبا سرليستي همه ليست‌هاي ارايه شده توسط اصلاح‌طلبان را برعهده داشت ولي درنهايت او كنار عليرضا محجوب كه در رتبه سي و چهارم
قرار گرفت، موفق به حضور در پارلمان نشد. آنها در اين ناكامي تنها نبودند و سهيلا جلودارزاده با قرارگيري در رتبه 36، مصطفي كواكبيان با قرارگيري در رتبه 37 و البته محمدعلي وكيلي كه جايي در ميان 40 كانديداي
پيشتاز نداشت، انصاري و محجوب را همراهي كردند تا هيچ اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرايي از تهران در پارلمان حضور نداشته باشد. البته باز اگر انتخابات به دور دوم نكشد.

شايد دور دوم

كاهش مشاركت علاوه بر آنكه همواره به سود اصولگرايان و به زيان اصلاح‌طلبان تمام شده، در پاره‌اي از مواقع سبب شده تا كانديداهاي حاضر شده در ميدان رقابت، موفق به اخذ 20 درصد آراي ماخوذه و ورود به پارلمان نشوند. تهران در انتخابات يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي از اين قاعده مستثني نيست؛ تا جايي كه برخي شنيده‌ها حاكي از آن است كه احتمالا 5 تا 10 كرسي آخر تهران در بهارستان يازدهم، براي تعيين تكليف بايد چشم انتظار دور دوم رقابت باشد. قانون انتخابات در ماده 9 به اين مساله اشاره كرده كه براساس آن از بين نامزدهايي كه حداقل يك‌پنجم آراء را در مرحله اول به دست نياورده‌اند، فقط به تعداد دو برابر نمايندگان مورد نياز از بين كساني كه بيشترين آرا را در مرحله اول داشته‌اند، در انتخابات مرحله دوم شركت مي‌كنند و در صورتي ‌كه تعداد نامزدهاي باقي‌مانده، كمتر از دوبرابر باشد، تمام آنان در مرحله دوم انتخابات شركت خواهند كرد.

رسانه‌هاي بين‌المللي به پوشش گسترده انتخابات مجلس شوراي اسلامي روي آوردند

نخستين انتخابات پس از بازگشت تحريم‌ها

گروه ديپلماسي

خبرنگاران رسانه‌هاي متفاوت بين‌المللي خود را براي پوشش اخبار مربوط به انتخابات يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در ايران به تهران رسانده‌اند. نمايندگان رسانه‌هاي امريكايي، اروپايي، عربي و آسيايي كه از چند روز قبل از برگزاري انتخابات به ايران آمده، روز گذشته را در حوزه‌هاي متفاوت راي‌گيري به ثبت و ضبط ميزان مشاركت عمومي در اين انتخابات و تحليل تقسيم كرسي‌هاي مجلس شوراي اسلامي ميان اصلاح‌طلبان و اصولگرايان پرداختند.

همزمان با برگزاري اين انتخابات در ايران، خزانه‌داري امريكا روز پنجشنبه پنج عضو شوراي نگهبان را هدف تحريم قرار داد. بر اساس بيانيه وزارت خزانه‌داري امريكا، آيت‌الله «احمد جنتي» دبير شوراي نگهبان، آيت‌الله «محمد يزدي» از فقهاي شوراي نگهبان، «عباسعلي كدخدايي» سخنگوي شوراي نگهبان، «سيامك ره‌پيك» و «محمدحسن صادقي‌مقدم» دو عضو حقوقدان شوراي نگهبان در فهرست تحريم واشنگتن قرار گرفته‌اند. خزانه‌داري امريكا در اين بيانيه مدعي شده است كه شوراي نگهبان از برگزاري يك «انتخابات آزاد و منصفانه» جلوگيري مي‌كند. به گزارش فارس، اين تحريم‌ها بر اساس فرمان اجرايي ۱۳۸۷۶ كه دفتر مقام معظم رهبري را هدف قرار داد، وضع شده است. اين تحريم، دارايي‌هاي احتمالي افراد در امريكا را مسدود كرده و اتباع امريكا را از مراوده با اين افراد منع مي‌كند. امريكا پيش از اين هم با «ساختگي» خواندن انتخابات ايران، تهران را به ردصلاحيت گسترده نامزدها متهم كرده بود. سيدعباس موسوي، سخنگوي وزارت امور خارجه در واكنش به موضع‌گيري امريكا عليه انتخابات ايران گفت: «اهتمام جمهوري اسلامي ايران به موضوع انتخابات در تراز بالايي در سطح جهاني و خصوصا در منطقه قرار داشته و مردم عزتمند ايران نسبت به تناقض گويي‌هاي طيفي معلوم‌الحال از مقامات امريكايي در خصوص كشورمان عادت كرده‌اند. مقامات امريكايي بهتر است به جاي زير سوال بردن انتخابات در ايران به سوالات و ابهامات طيف وسيعي از مردم و نخبگان امريكا و جهان درباره ساز و‌ كارهاي غيرشفاف و پيچيده انتخابات رياست‌جمهوري در امريكا كه راي اكثريت مردم در آن ناديده انگاشته مي‌شود و نيز روابط گسترده رژيم امريكا با كشورهايي كه حتي با ساده‌ترين اشكال انتخابات هم بيگانه هستند، پاسخ دهند.»

ظريف: ايران را خانه‌اي براي همه مي‌بينم

محمدجواد ظريف، وزير خارجه كشورمان نيز شامگاه پنجشنبه با انتشار متني در صفحه اينستاگرام خود از مردم براي شركت در اين انتخابات دعوت كرده و نوشت: «در تمام اين سال‌ها من موظف به دفاع از «تمام ايران» بوده‌ام، حتي دفاع از كساني كه منافع ملي را آنچنان كه بايد در نمي‌يابند و جهان را آنچنان كه هست نمي‌بينند، حتي دفاع از آنها كه بارها من و همكارانم را آزرده‌اند و در اين آزردن، لختي درنگ نكرده‌اند. وقتي از حق هر ايراني در برابر تحريم دفاع مي‌كنم، وقتي براي دفاع از قدرت مشروع ايران، از اين سو به آن سوي جهان مي‌روم، وقتي براي ناكام گذاشتن كارزار ايران‌ستيزان، از هر دريچه‌اي براي سخن گفتن با جهان بهره مي‌جويم هر لحظه ايران را خانه‌اي براي همه مي‌بينم نه فقط براي كساني كه تاييدم مي‌كنند؛ هر لحظه ايران را همان وطني مي‌بينم كه ما را با تمام تفاوت‌هاي‌مان و با تمام فاصله‌هاي‌مان در آغوش گرفته است. بارها با ديگراني كه از دور به ايران نگاه مي‌كنند، گفت‌وگو كرده‌ام؛ بيش از آنچه تصور مي‌كنيم ما را «هم‌سرنوشت» مي‌بينند و من سال‌هاست كه دريافته‌ام باور به ايران، باور به همين هم‌سرنوشت بودن ماست. تسليم‌ناپذيري در برابر ظلم، ارمغان اين فرهنگ ايراني است و «سلاح زيبايي» كه ايران را سال‌هاست محافظت كرده است.»

وزير خارجه: مردم؛ پشتوانه اصلي ديپلماسي ما هستند

محمدجواد ظريف صبح روز گذشته با حضور در حسينيه جماران راي خود را به صندوق انداخت. وي پس از انداختن راي خود به صندوق در جمع خبرنگاران در خصوص حضور پاي صندوق راي در آغازين دقايق گفت: مردم ما پشتوانه اصلي انقلاب هستند و براي بنده كه مسووليت خدمت در حوزه سياست خارجي و ديپلماسي دارم؛ پشتوانه اصلي ديپلماسي ما هستند. حضور مردم با سليقه‌هاي مختلف و با گرايش‌هاي مختلف به‌رغم برخي دلخوري‌ها و به‌رغم برخي گفت‌وگو‌هاي خانوادگي براي جامعه بين‌المللي نشانه مهمي از اين است كه اين مردم با همه تفاوت‌هاي‌شان مي‌خواهند خودشان سرنوشت‌شان را تعيين كنند. ممكن است برخي ترجيحاتي داشته باشند؛ ممكن است برخي گلايه‌هايي داشته باشند اما كماكان خودشان مي‌خواهند سرنوشت‌شان را تعيين كنند و نمي‌گذارند يك نفر در واشنگتن بنشيند و براي آنها تصميم بگيرد؛ آن هم يك نفري كه دستش به خون بزرگي مثل سردار سليماني آغشته است كه مردم در رفراندوم تشييع او نشان دادند كه با همه ديدگاه‌هاي متفاوت در برابر قلدري و زور و تروريسم دولتي ايستادگي مي‌كنند. بنابراين انتخابات با همه تفاوت‌ها و با همه ترجيح‌هايي كه داشتيم يا نداشتيم هنوز بهترين راه است براي اينكه كشور را قوي كنيم. به كشور امكان دهيم كه در سطح بين‌المللي سربلند و مقاوم بايستد و ايران زيباتري براي نسل بعد داشته باشيم.

پيش‌بيني پيروزي اصولگرايان

نمايندگان رسانه‌هاي متفاوت بين‌المللي در ايران عمدتا در خط تحليلي پوشش داده شده در گزارش‌ها به تغيير تركيب سياسي مجلس بعدي اشاره كرده و پيش‌بيني كردند كه اصولگرايان برنده انتخابات روز جمعه خواهند شد. به عنوان نمونه، خبرگزاري فرانسه در گزارشي درباره انتخابات روز جمعه در ايران نوشت: انتخابات پارلماني ايران هم‌اكنون در جريان است و احتمال مي‌رود كه محافظه‌كاران (اصولگرايان) برنده اين انتخابات باشند. اين خبرگزاري با ميانه‌رو توصيف كردن حسن روحاني، ادعا كرد كه اغلب ايراني‌ها از اقدامات و سياست‌هاي «حسن روحاني» رييس‌جمهور و مشكلات اقتصادي در دوران رياست‌جمهوري وي عصباني هستند. اين خبرگزاري در بخش‌هايي از گزارشش به صحبت‌هاي مقام معظم رهبري اشاره كرد كه بعد از شركت در انتخابات از مردم خواست براي تضمين منافع ملي و امنيتي در اسرع وقت رأي خود را به صندوق بيندازند. خبرگزاري فرانسه در پايان نوشت: ۵۸ ميليون ايراني واجد شرايط راي دادن هستند و بيش از ۱۶ هزار داوطلب براي تصاحب ۲۹۰ كرسي پارلمان با يكديگر رقابت مي‌كنند.

سياست خارجي در انتخابات مجلس

خبرگزاري انگليسي رويترز به انتخابات ايران از دريچه روابط ميان تهران و واشنگتن و همچنين تنش‌هاي اخير ميان اين دو كشور پرداخته است. به گزارش فارس كه بخش‌هايي از اين گزارش را ترجمه كرده، رويترز نوشت: انتخابات پارلماني ايران امروز جمعه در حال برگزاري است، انتخاباتي كه انتظار نمي‌رود نتيجه آن بر روابط پرتنش ايران با امريكا تاثير بگذارد. اشاره اين خبرگزاري به پيروزي احتمالي چهره‌هايي است كه مخالف هرگونه مذاكره يا برقراري هرگونه رابطه با ايالات متحده امريكا هستند. تصاحب مجلس ايران توسط اصولگرايان (كه رويترز از عبارت تندروها استفاده كرده است) باعث تضعيف جناح رقيب و حتي چهره‌هاي اصولگرايي خواهد شد كه حامي روابط بيشتر ايران با نظام بين‌الملل هستند. اين گزارش اضافه كرد: «كسب كرسي‌هاي بيشتر مجلس توسط محافظه‌كاران به آنها در انتخابات رياست‌جمهوري ۲۰۲۱ نيز كمك زيادي خواهد كرد. با افزايش فشارها عليه ايران در سطح جهاني و همچنين مشكلات اقتصادي در داخل، انتخابات پارلماني ايران يك همه‌پرسي درباره نحوه مديريت بحران‌هاي سياسي و اقتصادي رهبران ايران به شمار مي‌رود.»

گمانه‌زني درباره تضعيف حسن روحاني

«بي‌‌بي‌سي» نيز از دريچه‌اي متفاوت‌تر به انتخابات مجلس شوراي اسلامي در ايران نگاه كرده و آن را نخستين انتخابات سراسري در ايران پس از تحريم‌هاي واشنگتن عليه تهران دانست. به گزارش فارس، بي‌بي‌سي در اين باره نوشت: ايراني‌ها در انتخاباتي شركت كردند كه انتظار مي‌رود نتيجه آن، مجلسي اصولگراتر و وفادار به رهبر انقلاب اسلامي ايران باشد. همزمان با اينكه مسوولان دولتي انتظار دارند مشاركت بالايي در اين انتخابات رخ دهد كه نشان‌دهنده حمايت از نظام و دولت باشد، مخالفان جمهوري اسلامي اما از مردم خواستند رأي دادن را تحريم كنند. با توجه به احتمال بالاي پيروز شدن اصولگرايان در انتخابات مجلس شوراي اسلامي، نتيجه اين انتخابات احتمالا «حسن روحاني» را از نظر سياسي تضعيف خواهد كرد. بي‌بي‌سي با اشاره به اينكه حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي راي خود را در اولين لحظات آغاز فرآيند انتخابات به صندوق انداخت، نوشت: «ايشان شركت در انتخابات را فريضه شرعي براي ايراني‌ها دانستند.»

انتخاباتي كه معيار حمايت از حاكميت ايران است

شبكه آلماني «دويچه وله» با اشاره به اينكه ۵۸ ميليون ايراني واجد شروط راي دادن در انتخابات روز جمعه 2 اسفندماه در ايران بودند، نوشت: واجدان شرايط براي راي دادن بايد نمايندگان ۲۹۰ كرسي مجلس را انتخاب كنند. به‌رغم وجود برخي نارضايتي‌ها از مشكلات اقتصادي كه به دليل تحريم‌هاي امريكا پديد آمده، تحليلگران مي‌گويند مشاركت ايراني‌ها در انتخابات نشان‌دهنده حمايت آنها از حكومت كنوني خواهد بود. بر اساس ترجمه خبرگزاري فارس، اين شبكه آلماني با طرح ادعاهايي درباره تاثير ردصلاحيت‌ها از سوي شوراي نگهبان بر ميزان مشاركت عمومي در انتخابات نوشت: انتظار نمي‌رود اين انتخابات هم رويكردهاي داخلي و سياست خارجي [ايران] را تغيير دهد.»

انتخابات در ميانه بحران‌ها

الجزيره انگليسي كه خبرنگارش به پوشش كامل انتخابات مجلس شوراي اسلامي در ايران پرداخته در اين باره نوشت: ايراني‌ها در حالي در يازدهمين انتخابات پارلماني شركت كردند كه اين انتخابات به معياري براي سنجش محبوبيت حسن روحاني، رييس‌جمهور اين كشور تبديل شده آن هم در شرايطي كه پيش‌بيني مي‌شود اصولگرايان برنده اين كارزار باشند. انتخاب نماينده براي 290 كرسي پارلمان ايران در ميانه بحران‌هاي بسياري كه ايران با آن دست و پنجه نرم مي‌كند، رخ مي‌دهد. وضعيت اقتصادي در ايران نامساعد است و پيش‌بيني‌هاي اوليه نرخ مشاركت اندك مردم در اين انتخابات را پيش‌بيني مي‌كرد. در چند روز منتهي به برگزاري انتخابات، مساله شيوع ويروس كرونا هم به بغرنج بودن فضا در داخل ايران افزود. اين شبكه نيز به حضور رهبر ايران در پاي صندوق‌هاي راي در ساعات اوليه اشاره كرده و نوشت: رهبر ايران از مردم خواست كه مشاركت قابل توجهي را در اين انتخابات رقم بزنند. الجزيره با اشاره به تعداد نامزدهاي انتخاباتي نوشت: در ميان 7 هزار كانديدا نام 666 زن نيز به چشم مي‌خورد. پارلمان در ايران سهم چنداني در مسائل سياست خارجي ندارد اما مثلا در بزنگاه‌هايي مانند حصول توافق هسته‌اي ميان ايران و 1+5 وقت در سال 2015 به اجراي اين توافق راي مثبت داد. در ايران پارلمان در مسائل داخلي اعم از اقتصاد تا سياست سهم پررنگ‌تري دارد. بسياري اين انتخابات را معياري براي تعيين فضا در انتخابات رياست‌جمهوري آتي هم مي‌دانند. الجزيره با اشاره به اينكه اين انتخابات نخستين انتخابات پس از بازگشت تحريم‌هاي امريكا عليه ايران است، نوشت: جدا از وضعيت اقتصادي نامساعد در ايران، اين انتخابات پس از مجموعه‌اي از بحران‌ها در ايران از كشته شدن تعدادي از معترضان به افزايش بهاي بنزين در آبان‌ماه تا ساقط شدن هواپيماي مسافربري خطوط هوايي اوكراين و كشته شدن 176 نفر برگزار شد. با اين همه برخي از راي‌دهندگان در گفت‌وگو با ما مي‌گويند كه هر چند اقتصاد مساله مهمي است اما آنها شركت در انتخابات را يك وظيفه ملي آن هم در شرايطي كه امريكا سخت‌ترين فشارها بر ايران را وارد كرده، مي‌دانند. خانم ميانسالي كه براي شركت در انتخابات به حوزه راي آمده در اين باره به ما گفت: من به خاطر كشورم و پاسداشت خون شهداي انقلاب به خصوص سردار سليماني پاي صندوق راي آمدم. ما براي مبارزه با دشمن (امريكا و اسراييل) به يك مجلس قوي نياز داريم. الجزيره در بخش‌هايي از اين گزارش پيش‌بيني مي‌كند كه ميزان مشاركت مردم در اين انتخابات كمتر از چهار سال پيش و دور پيشين انتخابات مجلس شوراي اسلامي باشد. الجزيره به نقل از يك پسرجوان در تهران مي‌نويسد: من راي نمي‌دهم چرا كه راي دادن در ايران بي‌‌فايده است و تاثيري در سياستگذاري‌ها ندارد./منبع: روزنامه اعتماد  3و4 اسفند 98/

حاشیه‌های یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران

محمدباقر قالیباف، کاندیدای حوزه انتخابیه تهران و شهردار سابق پایتخت، در صف انتظار مسجد خاتم‌الانبیاء شهرک واوان اسلامشهر، برای انداختن رأی خود به صندوق.
محمدباقر قالیباف، کاندیدای حوزه انتخابیه تهران و شهردار سابق پایتخت، در صف انتظار مسجد خاتم‌الانبیاء شهرک واوان اسلامشهر، برای انداختن رأی خود به صندوق. Photo:Hamed Malekpour

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ایران که روز جمعه ٢ اسفند/ ٢١ فوریه برگزار شد، با حواشی مختلفی همراه بود؛ از حضور مردم در حوزه رأی محل خاکسپاری قاسم سلیمانی، تا حضور طولانی مقامات ارشد جمهوری اسلامی در صف رأی، و واکنش احمد جنتی به تحریم او از سوی آمریکا.

تبلیغ بازرگانی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران باحضور در حسینیه جماران گفت که مردم با وجود گلایه‌ها، می‌خواهند خودشان سرنوشت خود را تعیین کنند. وی افزود: «مردم نمی‌گذارند یک نفر در واشنگتن برایشان تصمیم بگیرد؛ آنهم یک نفری که دستش به خون بزرگی مثل سردار سلیمانی آغشته است».
ظریف برگزاری تشییع جنازه قاسم سلیمانی را «رفراندوم» خواند و آن را نشانه‌ این دانست که «مردم با همه دیدگاه‌های متفاوت‌شان، در برابر قلدری و زور و تروریسم دولتی ایستادگی می‌کنند».

برخلاف ظریف و برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی که رأی خود را در صندوق حسینیه جماران انداختند، محمد باقر قالیباف شهردار اسبق تهران به مسجد خاتم شهرک “واوان” اسلامشهر رفت.
خبرگزاری فارس نوشته که او به عنوان کاندیدای حوزه انتخابیه تهران بیش از یک ساعت در صف منتظر ماند.
خبرگزاری‌های داخلی همچنین تصاویری از در صف ایستادن برخی دیگر از مقامات برای رأی دادن منتشر کردند.

تارنمای خبرآنلاین نیز فیلمی از احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در یکی از حوزه‌های اخذ رأی منتشر کرده است. در این فیلم جنتی در پاسخ به سؤالی درباره تحریم او توسط آمریکا می‌گوید: «خریت ارثی نیست؛ با خودشان چه فکری می‌کنند؟ با این تحریم چه ضرری متوجه ما می‌شود».

در خبرگزاری‌های داخلی ایران همچنین تصاویری از حضور مردم در صف رأی‌گیری محل خاکسپاری قاسم سلیمانی در گلزار شهدای کرمان منتشر شده است.

تقلب در انتخابات
رحیم علیشپور، دادستان پاکدشت به خبرگزاری فارس گفته که ٣٠ نفر درارتباط با خرید و فروش رأی دستگیر شده‌اند. او همچنین گفته که برخورد با متخلفین تا آخرین ساعات رای‌گیری ادامه دارد.

واکنش مخالفان انتخابات
برخی مخالفان جمهوری اسلامی هم ساعاتی پیش از انتخابات پیام‌هایی منتشر کرده و از مردم خواسته‌اند که در آن شرکت نکنند.

رضا پهلوی، فرزند شاه سابق ایران به صدای آمریکا گفته که رأی دادن و شرکت کردن در انتخابات، به معنای تبرئه نظام حاکم بر ایران از همه جنایت‌هایی است که انجام داده است؛ آن هم وقتی که ۱۵۰۰ نفر از معترضان را در اعتراضات آبان ماه کشته است.
به گفته او با شرکت نکردن در انتخابات، این پیام به دنیا مخابره می‌شود که انتخابات جمهوری اسلامی، چیزی بیشتر از یک «خیمه شب بازی» نیست.
فرزند شاه فقید ایران در ادامه گفت که وقتی مردم ایران شعار می‌دهند «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» و «مرگ بر دیکتاتور»؛ و همچنین وقتی می گویند که اساساً کلیت نظام را قبول ندارند، پس انتخابات معنا ندارد.

خبرگزاری فارس با انتشار عکسی از محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران که برای دادن رأی به یکی از حوزه‌ها رفته بود، نوشت: «رئیس دولت اصلاحات تا ساعات پایانی تبلیغات انتخابات مجلس یازدهم، هیچ حمایتی از فهرست‌های گروه‌های اصلاح‌طلب صورت نداد و ترجیح داد در این دوره از انتخابات، “تَکرار” نکند».

از سویی عطاالله مهاجرانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاحات، در واکنش به رأی دادن محمد خاتمی، در توئیتر نوشت: «خاتمی همین بوده و هست و خواهد بود؛ حاضر در صحنه».
وی افزود: «کسانی که گمان می‌کنند آزارها، بی‌عدالتی‌ها و بی انصافی‌ها، خاتمی را از انقلاب و نظام جدا می‌کند، خاتمی را نشناخته‌اند. سیاست البته از زاویه دید ملولان، ساحت قهر و ترک صحنه است؛ سخن و سلوک خاتمی، با امام، انقلاب و نظام پیوند خورده است».

برخی مقام‌های خارجی نیز نسبت به این انتخابات اظهار نظر کرده‌اند.
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، شامگاه پنجشنبه اول اسفند/ ٢٠ فوریه در توئیتی نوشت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی «بیش از هرچیزی از برگزاری یک انتخابات آزاد می‌ترسد». در این پیام که ساعاتی پیش از آغاز رأی‌گیری در ایران منتشر شده، وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به رد صلاحیت‌ گسترده نامزدها توسط شورای نگهبان، پرسیده است که «چرا خامنه‌ای، حق حضور ٧ هزار ایرانی و بیشتر را برای شرکت در انتخابات سلب کرد؟»

سایه کرونا بر انتخابات
نگرانی‌هایی که طی دو روز گذشته از انتشار ویروس کرونا پدید آمده، به نحوه برگزاری انتخابات هم کشیده شد. ستاد انتخابات ایران اعلام کرد که ثبت اثر انگشت برای رأی‌دادن، در برخی استان‌ها اختیاری است.

تعطیلی مدارس به دلیل انتخابات یا کرونا؟
همچنین رسانه‌های داخلی ایران از تعطیلی همه مدارس تهران، اصفهان، قزوین، ایلام و اهواز در روز شنبه سوم اسفند خبر داده‌اند.
وزارت آموزش و پرورش دلیل این موضوع را ادامه فرآیند اجرایی انتخابات اعلام کرده است؛ اما برخی اخبار غیررسمی از ارتباط این موضوع با شیوع ویروس کرونا در شهرهای مختلف ایران حاکی است.

غایبان انتخابات
امسال در فهرست نامزدهای انتخابات مجلس، جای کسانی خالی بود که مردم طی چند دهه و چندین دوره به دیدن نام آنها در میان نمایندگان عادت کرده بودند. از این میان می‌توان به علی لاریجانی بعد از ٣ دور حضور در مجلس، محمد رضا باهنر با سابقه ٢۸ سال نمایندگی و محمد حسن ابوترابی‌فرد با ۱۶ سال نمایندگی، اشاره کرد.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *