Home گزارش استيضاح روحاني كار تبليغاتي است
استيضاح روحاني كار تبليغاتي است
0

استيضاح روحاني كار تبليغاتي است

0
0

مرجان زهراني| همچنان خبري از سخنگوي دولت نيست اما به نظر مي‌رسد كه رييس دفتر رييس‌جمهوري بار اصلي اطلاع‌رساني و واكنش‌هاي سياسي دولت را برداشته و گويا تصميم‌ دارد يك تنه آن را بر دوش بكشد. از همين روي انتظار مي‌رفت كه محمود واعظي ظهر چهارشنبه و پس از جلسه هيات دولت راهي حياط پاستور شود تا در مورد خبري كه از راهروهاي پارلمان رسانه‌اي شد، اظهارنظر كند.

«استيضاح روحاني كار تبليغاتي است» اهم واكنش محمود واعظي نسبت به خبري بود كه خبرنگاران در مورد طرح استيضاح روحاني با او مطرح كردند. استيضاحي كه برخي معتقدند، آغاز راه محسوب مي‌شود و قرار است جدي‌تر شده تا به «عدم كفايت رييس‌جمهوري» برسد يا به «استعفاي خودخواسته روحاني» ختم شود. رييس دفتر رييس‌جمهوري در واكنش به اين طرح گفت:«فراكسيون اميد، مستقلين و ولايي مخالفت خود را صريحا با اين طرح اعلام كردند. كساني كه دنبال اين مساله هستند، كساني‌اند كه از محمود احمدي‌نژاد با تمام وجود حمايت كردند و با دولت فعلي هم با همه وجود مخالف هستند. آنها با همه ‌چيز مخالفت مي‌كنند و براي اينكه كارهايي كه در گذشته كردند، نشان داده نشود هر كاري مي‌كنند. براي آنها فرقي ندارد كشور در جنگ اقتصادي است، كار آنها با منافع كشور همراهي ندارد.» اين در حالي است كه برخي از تحليل‌گران معتقدند، جرياني به دنبال ناتمام ماندن دولت روحاني است.واعظي در خلال گفت‌وگو با خبرنگاران علاوه بر اشاره به طرح استيضاح روحاني با 17 امضا به موضوع اختصاص هزار ميليارد براي مشكل پديده ‌شانديز نيز توضيح داد و اين خبر را كذب دانست و گفت:«آنچه در گذشته براي موسسات مالي انجام مي‌شده، سازوكاري داشته كه بر اساس آن نمايندگان سران قوا اگر به تصميمي مي‌رسيدند آن را به روساي قوا ارايه كرده سپس تصميم نهايي گرفته مي‌شده است.» رييس‌ دفتر رييس‌جمهور همچنين در مورد بازتاب اندك مواضع اخير ظريف در كنفرانس مونيخ از سوي صداوسيما نيز تاكيد كرد كه گرچه شوراي‌ اطلاع‌رساني دولت و روابط‌عمومي‌ها براي بازتاب اين خبر تلاش خود را كرده‌اند اما هيچ چيز جاي صداوسيما را نمي‌گيرد و اين رسانه در قبال مسائل كشور برخورد جناحي دارد.
هيچ كس از محيط‌زيستي‌ها سخن نمي‌گويد
پنجمين جلسه دادگاه متهمان محيط‌زيست چندي پيش برگزار شد اما در مجموعه دولت مدت‌هاست كه ديگر كسي از اين فعالان حوزه محيط‌زيست سخن نمي‌گويد.
عيسي كلانتري، رييس‌ سازمان محيط‌زيست كه در دوران بازداشت اين فعالان از جمله كساني بود كه مدام قول پيگيري مي‌داد، روز گذشته در حاشيه جلسه هيات دولت به درخواست خبرنگاران براي پاسخ به پرسش‌هايي در اين زمينه پاسخي نداد و گفت كه «در اين مورد به ما هم جواب نمي‌دهند.» او البته خبرنگاران را به وزير دفاع ارجاع داد و خواست از امير حاتمي در اين زمينه سوال شود.
با اين حال واكنش امير حاتمي به اين سوال «تعجب» بود. او در واكنش به خبرنگاران كه گفتند رييس سازمان محيط زيست از خبرنگاران خواسته كه آخرين پيگيري‌ها را از او بشنوند، تنها به اين جمله اكتفا كرد كه «به من ربطي ندارد.»
البته سيدمحمود علوي، وزير اطلاعات نيز به بهانه سفر حاضر نشد به اين سوال پاسخ دهد و خيلي زود حياط پاستور را ترك كرد.

تحريم دارويي نيستيم اما مشكلاتي وجود دارد
سعيد نمكي كه هنوز يك ماه نشده سكان‌داري وزارت بهداشت را برعهده دارد از جمله وزرايي بود كه در حاشيه جلسه هيات دولت به موضوعاتي چون افزايش تعرفه‌هاي دارو و بيمه و طرح تحول سلامت و… اشاره كرد.
اما آنچه امروز اغلب مردم نسبت به آن ابراز نگراني مي‌كنند، موضوع كمبودهاي دارويي در اثر تحريم است، موضوعي كه بين برخي از مردم براي روزهاي پس از نوروز 98 نگراني ايجاد كرده است. نمكي در پاسخ به اين سوال «اعتماد» كه دايما از سوي مقامات داخلي و خارجي تاكيد مي‌شود، ايران تحريم دارويي نيست آيا به واقع كشور با هيچ مشكلي براي واردات دارو مواجه نيست؟ گفت:«به هر حال مشكلات براي تراكنش پول و گردش منابع به خصوص ارز اروپا وجود دارد اما به هر حال راهكارهايي هم براي آن انديشيده‌ايم كه ان‌شا‌الله اين مشكلات تاثيري در بازار دارويي كشور نداشته ‌باشد.»
او همچنين ادامه داد:«تحريم دارويي با آن فرم و شكل و ساختاري كه در مورد بقيه اقلام اعمال شده ظاهرا وجود ندارد اما گردش پولي و مالي در اين شرايط براي همه اقلام و حتي براي دارو به سختي انجام مي‌شود.»
نمكي تاكيد كرد:«به هر حال ما پيش از اين شرايط سخت نيز داشته‌ايم و اداره كرده‌ايم. الان هم اين شرايط را اداره مي‌كنيم و اضطراب براي مردم معنايي ندارد. با هر مكانيسمي كه وجود داشته‌ باشد، پول را حواله مي‌كنيم و چرخش آن را انجام مي‌دهيم همچنين به مردم تعهد مي‌دهيم كه چيزي با عنوان كمبود دارو به دليل فشار تحريم نداشته‌ باشيم.»
نمكي همچنين در جمع خبرنگاران گفت كه تعرفه‌هاي بيمه‌ها در حال بازنگري است، قيمت دارو فقط افزايش قيمت سنواتي دارد و فرار مالياتي 6700 ميلياردي پزشكان كذب است.

جريان اصلاح‌طلب و اعتدال در دام نااميدي نخواهد افتاد
معصومه ابتكار گرچه مسووليت معاونت رييس‌جمهوري در امور زنان و خانواده را برعهده دارد اما به هر حال او يكي از چهره‌هاي اصلاح‌طلب حاضر در دولت روحاني است. از همين روي در حاشيه جلسه هيات دولت از او در مورد تغييرات ساختار شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاح‌طلبان كه قرار بود بعد از انتخابات سال 96 انجام شود اما هنوز خبري از آن نيست، پرسيديم. ابتكار به «اعتماد» گفت:«اصلاح ساختار و البته انسجام مسائل بسيار مهم است و بايد احزاب در اين زمينه فعال و تاثيرگذار باشند. نبايد صبر كرد تا به انتخابات نزديك شد و همانطور كه جريان رقيب اصلاح‌طلبان و اعتداليون فعالانه براي تخريب و ايجاد شبهه و ترديد در عملكردها و سياست‌ها و رويكردها تلاش مي‌كنند اين طرف هم بايد انسجام و آمادگي لازم را داشته‌ باشد.»
او ادامه داد:«دامي كه جريان رقيب در داخل و جريان برانداز از خارج پهن كرده، ‌دام نااميدي و ياس است و به تبع آن دام انفعال در مقابل اتفاقاتي كه رخ مي‌دهد. جريان اصلاح‌طلب و اعتدال در اين دام نخواهد افتاد.»
او كه عضوي از شوراي مشورتي خاتمي است، تاكيد كرد:«همچنين تحليل‌ها و برنامه‌هاي بسيار خوبي براي تغيير فضاي سياسي و اجتماعي كشور وجود دارد. انتخابات مهمي در پيش داريم و نيروهاي جديد و تجربيات خوب و ايده‌هاي تازه‌اي در اين زمينه وجود دارد.»

افزايش قيمت آب شرب هر ليتر 2 دهم ريال
چندي پيش خبري در مورد افزايش قيمت آب شرب به ازاي هر مترمكعب 20 تومان منتشر شد. رضا اردكانيان، وزير نيرو در مورد اين موضوع به «اعتماد» گفت:«اين افزايش هر ليتر 2 دهم ريال است. اين تصميمي است كه در لايحه بودجه دولت گنجانده شد. با توجه به اينكه خدمات آب و برق‌ از منابع عمومي است براي استمرار خدمات‌مان به مردم بايد متناسب با نرخ تورم افزايش قيمت داشته ‌باشيم.» او ادامه داد:«بالاخره دولت بايد توانايي پرداخت يارانه به اين بخش را داشته ‌باشد. وقتي براي يك متر مكعب آب اندكي بيش از هزار تومان هزينه مي‌شود و الان در روستاهاي كشور به يك پنجم قيمت تمام شده، ارايه مي‌دهيم 4 پنجم باقي مانده را بايد دولت بتواند يارانه‌ آن را تامين كند و هر سال هم هزينه‌هاي توليد بالا مي‌رود. به هر حال بايد با آهنگي ملايم و مقدور به سمتي برويم كه بخشي از هزينه‌ها توسط مصرف‌كننده پرداخت شود.»

وزرا و معاونان در جمع خبرنگاران چه گفتند؟
محمود حجتي، وزير جهاد كشاورزي با اشاره به مشكلات اخير در قيمت گوشت و مرغ تاكيد كرد كه قرار است، توزيع گوشت قرمز به شكل هدفمند و زير نظر ستاد تنظيم بازار به دست مصرف‌‌‌كنندگان برسد و مرغ هم با نرخ 11500 تومان عرضه مي‌شود. رضا رحماني، وزير صنعت نيز تاكيد كرد در دو هفته آينده تأثير مديريت دولت در وفور اقلام و قيمت كالاها مشاهده خواهد شد. پيروز حناچي، شهردار تهران ترجيح داد در مورد اظهارات اخير قاليباف صحبت نكند. او همچنين گفت هنوز در مورد طرح ترافيك براي خبرنگاران تصميم قطعي گرفته نشده است. محمد اسلامي، وزير راه از آغاز پيش فروش بليت‌هاي نوروزي خبر داد و علي‌اصغر مونسان، رييس سازمان ميراث فرهنگي تاكيد كرد، افزايش قيمتي در نرخ هتل‌ها و بسته‌هاي نوروزي به وجود نيامده است.

منبع: روزنامه اعتماد 2 اسفند 97

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *