Home اخبار اجازه استفاده محدود از موبايل و ماهواره براي رهنورد و موسوي
اجازه استفاده محدود از موبايل و ماهواره براي رهنورد و موسوي
0

اجازه استفاده محدود از موبايل و ماهواره براي رهنورد و موسوي

0
0

اجازه استفاده محدود از موبايل و ماهواره براي رهنورد و موسوي

چنانچه جماران گزارش داده است، زهرا رهنورد از اين پس مي‌تواند در صورت تمايل از تلفن همراه استفاده كرده همچنين اعلام آمادگي شده تا محصوران بتوانند با نصب دستگاه ماهواره به برخي كانال‌هاي محدود تلويزيوني دسترسي داشته باشند. مسوولان معتقدند اين خبر اميدواركننده است و مي‌تواند خبر از گشايش‌ در حصر بدهد اما «گشايش به معناي باز شدن يا افتتاح هست و زماني مي‌توان از گشايش در حصر حرف زد كه درهاي خانه اختر باز شود و آنها هم مانند ما بتوانند آزادانه در جامعه حضور پيدا كرده و با مردم تعامل داشته باشند.» اين توصيفي است كه قاسم ميرزايي‌نيكو، نماينده اصلاح‌طلب مجلس و عضو كميته رفع ‌حصر فراكسيون اميد از وضعيت موجود و مطلوب محصوران به دست داده است. آنچه در ادامه مي‌خوانيد مشروح صحبت‌هاي اين نماينده مجلس همچنين محمد كاظمي، نايب‌رييس كميسيون قضايي و حقوقي و ديگر عضو كميته رفع‌ حصر فراكسيون اميد است كه در گفت‌وگوهايي جداگانه با «اعتماد» از تحولات اخير در وضعيت محصورين و احتمال رفع‌ حصر گفته‌اند.

قاسم ميرزايي‌نيكو، عضو كميته رفع ‌حصر فراكسيون اميد:

گشايش در وضعيت محصوران قطره‌چكاني است

اخيرا خبري آمده مبني بر اينكه گشايش‌هايي در وضعيت محصوران ايجاد شده و گويا امكاناتي همچون تلفن همراه و ماهواره در اختيارشان قرار گرفته است. آيا اين اخبار را تاييد مي‌كنيد؟

البته نه به اين ‌صورت كه شما گفتيد اما گويا قول‌هايي داده شده كه تغييراتي در وضعيت‌شان ايجاد شود. اما در اين صورت هم واقعيت آن است كه اتفاق خاصي نيفتاده است. بحث اين است كه مگر مي‌شود، بگوييم فردي آزاد است كه مثلا در ايام ماه مبارك رمضان، آن هم به طور موردي به ميهماني افطاري برود اما در عين حال زير نظر باشد و ببينند چه مي‌گويد و چه مي‌كند يا مثلا به محصوران بگويند، مي‌توانيد به جايي كه مي‌خواهيد برويد اما كسي هم همراه‌شان بفرستند.

يعني به نظر شما اين تحولات گامي در مسير رفع حصر نيست؟

حرفم اين است كه وقتي مي‌توانيم بگوييم رفع‌ حصر انجام شده كه واقعا مانعي در كار نباشد و موانع موجود برداشته شود.

در حال حاضر چه تغييراتي در وضعيت محصوران ايجاد شده است؟

فكر مي‌كنم هنوز اتفاقي نيفتاده اما قول‌هايي داده‌اند كه همان بحث امكان استفاده از ماهواره يا تلفن همراه به طور محدود انجام شود. گويا از محصوران خواسته‌اند كه كانال‌هاي ماهواره‌اي مدنظرشان را اعلام كنند كه احيانا با در نظر گرفتن ملاحظاتي كه دارند، امكان استفاده از برخي از اين موارد را فراهم كنند. با اين حال چنانچه عرض كردم، اصل قضيه اين است كه آن مفهومي كه همه از آزادي يا رفع حصر مدنظر داشته و انتظارش را مي‌كشند، محقق شود.

با اين حساب، به نظر شما با توجه به تحولات صورت گرفته، نمي‌توان نسبت به افزايش گشايش‌ها تا تحقق رفع‌ حصر اميدوار بود؟

حتما اتفاقاتي كه افتاده، اميدبخش هستند. به هر حال زماني تك‌تك پنجره‌هاي منزل مهندس موسوي و خانم رهنورد جوش داده شده بود اما اكنون مي‌توانند تحت شرايطي با برخي اعضاي خانواده يا نزديكان ملاقات كنند. اين اتفاق كمي نيست اما رفع حصر يا آزادي محصوران يعني اينكه بتوانند مثل بنده و شما حرف‌شان را بزنند، كارشان را انجام بدهند و زندگي طبيعي داشته باشند.

فكر مي‌كنيد تا چه ميزان به اين مهم نزديك شده‌ايم؟

اميد كه هست. ان‌شاءالله با اقدامات ويژه آقاي رييسي، وضعيت بهتر پيش برود.

به نظر شما با حضور آقاي رييسي در قوه قضاييه، آيا مسير حركت دستگاه قضا نيز به ‌سمت بهبود نبوده است؟

اين مدت بعضا شاهد اتفاقاتي مثبت بوديم اما متاسفانه اين گشايش‌ها به ‌صورت قطره‌چكاني انجام شده و درحد مُسكِّن عمل كرده است و گشايش واقعي و قطعي در گروي اقدامات جدي از سوي آقاي رييسي است.

محمد كاظمي، عضو كميته رفع حصر فراكسيون اميد:

اميدوار باشيم در آينده نزديك محصوران به آغوش مردم برگردند

چقدر مي‌توان كاهش محدوديت‌هايي كه اخيرا براي زهرا رهنورد و ميرحسين موسوي در نظر گرفته شده را براي آينده محصورين اميدوار‌كننده ديد؟

كاهش محدوديت‌ها براي محصورين از مدت‌ها قبل شروع شده و بايد اين گشايشي كه در بحث ارتباط‌‌ها و امكان‌ ملاقاتي كه براي آقايان موسوي و كروبي و خانم رهنورد پيش آمده را به فال نيك گرفت. ما بايد اميدوار باشيم در آينده نزديك اين مشكل حل شده و شوراي عالي امنيت ملي بعد از گذشت قريب به 9 سال از حصر اين افراد زمينه‌اي را فراهم كنند تا اين عزيزان كه مورد احترام اكثريت جامعه هم هستند، به آغوش مردم برگردند و امكان ملاقات با اقشار مختلف را داشته باشند و بتوانيم در اين مقطع و در مسير گشايش امور و رايزني براي اداره امور كشور از فكر و انديشه اين بزرگان كه صاحب تجربه هستند و مورد اعتماد حضرت امام(ره) بوده‌اند، استفاده كنيم.

فكر مي‌كنيد روي كار آمدن آقاي رييسي چقدر مي‌تواند بر موضوع رفع حصر تاثير بگذارد؟

تصميم‌گير تنها قوه قضاييه نيست اما با توجه به اينكه آقاي رييسي يكي از اعضاي شوراي عالي امنيت ملي هستند، نظرشان مي‌تواند خيلي تاثيرگذار باشد؛ ضمن اينكه فكر مي‌كنم با در نظر گرفتن اظهار نظر آقاي رييسي مبني بر اينكه مي‌خواهند تحولي را در امور به وجود بياورند و با توجه به آشنايي‌اي كه من با افكار ايشان دارم كه بنا بر جلب اعتماد بيشتر و تقويت اعتماد عمومي دارند، اميدوارم كه ايشان در شوراي عالي امنيت ملي نقش موثري را در رفع حصر به عهده بگيرند.

مي‌دانيد كه نظرشان چيست و براي رفع حصر اقدامي كرده‌اند يا نه؟

اطلاعات دقيقي ندارم ولي فكر مي‌كنم افكار آقاي رييسي كه در جهت تقويت اعتماد ملي است، اين موضوع را هم يكي از اهرم‌هاي تقويت اين اعتماد و اعتماد بيشتر به دستگاه قضايي مي‌دانند و اميدوارم كه ايشان اين نقش را ايفا كنند.

با توجه به برگزاري دادگاه رضا خاتمي، فكر مي‌كنيد چقدر برگزاري اين دادگاه و مطالبي كه در آن مطرح مي‌شود مي‌تواند در رفع حصر موثر باشد؟

من معتقدم اگر دادگاه آقاي خاتمي علني باشد، مردم در جريان آنچه در انتخابات 88 اتفاق افتاده قرار مي‌گيرند و يك رفع اتهامي از مقامات برگزار‌كننده انتخابات كه به هرحال متهم هستند كه انتخابات 88 را خوب برگزار نكرده‌اند، صورت خواهد گرفت. به نظرم در اين دادگاه بايد شرايطي فراهم شود كه هم آقاي خاتمي نظراتش را بيان كند و هم با توجه به اينكه آقايان كروبي و موسوي و احمدي‌نژاد اثرگذارترين نقش را در انتخابات داشتند و معتقدند انتخابات مسائلي داشته، حال كه دادگاهي براي محصورين برگزار نمي‌شود به عنوان مطلع در دادگاه حضور پيدا كرده و مستندات خود را ارايه و استدلال‌هاي خود را مطرح كنند. به نظرم به عنوان يك پروژه ملي و مطلب مهمي كه روشن شدن آن براي جمهوري اسلامي و براي مردم قابل توجه و مورد انتظار است، مي‌توان در دادگاه توضيحات آقايان را شنيد.

منبع: روزنامه اعتماد 21 خرداد 98

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *