Home اخبار امیدوارم وعده وزیر مبنی بر استفاده از ظرفیت منتخبین شورای عالی آموزش و پرورش به سرنوشت وعده به منتخبین صندوق ذخیره دچار نشود
امیدوارم وعده وزیر مبنی بر استفاده از ظرفیت منتخبین شورای عالی آموزش و پرورش به سرنوشت وعده به منتخبین صندوق ذخیره دچار نشود
0

امیدوارم وعده وزیر مبنی بر استفاده از ظرفیت منتخبین شورای عالی آموزش و پرورش به سرنوشت وعده به منتخبین صندوق ذخیره دچار نشود

0
0

عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران

امیدوارم وعده وزیر مبنی بر استفاده از ظرفیت منتخبین شورای عالی آموزش و پرورش به سرنوشت وعده به منتخبین صندوق ذخیره دچار نشود

محمدتقی سبزواری در جلسه مشترک وزیر با اعضای تشکل های معلمی در شیراز با بیان مطلب فوق اظهار داشت: آموزش و پرورش بر اثر فشار نمایندگان مجلس توان نفس کشیدن ندارد. آنها دائم مدیران را برای گماردن افراد حتی در مناصب خرد تحت فشار قرار می دهند.
عضو سازمان معلمان در ادامه گفت:
روز گذشته در مراسم افتتاحیه مسئولان شعب استانی تشکل ها حضور داشتند. نمی توان زحمات شبانه روزی اداره‌کل را که مشفقانه امور مربوط به خانه تشکل ها را پی گیری می کردند، انکار کرد ولی نقش تشکل ها در دادن دلگرمی به جناب مدیرکل را نیز نمی توان نادیده گرفت. شایسته بود جناب وزیر روز گذشته از این عزیزان احوالپرسی می کردند .
در فارس تشکل های معلمی در راستای برقراری یک وحدت پایدار حرکت می کنند. در اینجا اصولگراها و اصلاح طلبان پایه های وحدت در مسائل صنفی را پی ریزی می کنند. امیدواریم این حرکت الگویی برای ارائه به کشور بشود.
وی سپس عملکرد آموزش و پرورش را از پنج منظر مورد بررسی قرار داد.

✅ اقدامات مؤثر و کم هزینه مانند برگزاری انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان و شورای عالی آموزش و پرورش که علی رغم همه کاستی ها جای تقدیر دارد. البته جناب وزیر به منتخبین مرحله اول صندوق ذخیره فرهنگیان قول استفاده از ظرفیت های آنان را دادند ولی متأسفانه عملی نشد. اکنون امیدوارم وعده های وزیر محترم مبنی بر استفاده از ظرفیت منتخبین مرحله اول شورای عالی آموزش و پرورش محقق شود و به فراموشی سپرده نشود.

✅ رفتارهای توئیتری وزیر محترم . این رفتارها هم دارای بعد مثبت است و هم منفی. از آن جهت مثبت است که جامعه را متوجه واقعیات و حقایقی که باید وجود داشته باشد می کند مانند حذف کنکور مدارس خاص. مانند عدم استفاده از مافیای کتب کمک درسی. مانند پی گیری کودکان بازمانده از تحصیل و ….
و از آن جهت منفی است که این مسائل با تدبیر پی گیری نمی شود. پشت این پیام های توئیتری باید اتاق فکر وجود داشته باشد. عدم استفاده از کتب کمک درسی بدون داشتن یک اداره ارزیابی عملکرد مسئول و متعهد و یا تألیف کتبی مطابق با خواسته ناشرین مافیایی غیر ممکن است. یا در مورد کودکان بازمانده از تحصیل، باعث شدید که آبروی بنده و سازمان معلمان فارس بدلیل اجابت دعوت شما خدشه دار شود. لزومی ندارد وقتی در امری امکانات لازم را ندارید، قلم بزنید.

✅ لزوم توجه به مشکلات معلمان زندانی. معلمانی با سطوح متفاوتی از دغدغه های شغلی به فعالیت صنفی می پردازند. بعضاً دچار مشکلات امنیتی و حتی قضائی می شوند. اینان در این راه، نیازمند یاری پدر خانواده هستند و شما پدر خانواده آموزش و پرورش هستید. تجربه نشان داده که وزیر آموزش و پرورش می تواند در تعامل با دستگاه های امنیتی موفق باشد و فعل نتوانستن از سوی وزیر پذیرفتنی نیست.

✅ فراموشی وعده های خود به هنگام کسب رأی اعتماد.
شما بهنگام کسب رأی اعتماد از هماهنگی خود و قول و قرارهای رئیس سازمان برنامه و بودجه گفتید.
جامعه فرهنگی بر این باور قرار گرفت که سازمان برنامه و بودجه تصمیم گرفته است که آموزش و پرورش را در اولویت ها لحاظ کند. و اگر حتی شاهد افزایش سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی نباشیم، شاهد کاهش آن هم نباشیم . اما عملا خلاف آن ثابت شد. آموزش و پرورش به خانه دوم سازمان برنامه و بودجه و محلی برای تامین کسریهای بودجه دولت و مکانی برای بکارگیری نیروهای آن سازمان تبدیل شد. البته در پرانتز عرض کنم که استفاده از ایده های جناب اللهیار برای اصلاح ساختار اداری حمایت می کنیم و آموزش و پرورش را نیازمند عزم جدی برای تحقق این هدف می دانیم.
تأخیر در پرداخت مطالبات، نداشتن اراده برای اجرایی کردن رتبه بندی و عدم همکاری با فراکسیون فرهنگیان در این زمینه مطابق با ادعای رئیس این فراکسیون. گسترش بی حد و حساب در جهت استفاده از بخش خصوصی در امر آموزش و مثال های دیگر دلیلی بر این ادعاست. بعبارتی این آموزش و پرورش بود که به برنامه و بودجه قول همکاری داد نه سازمان برنامه به آموزش و پرورش.

✅ دخالت نمایندگان مجلس در عزل و نصب ها.
گرچه وزیر از مجلس رأی اعتماد می گیرد و نمایندگان باید ناظر بر رفتار وزیر باشند ولی این موضوع با سهم خواهی نمایندگان از آموزش و پرورش بسیار تفاوت دارد.
گلوی آموزش و پرورش در زیر فشار دست نمایندگان توان نفس کشیدن ندارد. آنها دائم مدیران کل و روسای ادارات رو برای گماردن افراد در مناصبی حتی مدیریت مدارس و کارشناسی ادارات تحت فشار قرار می دهند. الزام به رضایت خاطر نمایندگان تا به کی باید از سوی دفتر شما مورد تاکید قرار گیرد.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *