Home اخبار آرايش تشكيلاتي اصلاح‌طلبان
آرايش تشكيلاتي اصلاح‌طلبان
0

آرايش تشكيلاتي اصلاح‌طلبان

0
0

سخنگوي «جبهه اصلاحات ايران» از انتخاب روساي كميته‌هاي پنجگانه اين نهاد اجماع‌ساز خبر داد

ابراهيم اصغرزاده   رييس كميته سياسي – الياس حضرتي رييس كميته رسانه –   عليرضا علوي‌تبار  رييس كميته راهبردها و

برنامه‌ريزي- جواد امام  رييس كميته استان‌ها  – محمود صادقي  رييس كميته پايش و داوري

گروه سياسي |كميته‌هاي سياسي، رسانه، راهبردها و برنامه‌ريزي، استان‌ها و كميته پايش و داوري 5 كميته‌اي هستند كه قرار است امور را در «جبهه اصلاحات ايران» به دست بگيرند و اهداف انتخاباتي و فراانتخاباتي اصلاح‌طلبان را محقق كنند. حالا عملا تكليف تمامي اركان «جبهه اصلاحات ايران» روشن شده است. حال آنكه به غير از اين كميته‌هاي پنجگانه كه ديروز روساي خود را نيز شناختند، اعضاي هيات‌رييسه 5نفره اين نهاد بالادستي جريان اصلاحات نيز انتخاب شده‌اند. تركيبي متشكل از رييس، دو نايب‌رييس، سخنگو و دبير كه آنان نيز تعيين تكليف شده‌اند.

به اين ترتيب پيش از آنكه سال 99 به پايان برسد، اصلاح‌طلبان توانستند ضمن تاسيس و راه‌اندازي نهاد اجماع‌ساز خود، زيرشاخه‌ها و تمامي اركان اين نهاد بالادستي را نيز تعيين‌تكليف كنند و در عين حال، از نظر قانوني نيز درحالي كه وزارت كشور دولت حسن روحاني در چند نوبت ايرادهايي را متوجه نحوه فعاليت اين نهاد بالادستي كرده بود، اصلاح‌طلبان توانستند با پيشنهاد عنوان «جبهه اصلاحات ايران» نظر مساعد كميسيون ماده 10 احزاب را نيز جلب كنند.

حالا تنها مانده اينكه اين جريان سياسي چه زماني وارد عمل شده و چگونه در ميدان رقابت انتخابات 1400 ايفاي نقش مي‌كند. در اين ميان اگرچه انتخابات رياست‌جمهوري از اهميت دوچندان برخوردار است ولي پيش از آن موعد نام‌نويسي براي انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا است و «جبهه اصلاحات ايران» نيز به همين منظور در فراخواني از همه افراد صاحب صلاحيت در شهرهاي مختلف دعوت كرده تا در انتخابات شوراها نام‌نويسي كنند.

ديروز آذر منصوري به عنوان سخنگوي «جبهه اصلاحات ايران» از طريق كانال تلگرامي اين جبهه درباره آخرين تحولات آن اطلاع‌رساني كرد. سخنگوي اين نهاد بالادستي در جريان اصلاحات اعلام كرد: «از روز يكشنبه پنجمين جلسه اين جبهه برگزار شد و روساي كميته‌هاي جبهه اصلاحات ايران با راي اعضاي كميته‌ها انتخاب و به مجمع عمومي معرفي شده‌اند.»

منصوري با اعلام تركيب اعضاي كميته‌هاي پنجگانه «جبهه اصلاحات ايران»، از «ابراهيم اصغرزاده به عنوان رييس كميته سياسي»، «الياس حضرتي در قامت رييس كميته رسانه»، عليرضا علوي‌تبار، رييس كميته راهبردها و برنامه‌ريزي»، «جواد امام به عنوان رييس كميته استان‌ها» و بالاخره «محمود صادقي در مقام رييس كميته پايش و داوري» نام برده است؛ سياستمداراني كه همگي چهره‌هاي شناخته‌شده در عرصه سياست و نيز ازجمله افراد موثر و متنفذ در ميان اصلاح‌طلبان هستند.

ابراهيم اصغرزاده كه فعاليت‌هاي سياسي خود را از ابتداي پيروزي انقلاب شروع كرده و نامش به ‌نحوي به دانشجويان خط امام گره خورده، با سابقه حضور در مجلس و شوراي شهر پايتخت چهره‌اي شناخته‌شده در فضاي سياسي كشور است.

الياس حضرتي، دبيركل حزب اعتماد ملي و از جمله نمايندگان ادوار مجلس است كه از قضا در همين مجلس دهم نيز حاضر بود و سال پاياني را در قامت رييس كميسيون اقتصادي پشت سر گذاشت و كنار فعاليت سياسي به عنوان يكي از چهره‌هاي شاخص عرصه رسانه در ايران نيز شناخته مي‌شود.

عليرضا علوي‌تبار نيز از چهره‌هاي شناخته‌شده اصلاح‌طلبي است كه همچون حضرتي كنار فعاليت سياسي، سابقه فعاليت رسانه‌اي را نيز در كارنامه دارد.

جواد امام، دبير كل مجمع ايثارگران و از چهره‌هاي نزديك به سيدمحمد خاتمي است

و محمود صادقي، دبيركل انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها و ازجمله نمايندگان مجلس دهم است و به عنوان سياستمداري آشنا به مباحث حقوقي، حالا از چهره‌هاي  موثر جريان  اصلاحات  است.

تركيب  هيات  رييسه جبهه اصلاحات  ايران
اعضاي «جبهه اصلاحات ايران» تكليف هيات‌رييسه اين نهاد بالادستي جريان اصلاحات را نيز مشخص كرده و به اين ترتيب بهزاد نبوي رييس، حسين مرعشي نايب‌رييس اول، حسين كمالي نايب‌رييس دوم، آذرمنصوري سخنگو و علي باقري را به عنوان دبير اين نهاد بالادستي برگزيده‌اند.

در ميان اين افراد، بهزاد نبوي يكي از باسابقه‌ترين و سرشناس‌ترين سياستمداراني است كه از احترامي خاص نزد نيروهاي جريان اصلاحات برخوردار است.

حسين مرعشي كه به عنوان يكي از چهره‌هاي شاخص حزب كارگزاران، مسووليت سخنگويي اين تشكل سياسي را نيز برعهده دارد

و حسين كمالي، دبيركل حزب كار ايران كه با سابقه وزارت در كارنامه در «جبهه اصلاحات ايران» ايفاي نقش مي‌كند.

آذر منصوري نيز ازجمله زنان مطرح عرصه سياست است كه با وجود مشكلات فراوان و مخالفت‌هايي كه طي سال‌هاي گذشته با فعاليت‌هايش شده اما همچنان با جديت پيگير كار سياست است

و علي باقري نيز با سابقه مديريت در وزارت كشور دولت اصلاحات، در سال‌هاي گذشته نيز به عنوان رييس دفتر سياسي حزب توسعه ملي فعاليت مي‌كند.
اصلاحات، پيش به ‌سوي  شوراها
آذر منصوري اما علاوه بر آنچه پيش از اين اشاره شد، از راه‌اندازي رسانه‌هاي مختص به «جبهه اصلاحات ايران» نيز خبر داده و اعلام كرده كه اين جبهه تصميم گرفته از افراد صاحب‌صلاحيت در استان‌ها و شهرهاي مختلف دعوت كند تا در انتخابات  شوراها  نام‌نويسي كنند.

اجماع  اصلاح‌طلبانه 
زير  چتر «جبهه  اصلاحات  ايران»
البته در جريان اصلاحات تقريبا همه احزاب زير پرچم «جبهه اصلاحات ايران» مشغول فعاليت سياسي- انتخاباتي شده‌اند اما هنوز هستند معدود اصلاح‌طلباني كه ظاهرا ترجيح‌شان فعاليت فردي و «مستقل» است. اما «جبهه اصلاحات ايران» تصميم خود را در اين باره گرفته و تكليفش را روشن كرده است.

ديروز اسماعيل گرامي‌مقدم از اعضاي اين جبهه به خبرگزاري برنا گفته است: «در انتخابات بسياري نامزد خواهند شد ولي ما مرحله‌اي به نام گزينش شوراي نگهبان داريم. پس از اين، احزاب به سازوكار و تصميم‌گيري جبهه اجماع‌ساز تمكين خواهند كرد؛ چراكه براي هر كسي كه نخواهد تمكين كند، از پيش تكليف روشن است.»

هنوز بيش از 3 ماه تا روز برگزاري انتخابات باقي است و اصلاح‌طلبان به هر حال چاره‌اي ندارند جز انتظار براي تعيين تكليف وضعيت صلاحيت كانديداهاي‌شان اما آنچه را به آنان مربوط است، انجام داده‌اند.


آذر منصوري سخنگوي «جبهه اصلاحات ايران»  از راه‌اندازي رسانه‌هاي مختص به «جبهه اصلاحات ايران» خبر داد.
او  اعلام كرد كه اين جبهه تصميم گرفته است از افراد صاحب‌صلاحيت در استان‌ها و شهرهاي مختلف دعوت كند تا در انتخابات شوراها نام‌نويسي كنند .

منبع: روزنامه اعتماد 19 اسفند 99

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *