Home اخبار آغاز تغییرات مدیریتی در آموزش و پرورش
آغاز تغییرات مدیریتی در آموزش و پرورش
0

آغاز تغییرات مدیریتی در آموزش و پرورش

0
0

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت آموزش وپرورش از آغاز تغییرات مدیریتی در آموزش و پرورش و عزم جدی برای ورود بانوان و جوانترها به این وزارتخانه خبر داد.

مرتضی_نظری در مصاحبه اختصاصی با ایسنا اظهار کرد: انتظارات جامعه از آموزش و پرورش تفاوت معنی داری نسبت به دوره‌های گذشته یافته و بیش از این ادامه مدیریت‌های #سنتی پاسخ گو نیست؛ این در حالیست که وزارتخانه اگر از درون خود به انتظارات اجتماعی جدید پاسخ ندهد، قطعاً با #بحران گسترده بی‌اعتمادی مواجه خواهد شد.

نظری، با اشاره به نارضایتی ها نسبت به سالخوردگی مدیریتی و کم تحرّکی برخی بخش ها گفت: گلایه های جدّی وجود دارد که وقتی گلایه ها را از نزدیک مورد مطالعه قرار می دهیم، متوجه درستی آن ها می شویم. دولت های متعدد می آیند و می روند اما تغییری در چیدمان و ساختار ذهنی حاکم بر آموزش و پرورش رخ نمی‌دهد. آموزش و پرورش نمی تواند نسبت به نیازهای_جدید_جامعه بی تفاوت باشد.

وی افزود: در سال جدید، تصمیم وزارت آموزش وپرورش بر تغییرات مدیریتی به سمت تحرّک و پویایی است و اقبال بیشتری به جوانان و بانوان نشان داده می‌شود و این تصمیم پاسخی به کاهش ذخیره مدیریتی در فضای سازمانی آموزش و پرورش است.

رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی افزود: در سال های گذشته، حوزه ستادی آموزش وپرورش کمتر مورد تغییر و تحول قرار گرفته است و بعضاً شاهدیم که افراد بازنشسته و مسن همچنان در سطوح عالی مدیریتی مشغول به کار بوده و اقبالی هم به جوان ترها ندارند، این رویه موجب تزریق ناامیدی و هدررفت #انگیزه نیروهای خوش فکر و #تحولگرای ستادی شده است. در حال حاضر #معلمان جوان شایسته بسیار داریم اما مدیران جوان خیلی کم داریم و مجالی برای تربیت مدیران راهبردی و توانمند برای جوانان فراهم نساخته‌ایم و روحیه محافظه کارانه شدیدی بر آموزش و پرورش حاکم است.

وی با اظهار نگرانی از کم توجهی نسبت به مشارکت فرهنگیان جوان تحصیلکرده در سطوح مدیریتی مناطق، استانها و ادارات کل ستادی گفت: انتظار این است که مدیران با درک شرایط جدید، در بهره مندی و استفاده از توان مدیریتی #نیروهای_جوان پیش قدم شده و عرصه را برای خدمت این نیروها مهیا کنند.

نظری با اشاره به ابلاغ #رئیس_جمهور به دستگاه‌های اجرایی مبنی بر منع به کارگیری بازنشستگان افزود: در حال حاضر میانگین سنّ مدیریتی در وزارت آموزش و پرورش بالاست و این در حالی است که اگر روند پیر سنی مدیریتی در آموزش وپرورش ادامه یابد، به زودی با بحران کمبود مدیران میانی و عالی مواجه خواهیم شد.

وی اظهار کرد: در برخی بخش ها و سازمان های آموزش و پرورش، نوعی بی اعتمادی نسبت به ورود نیروهای جوان و بانوان در پست های مدیریتی مشهود است.

نظری در پایان با اشاره به ضرورت نوسازی مدیریتی و ساختاری در وزارت آموزش و پرورش، از عزم جدی برای ورود جوان ترها و بانوان توانمند به لایه های میانی و عالی مدیریتی خبر داد.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *