Home یادداشت آیا آمریکای بایدن بی قید و شرط به برجام برمی گردد؟
آیا آمریکای بایدن بی قید و شرط به برجام برمی گردد؟
0

آیا آمریکای بایدن بی قید و شرط به برجام برمی گردد؟

0
0

علی ذکوی

 مسئول واحد آموزش و عضو شورای سازمان معلمان خوزستان 

برجام که در عنفوان جوانی توسط ترامپ فلج شد تدبیری بوده است که بیشترین امید دولت اصلاحات برای حل مسائل اقتصادی به آن وابسته بود و قطعا اگر با تمام ضعفهایش به طور کامل اجرا می شد بسیاری از مشکلات اقتصادی الان وجود نداشت‌.
گرچه عده ای به درستی ضعف اقتصاد ایران را یک ضعف ساختاری که ریشه در مدیریت داخلی دارد قلمداد می کنند اما با همین وجود هم برجام می توانست گشایش های خوبی در اقتصاد ایران ایجاد کند. نگارنده بر آن است که به دلایل زیر احتمال بازگشت بایدن به برجام بسیار ضعیف است.

۱.آمریکا نمی خواهد پای شرکتهایش را به ایران باز کند چون در این صورت بیرون کشیدن آنها در مواقع ضروری، شرکتهایش به شدت متضرر می شوند. پس برجام با وضعیت فعلی منفعت اقتصادی برای ِآمریکا ندارد.

۲.بزرگترین مشکل آمریکا با ایران، بمب اتم نیست بلکه نفوذ منطقه ای ایران است که ایران به هیچ وجه از آن عقب نشینی نمی کند.درواقع عقب نشینی ایران امنیتش را به شدت به خطر می اندازد.

۳.راهبرد ایران نه جنگ و نه مذاکره است و قطعا هیچ مذاکره ی رسمی در چهارسال آینده بین ایران و آمریکا اتفاق نخواهد افتاد(البته مذاکرات غیررسمی احتمالش زیاد است).
۴.آمریکاییها به شدت خودخواه هستند و وجهه قلدری شان در جهان برای تدام هژمونی آنها اهمیت روانی بالایی دارد و این مانع از بازگشت بی قید و شرط به برجام است.

۵.منافع برجام به جیب رقبای آمریکا یعنی چین،روسیه و اروپا می رود و زیانش متوجه دوستان آمریکا یعنی عربستان و اسرائیل است.

با جمیع این دلایل، احتمال بازگشت آمریکا به برجام بسیار ناچیز است.

البته، احتمالا برای مدتی کوتاه چراغ سبزهایی به ایران برای بازگشت به میز مذاکره نشان داده شود. که در این صورت هم ایران دلیلی برای بازگشت به قراردادی که ده سال برای آن مذاکره کرده است ندارد. لذا پس از مدتی دوباره فشارها افزایش پیدا می کنند و تحریم ها تشدید می شوند.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *