Home گزارش آزمایشگاه‌های خانگی
آزمایشگاه‌های خانگی
0

آزمایشگاه‌های خانگی

0
0

گزارشی از راهکارهای والدین برای پر کردن خلا نبود آزمایشگاه و وسایل آموزشی

لیلا مهداد/سخن معلم– تقریبا از یک‌سال پیش «ووهان» چین سرتیتر خبرها شد. رسانه‌های دهکده جهانی پُر شدند از نام کووید 19؛ ویروس ناشناخته‌ای که با بی‌رحمی جان می‌گرفت و از مرزها می‌گذشت. قرنطینه بر شهرهای بزرگ و کوچک حکمرانی کرد. شهروندان خانه‌نشین شدند؛ مدارس تعطیل. غافلگیری یقه مسئولان آموزش‌وپرورش را هم گرفت. سریع‌ترین راه برون‌رفت کلاس‌های 25دقیقه شبکه آموزش بود؛ کلاس درسی که شروع نشده و تمام می‌شد تا سوالات بی‌جواب دانش‌آموزان دردسر جدید اولیا شود. شبکه شاد هم آمد، برای محک زدن آموزش آنلاین. شاد حالا ماندگار شده و سعی دارد در میدان رقابت برنده بازی باشد، شاید هم به این امید که نبازد به رقابت ادامه می‌دهد. شاد که آمد مادرها شغل دوم،  معلمی را هم به‌عهده گرفتند؛ معلمانی که در دوران غیرحضوری بودن انتظار می‌رود خلاقیت به خرج داده و با لوازم خانه آزمایشگاه کوچکی برای دانش‌آموزان راه بیندازند.  یکی چوب‌کبریت‌ها را به خدمت می‌گیرد برای آموزش دسته‌های ده‌تایی و صدتایی. آن یکی فیلم‌های آزمایشگاهی اینترنتی را دانلود می‌کند. دیگری ریاضی و حروف الفبا را به بازی می‌گیرد برای آموزش بهتر.

 

«چندین و چند بار  بازی‌ها را انجام می‌دهیم تا مهسا متوجه مبحث شود

همه‌گیری ویروس جهان‌گیر، دانش‌آموزان را خانه‌نشین کرد. مدارس به تعطیلی رفتند. کلاس‌های ورزش و نقاشی هم فراموش شدند. آزمایشگاه‌ها هم خالی از هیجان مخلوط کردن مواد و جستجو زیر تلسکوب‌ها شدند. بچه‌ها ماندند و سوالات بی‌جواب آزمایشگاهی. کلاس‌های علوم هم محدود شدن به واژه‌هایی که از نتیجه آزمایشات مختلف می‌گفتند. مهسا کلاس سومی هم امسال فرصت دیدن آیینه فرورفته و برون رفته را در آزمایشگاه پیدا نکرد. ریاضی که به بحث تقسیم رسید هیچ درکی از تقسیم کردن اعداد نداشت. مادر معلم سرخانه مهساست. از همان روزهایی که کرونا مرزگشایی‌اش را شروع کرد و مهسا وبقیه بچه‌ها را پای لب‌تاپ و گوشی هوشمندان نشاند.

کنجکاوی ذات دنیای کودکی است. دنیای جست‌وخیز کردن. پرسیدن و بارها آزمایش کردن.مدارس که تعطیل شدند زنگ ورزش هم هیچ‌گاه نواخته نشد.مهسا عاشق ورزش و تکاپوست.«از همان روزهایی که مدرسه تعطیل شد، عصرها سرساعت مشخصی با مهسا ورزش می‌کنیم.» زنگ ورزش دختر و مادری عصرها در خانه‌شان نواخته می‌شود. لباس ورزشی تن می‌کنند و درس شروع می‌شود. از حرکات یوگا تا نرمش و حرکت‌های کششی.«شرایط پیش‌بینی نشده‌ای بود و برایش برنامه‌ای نداشتیم.»

کرونا همه را غافلگیر کرد. چه دانش‌آموزانی که دیگر پشت نیمکت نمی‌نشستند چه معلم‌هایی که تخته‌سیاهی نداشتند برای نوشتن مباحث درسی.«من خیلی زود سعی کردم به یک برنامه‌ریزی برسم تا مهسا از فضای آموزشی دور نماند.» سرکلاس آنلاین مادر و دختری می‌نشینند.«مثل یک همکلاسی پابه‌پایش درس می‌خوانم.» مادر که همکلاسی باشد درس شیرین‌تر می‌شود.درس معلم از راه دور که تمام شد مهسا و مادر می‌مانند و تکالیفی که باید انجام شوند و سوالاتی که باید پاسخی برای آنها یافت.«سعی می‌کنم مهسا را به چالش بکشم.»

درس ریاضی که به تقسیم اعداد رسید چشم‌های مهسا گِرد شد به صفحه گوشی. هشت تقسیم بر دو شد تا عدد چهار بیاید پای کار.«حین گوش دادن درس متوجه شدم گیج شده.» مادر حواسش به گیج شدن مهسا بود.«گلدان روی میز ر ا آوردم تا با هم تقسیم کار کنیم.» 10 شاخه گلدان به تعداد مساوی میان گلدان‌های دیگر تقسیم می‌شدند.«چندین و چند بار این بازی را انجام دادیم تا مهسا متوجه مبحث شد.» سر زنگ علوم خانم معلم از آیینه‌ها گفت؛ آیینه‌های فرورفته و برون رفته! «برای درک بیشتر مهسا از قاشق استفاده کردم. محدب و معقر بودن را با برآمدگی و فرورفتگی قاشق توضیح دادم.» کلاس‌های درس مهسا و مادرش هم بازی است، هم خنده و هم یادگیری.«بعضی وقت‌ها که ابزار لازم را ندارم از فیلم‌های اینترنت استفاده می‌کنم.»

 

«عصر، عصر تکنولوژی است

«نیما» کلاس پنجم را آنلاین شروع کرد؛ د‌ل‌نگران درس‌ها و دلتنگ همکلاسی‌ها.«نیما خیلی به درس حساس است؛ بچه‌ای منظم و درس خوان.» کلاس‌ها که آنلاین شدند، استرس و اضطراب به سراغ «نیما» آمدند. دلشوره آموختن از راه دور. دل‌نگرانی برای پرسش‌های بی‌جواب.«سال تحصیلی قبل خیلی اذیت شدیم برای همین برای امسال برنامه‌ریزی کردم.»

«نیما» درس‌هایش را تنهایی و آنلاین می‌خواند تا مادرش از سر کار برسد.بعد از انجام تکالیف نوبت به مرور درس‌هاست.«هر درسی که آن روز داشته باشد را با هم مرور می‌کنیم.» وسایل خانه یا آشپزخانه مادر می‌شوند بازیگران نقش ابزار آموزشی. حتی اسکاچ آشپزخانه می‍شود معیاری برای سنجش زبری یک جنس یا پرده حریر سالن پذیرایی معیار سنجش نرمی.«برای هر مبحثی سعی می‌کنم از ابزار دم‌دستی و ملموس استفاده کنم.»

مشاور درسی و تربیتی،همان سال اولی که قرار بود «نیما» راهی مدرسه شود از تاثیر بالای یادگیری دیداری‌اش گفت.«نیما باید همه‌چیز را ببیند و لمس کند تا به درک آن برسد.» طوطی‌وار حفظ کردن مطالب برای نیما جذابتی ندارد؛ پسری اهل تجسس و کنجکاوی.«بعضی وقت‌ها از فیلم‌های اینترنت استفاده می‌کنم.»

مادر «نیما» معتقد است عصر، عصر تکنولوژی است و نسخه الکترونیک هرچیزی وجود دارد.«فیلم را ضبط می‌کنم به زبان ساده آنها را توضیح می‌دهم و صدای خودم را می‌گذارم روی فیلم تا نیما بهتر متوجه مبحث شود.» مادر «نیما» کمی خلاقیت را چاشنی این روزهای درس آنلاین می‌داند؛ چاشنی که اغلب مادرها باید به کار بگیرند تا چرخ آموزش بچرخد.«در همه موبایل‌ها اپلیکیشن‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند خلا ابزارهای آموزشی را پر کنند.»

 

«لذت یادگیری به قابل لمس بودنش است

کرونا حسرت نیمکت‌نشینی را بر دل کلاس‌ اولی‌ها گذاشت. بچه‌هایی که هیچ تعریفی از معلم، همکلاسی، حیاط مدرسه، شیطنت‌های کودکان و… ندارند. دانش‌آموزانی که درس‌خواندن را آنلاین شروع کردند تا خاطرات‌شان از مدرسه و درس خواندن محدود شود به گوشی هوشمند پدر یا مادر.«فرشاد» کلاس اولی است. هر روز ساعت 8صبح آنلاین می‌شود و سرکلاس حاضری می‌زند.«بزرگترین اجحاف در حق کلاس اولی‌ها شد.» فرشاد ذوق شروع مدرسه را نداشته.«برای اینکه علاقه‌مند شود کلی انیمیشن دانلود کردم برای مباحث درسی‌اش.» دلزده نشدن از درس و مدرسه مادر «فرشاد» را مجبور به خلاقیت بیشتر کرده است.«برای یاد دادن الفبا با هم بازی می‌کنیم.» مادر «فرشاد» برای هرکدام ازحروف الفبا یک قصه دارد.«درس ریاضی هم سختی‌های خودش را دارد.»

کتاب ریاضی که به درس بسته‌های 10تایی و صدتایی رسید سرویس قاشق مادر و چوب کبیریت‌ها به کمک آمدند.«آموزش نیاز به ابزار کمک آموزشی دارد. مثل قدیم نیست که همه چیز را حفظ می‌کردیم.» بعضی از دروس هم می‌شوند بهانه کاردستی درست کردن «فرشاد» و مادرش.«لذت یادگیری به قابل لمس بودنش است. رویه‌ای که کمک می‌کند مباحث در ذهن بچه‌ها ماندگارتر شود.» دنیای کودکی، یعنی بازی، سرگرمی و یادگیری.«اگر یادگیری با دنیای بچه‌ها همخوانی داشته باشد تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.»

صنایع آموزشی و ابزارهای پر کاربرد

کوروش پسر کلاس چهارم ابتدایی است پدر و مادرش هر دو کارمند هستند آنها می گویند:(( از همون تابستون می دونستیم که باید برای سال تحصیلی آینده آماده شویم و برای آموزش مجازی و آنلاین علاوه بر تبلت و گوشی به فکر ابزار و امکانات آموزشی دیگری هم باشیم))

آنها که هر دو تحصیل کرده و دارای نگرش های علمی خوبی در تربیت هستند به خرید یک سری از محصولات صنایع آموزشی اشاره دارند و می گویند:((کورش عاشق این ابزار آزمایش در خانه است با شور و هیجان آزمایش های کتاب علومش را برای ما انجام می دهد مثل یک دانشمند کوچولو به کشف می پردازد و با استفاده از ابزارآموزشی سایر درس ها گاهی خلاقیت هایی را از خودش بروز می دهد که ما تعجب می کنیم))

پدر و مادر کوروش و تعدادی از پدر و مادرها از تربیت بچه ها لذت می برند چرا که می دانند آموزش و تربیت بچه ها بدون استفاده از ابزار و فقط با  اکتفا کردن به محتوای کتاب های درسی نه تنها مفید نیست بلکه لذت یادگیری را از آنها می گیرد و اثرات بسیار زیانباری را بجا خواهد گذاشت.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *